sivilce.com.tr https://www.sivilce.com.tr Sivilce, Sivilce Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sivilce.com.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Fri, 28 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sivilce Kızarıklığı https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kizarikligi.html Thu, 04 Oct 2018 19:40:50 +0000 Sivilce kızarıklığı, ciltte meydana gelen sivilceler bazen geçse de arkasında bıraktığı kızarıklık kalıcı olabilir. Sivilce ciltte en fazla görülen problemlerin başında gelir. Daha çok ergenlik döneminde rastlanan si Sivilce kızarıklığı, ciltte meydana gelen sivilceler bazen geçse de arkasında bıraktığı kızarıklık kalıcı olabilir. Sivilce ciltte en fazla görülen problemlerin başında gelir. Daha çok ergenlik döneminde rastlanan sivilceler her yaş grubunda görülebilir. Sivilce kızarıklığı evde uygulanacak basit yöntemlerle geçirilebilir. Evde hazırlanacak kolay tarifler sayesinde sivilce kızarıklığı ve beraberinde sivilce lekelerinden de kurtulmak mümkündür.

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer

Sivilce kızarıklığı için aspirin maskesi: 3 tane aspirin 2 yemek kaşığı suyun içinde iyice ezilir. Elde edilen su sivilce nedeniyle kızarıklık bulunan bölgeye sürülür. 5 dakika kadar bekletildikten sonra bol suyla yıkanıp, durulanır. Sivilce kızarıklığı için aspirin maskesi haftada bir defa düzenli uygulanabilir.

Sivilce kızarıklığı için elma sirkesi maskesi: 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı suyla karıştırılır. Elde edilen karışım sorunlu bölgeye sürülü ve 30 dakika bekletildikten sonra cilt bol suyla yıkanarak kurulanır. Yine haftada bir defa düzenli uygulandığında oldukça faydalı olur.

Sivilce kızarıklığı için süt maskesi: 1 tane yumurta akı, yarım tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı sütle bir araya getirilerek karıştırılır. Elde edilen maske sorunlu alanlara sürülüp 15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol suyla yıkanarak kurulanır. 3 ay boyunca haftada bir defa uygulanmalıdır.

Sivilce kızarıklığı için zeytinyağı maskesi: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 yemek kaşığı yeme tuzuyla homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım sivilce kızarıklığı bulunan alanlara tatbik edilir. 15 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanıp cilt kurulanır. Zeytinyağı maskesi 15 gün arayla bir defa tekrarlanabilir. Sık aralıklarla yapıldığında cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir.

Sivilce kızarıklığı için limon kürü: Limon içeriğinde yer alan bileşenlerin sayesinde iltihap önleyici etki sağlar. Eğer düzenli aralıklarla cilt bakımında limona yer verilirse cilt tonunu da açar. Eşit miktarda limon suyu ve gül suyu bir kabın içinde karıştırılır. Elde edilen karışım bir pamuk parçası yardımıyla sivilce kızarıklığının bulunduğu bölgelere sürülür. Limon ciltte yağ salgısını azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle cilde sürüldükten sonra güneşe maruz kalınmamalıdır. Dolayısıyla kürü uygulamanın en uygun zamanı gecedir. Gece yatarken cilde sürülerek sabah kalkıldığında yıkanabilir. Limon kürü, sivilce kızarıklıklarıyla beraber, ciltte bulunan lekeleri de giderici etkiye sahiptir.

Salatalık: Sivilce kızarıklıklarından kurtulmak isteyenler salatalığı deneyebilir. Salatalık oldukça basit ve doğal bir cilt bakım yöntemidir. Salatalık enine halkalar şeklinde kesilir. Elde edilen halkalar sivilce kızarıklıklarının üzerine koyularak 5 dakika kadar bekletilir. Kılcal damarlarda kan akışını düzenleyici, yorgunluğu giderici, iltihabı önleyici etkisi olan salatalık günün her saatinde ve her gün uygulanabilir.

Buz: Sivilce kızarıklıklarından kurtulmak için etkili ve basit yöntemlerden biride buzdur. Bir parça buz ince bir beze sarılarak kızarıklık olan bölgeye uygulanır. Uygulama en az 15-20 dakika sürmelidir. 20 dakikadan sonra bir 20 dakikalık ara verilip tekrarlanmalıdır.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Sivilce https://www.sivilce.com.tr/ibrahim-saracoglu-sivilce.html Fri, 05 Oct 2018 08:24:20 +0000 İbrahim Saraçoğlu sivilce, ergenlikle başlayan, hatta ileri ki yaşlarda da tekrar ortaya çıkabilen sivilceler; neredeyse hepimizin güzelliğini gölgeleyen kâbusu olmuştur. Ergenlik döneminde hormanların değişmesi ile, cildin faz İbrahim Saraçoğlu sivilce, ergenlikle başlayan, hatta ileri ki yaşlarda da tekrar ortaya çıkabilen sivilceler; neredeyse hepimizin güzelliğini gölgeleyen kâbusu olmuştur. Ergenlik döneminde hormanların değişmesi ile, cildin fazla yağ salgılaması sonucu sivilceler meydana gelir. Bazen iltihaplı ve ağrılı, bazen ise küçük olan bu sivilceler, kişiye oldukça sıkıntı veren bir problem haline gelmiştir. Hemen hemen her yaşta görülebilen bu cilt rahatsızlığı; tedavi edilmediği zaman ciddi ve kalıcı izler meydana gelmesine neden olabilir. 

 Gerek tıbbi ilaçlarla, gerek ise bitkisel yöntemlerle kurtulabileceğiniz sivilcileri kesinlikle sıkmamalı veya makyajla kapatmaya çalışmamalısınız. Çünkü; sivilcelerin çoğalmasına neden olabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, evde yapabileceğiniz çeşitli kürler yardımı ile, sivilce sorunundan kurtulabileceğinizi belirtmiştir. Bu kürler, çoğunlukla herkesin evinde bulundurduğu basit malzemeler ile hazırlayabileceğiniz karışımlardır. 

İbrahin Saraçoğlu sivilce çözümleri:

Sayın İbrahim Saraçoğlu'nun önerilerinden biri; elma sirkesi ve maden suyu karışımıdır. Muhtemelen daha önce duymuşluğunuz vardır bunu. Bu karışım ile hem sivilce oluşumunu önler, hem de iyileşmesine yardımcı olursunuz. Yapmanız gereken tek şey; yarım çay bardağı maden suyu ile yarım çay bardağı elma sirkesini karıştırıp bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürmek. En az yarım saat bekletmeniz gereken bu maskeyi, sabah-akşam sürün ve sivilceler kaybolana kadar tekrarlayın.

Bir diğer tarif ise lavanta kürüdür. Bu kür sayesinde sivilce lekeleri azalmakla birlikte, cilt tonunuz da açılacaktır. Yaklaşık 5 gram lavantayı 2 çay bardağı su ile, kısık ateşte kaynatın (fokurdamadan indirin). Demlenmesi ve ılıması için 15 dakika bekletin. İki hafta boyunca akşam yemeklerinden 2 saat sonra bu çaydan içiniz. Yalnız hiç ara vermemeli ve  çayı her akşam taze demlemelisiniz.

Son olarak İbrahim Saraçoğlu, maya maskesi ile cilt sivilcelerinizden ve geriye bıraktığı lekelerden kurtulabileceğinizi söylemektedir. İhtiyacınız olan tek şey, bir paket kuru maya ve birazcık su. Bir kâse içinde krem haline getirdiğiniz maya ile suyu, göz çevresine gelmeyecek şekilde yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Hem ucuz, hem pratik, hem de etkili bir yöntem olan bu maskeyi, haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Ancak bu doğal yöntemlerin haricinde, yediklerinize ve hijyen kurallarına dikkat etmeniz de tedavi için gerekli etkenlerden biridir.
]]>
Burunda Sivilce https://www.sivilce.com.tr/burunda-sivilce.html Sat, 06 Oct 2018 06:41:47 +0000 Burunda Sivilce, Burun üzerinde ortaya çıkan sivilce yaygın görülen bir durum değildir aslında. Vücuttan ölü cilt hücreleri dökülüp ve yağ bezlerinden yağ salgılanması olduğu sürece, burunda yer alan kıl foliküll Burunda Sivilce, Burun üzerinde ortaya çıkan sivilce yaygın görülen bir durum değildir aslında. Vücuttan ölü cilt hücreleri dökülüp ve yağ bezlerinden yağ salgılanması olduğu sürece, burunda yer alan kıl foliküllerinin bir veya daha fazlası tıkanma eğilimindedir. Zaman geçtikçe de bu foliküller, daha sonra ucu beyaz görünümde şekillenecek inflamasyon yada tahrişe sebep olurlar. Burnunuzdaki akne adı verilen yada sivilcelerin oluşumunu önlemek veya durdurmak için yapılabilecek bazı püf noktalar bulunmaktadır. Makalemizde bu önlemler geniş çapta izah edilecektir.

 Burunda sivilceye ne iyi gelir

 • Çay ağacı yağı kullanmak: Akne tedavisi için çok ideal bir yağdır. Etkilenen bölgeye birkaç damla uygulayarak, bölgeyi yaklaşık on dakika içinde temizleyin. En az %5 oranında çay ağacı yağı içeren krem veya losyon ürünleri satın almaya dikkat edilmelidir.
 • Benzoil peroksit ya da salisilik asit barındıran yüz temizleyicisi veya krem kullanmak: Bu iki içerik akneleri engellemek ve tedavi etmek için ciddi önem taşır. Bu kremler “akne önleyici” şeklinde reklamlarda yer almaktadır. Yine de siz, bu tarz bir krem almadan önce içeriğine detaylıca bakın.
 • Sadece komedojenik (sivilce oluşumu tetikleyicisi) olmayan nemlendiriciler kullanma: Bu tip ürünler cilt yüzeyindeki gözenekleri tıkamayacak şekilde formulize edilerek üretilmektedir. Ayrıca seçeceğiniz nemlendiricinin yağsız olması da dikkat edilecek bir başka önemli husustur.
 • Sivilce üzerine limon suyu uygulama: Limon suyu asit özellik içerir ve sivilcelerin kurumasına ve temizlenmesine büyük yardımı olur bundan başka daha az gözle görülebilir hale getirir. Limon suyu en az 15 dakika burunda kalması gereklidir. Mümkünse taze olan limon tercih edilmelidir. Limon suyu cildinizi güneşe karşı hassas hale getirecektir. Bu nedenle limon suyu sürünce dışarı çıkmamak gerekir.
 • Buz, sivilceler için etkisi kanıtlanmış bir ilaçtır: Buzu temiz bir beze sardıktan sonra 20 dakika kadar sivilce üzerinde tutmalısınız. Buz inflamasyon ve şişmeyi azaltır ve sivilcenin boyutunu daha da küçülterek görünürlüğünü minimuma indirecektir
 • Elma sirkesi de sivilceler üzerine çok etkili bir ilaçtır: Ancak mutlaka sulandırılmalıdır, aksi taktirde kullanılması asla önerilmez. Sadece sivilcenin büyük, kaynayan ve azgın olması gibi hallerde kullanılabilir. Sivilcenin üstüne bir damla elma sirkesi damlatın ve böylece 15 dakika bekledikten sonra bölgeyi yıkayın. Kalıcı bir çözüm olmamakla birlikte, inflamasyon ve şişliği azaltacaktır.
 • Diş macunları, inatçı akne için iyi bilinen ve kullanılan özel bir çözümdür: Sivilce üzerine mercimek gibi küçük bir parça bırakın, bir gece  boyunca bekleyin. Ertesi gün de soğuk suyla o bölgeyi yıkayın. Sivilcenin büyüklüğü hemen hemen yarı yarıya küçülmüş olacaktır.
 • Listerine ağız yıkamak için kullanılan ürünler yada gargara da bu konuda da etkilidir: Ucu pamuklu bir çubuk üstüne birkaç damla kadar ağız temizleme suyu emdirin ve sivilce üstüne hafif dokunuşlar ile uygulayın. On dakika sonra sivilce üzerini durulayın. Listerine, sivilceler de toplanan bakterilerle savaşır ve iltihap miktarını düşürür. Aynı zamanda büzücü olarak da görev yapar.

 Burunca sivilce nasıl geçer

 • Her gün burnunuzu yıkamalısınız. Günde en az iki defa hafif tahriş edici özelliği bulunan yüz temizleyicisi ile nazikçe yıkayın. Yıkadıktan sonra bölgeyi iyice durulamalısınız. Burun üzerindeki sivilceleri engellemek için etkili bir yöntemdir.
 • Burun üzerinde ortaya çıkan sivilceyi önlemenin bir diğer alternatifi de yağsız makyaj yapmaktır. Eğer her gün makyaj yapanlardansanız, yağsız fondoten kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunlar gözenekleri daha az tıkayacaktır.
 • Yatmadan evvel burnunuzu yıkayın. Hatta makyaj yapmamış dahi olsanız yıkayın. Çünkü gün içinde hava kirliliğine maruz kaldığınızdan ötürü yüzünüzü yıkamanız gerekir. Bu y]]> Deri Altı Sivilce Nasıl Geçer https://www.sivilce.com.tr/deri-alti-sivilce-nasil-gecer.html Sat, 06 Oct 2018 23:36:07 +0000 Deri altı sivilce nasıl geçer, Deri altı sivilce akne ya da sebasöz kesitler ağrı ve rahatsız edici olabilir. Bunun nedeni sivilcenin derinin altında derinlerde nelere yakın olmasıdır. Bazen sivilceyi hafif pembe iltihaplı bir al Deri altı sivilce nasıl geçer, Deri altı sivilce akne ya da sebasöz kesitler ağrı ve rahatsız edici olabilir. Bunun nedeni sivilcenin derinin altında derinlerde nelere yakın olmasıdır. Bazen sivilceyi hafif pembe iltihaplı bir alan olarak Deri üzerinde görmek de mümkündür. Deri altında sivilce gelişmesi en çok büyük üzerine burun ve kulak arkasında görülür sivilce ve akne diğer türlerde olduğu gibi yağ bezlerinin aşırı aktif olması ile bu köy sivilcelerin oluşmasında oldukça etkilidir. Deri altındaki bu bezlerin gözenekleri toz nedeniyle tıkanarak bakteri oluşturur ve aşırı yağ üretilen zemin üzerinde gelişerek açığa çıkar. Ciltte deri altında bulunan sivilceye sivilce denir. Deri altındaki sivilce daha fazla iltihap içerdiği için Derinin altında fakat cilt üzerindeki bir sivilcelere göre ortalama olarak daha büyüktür. Derinin derinliklerinde sinirlere yakın olması nedeniyle kör sivilce ciltte çıkan değil normal sivilcelere göre daha fazla acıya sebep olabilir. Deri altı sivilceler çoğunlukla beyaz yada siyah nokta gibi görünürken koy sivilce deri altında şişmiş beraber Yumru gibi görünümde olur. Deri altı sivilceler cilt altında oluşan kör Sivilcelerden kurtulmak için pek çok ev ilaçları vardı bu ilaçlar deri altında sivilcelerin neden olduğu bazı hastalıklara karşı da korumaktadır.

  Bal tek başına sivilce için faydalı olsa da elma ile kullanıldığında daha etkili olur cilt altında olan sivilceler üzerinde kullanılan Alfa hidroksi asitler ölü hücre verilerini kaldırarak harekete geçer böylece derin derin katmanlarının kalınlığının artmasını sağlar. Bu neden ile deri altı sivilce tedavisi için elma kullanmak ve buna bağlı eklemek antibakteriyel özellikleri olan bir çözümdür.

  Deri Altı Sivilce Nasıl GeçerDeri altı sivilce nasıl geçer

  Deri altı sivilce için maskesi tarifi
  • Elma püresi bir çorba kaşığı
  • Bal 1 çorba kaşığı
  • Ilık su
  Hazırlanışı: Elma hamuru elde etmek için önce bir elma blendırdan geçirilir. Bu elma karışımına  bir çorba kaşığı bal eklenir ve iyice karıştırılır. Yaptığımız maske ciltte etkilenen alanlar sürülür. Kırmış olduğumuz maskeyi yaklaşık 10-15 dakika kadar ciltte bekletilir. Sürmüş olduğumuz maskeyi bekledikten sonra ılık su ile temiz ve şekilde durulanır
  ]]>
  İmex Sivilce Kremi https://www.sivilce.com.tr/imex-sivilce-kremi.html Sun, 07 Oct 2018 03:12:05 +0000 İmex Sivilce Kremi, İmex sivilce kremi antibiyotik özelliği taşıyan ve vücuda nüfuz ederek iltihabı kurutan mükemmel bir kremdir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı için eczanelerde satılan ve güvenle kullanabileceğ İmex Sivilce Kremi, İmex sivilce kremi antibiyotik özelliği taşıyan ve vücuda nüfuz ederek iltihabı kurutan mükemmel bir kremdir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı için eczanelerde satılan ve güvenle kullanabileceğiniz eşsiz bir kremdir. İçeriğinde bulunan antibiyotik sivilcelerin oluşmasını engeller ve oluşan sivilcelerin kurumasını sağlar. Bu nedenle özellikle ergenlik çağındaki gençler için tavsiye edilir. Kremin fondöten gibi kapatıcı özelliği vardır. Kremin rengi ve yapısı sayesinde fondötene benzemektedir. Beyaz tenli bir tene sahipseniz gündüz de kullanmanız faydalı olacaktır. Ancak esmer bir tene sahip iseniz, esmer tenli kişilerin imex sivilce kremini sürdükten sonra güneşe çıkmaları sakıncalıdır. Çünkü vücuda nüfuz eden krem güneşin etkisi ile vücutta kararmalara ve lekelenmelere neden olmaktadır. Bu nedenle akşam yatmadan fondöten sürer gibi önce kremi sürüp uyumaları daha etkili olacaktır.

  İmex Sivilce Kremi, Her gece uyumadan önce sürmeniz deri altında oluşmuş olan iltihabı yok eder ve burada sivilce oluşumunu engeller. Etkisini hemen göstermez ancak sabredip bir ay devam etmeniz gerekmektedir. Sabrettiğiniz zaman bir ay içinde etkisini göstererek vücudunuzda ve yüzünüzde oluşmuş olan sivilcelerin derinlemesine yok olduğunu görecek ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. Ayrıca ilk kullanıldığı dönemlerde de fondöten görünümü sayesinde özellikle beyaz tenli kişiler imex sivilce kremini günlük yaşantılarında kapatıcı olarak da kullanabilir. 

  İmex Sivilce Kremiİmex Sivilce Kremi, İmex Sivilce Kremi özellikle akne, siyah nokta ve sivilce oluşumlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Antibiyotik özelliği sayesinde vücutta ki iltihabı kurutarak sivilce oluşumlarını engeller. İçeriğinde tetraksilin hidroklorid aktif maddesi bulunmaktadır. Ayrıca fondötene rengini veren kahverengi oksid demir, titanium oksid, kırmızı demir oksid, orta zincirli trigliserid ve yoğun krem kıvamını veren beyaz vazelin bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olduğundan herkesin güvenle alabilmesi sağlanmıştır. Eczanelerde reçetesiz 20 TL'ye reçeteli ise 3.5 TL'ye temin etmek mümkündür. 

  İmex Sivilce Kremi Nasıl Kullanılır
  • İmex sivilce kremi akneler, siyah noktalar ve sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Ancak vücuda rahatça nüfuz edebilmesi için cildin öncelikle temizlenmesi gerekir. Cildin günlük bakım ve temizliği yapıldıktan sonra kirden arınmış olan cilde fondöten sürer gibi imex sivilce kremini sürün. 
  • İmex sivilce kremini sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere akne, siyah nokta yada sivilce olan bölgeye hafif masaj yaparak sürün.
  • İmex sivilce kreminin tedavisi uzun olmasına rağmen en güzel özelliği kullanıldığı andan itibaren koyu fondöten etkisi sayesinde hemen cildi kötü görüntüden kurtarır ve cilde kapatıcı özellik sağlar. 
  • İmex sivilce kremi 14 gün boyunca ara verilmeden kullanılır. Daha sonra 7 gün ara verilir. İhtiyaç durumuna göre tekrar bir 14 kullanılmaya devam edilebilir. Ancak imex sivilce kreminin etkisini bir yada üç hafta sonra almaya başlarsınız. 
  • İmex sivilce kremini 14 gün boyunca kullanıp 7 gün ara verip tekrar 14 gün kullanmaya başladıktan sonra sivilce, akne veya siyah nokta şikayetleriniz hala devam ediyorsa zaman kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü başka sebepleri olabilir. Ayrıca imex sivilce kremini reçetenin üzerinde yazılı olduğu dozdan almanız tavsiye edilir. Aksi taktirde fazla kullanmanız size fayda değil zarar verecektir.
  ]]>
  Karbonat Sivilce https://www.sivilce.com.tr/karbonat-sivilce.html Sun, 07 Oct 2018 11:46:12 +0000 Karbonat sivilce, karbonat sivilce önleme konusunda oldukça etkili bir görev üstlenmektedir. Karbonatın faydalarını bilmeyen yoktur.  Karbonat sivilce önlemenin yanı sıra mutfakta kullanımından, güzellik ürünlerin Karbonat sivilce, karbonat sivilce önleme konusunda oldukça etkili bir görev üstlenmektedir. Karbonatın faydalarını bilmeyen yoktur.  Karbonat sivilce önlemenin yanı sıra mutfakta kullanımından, güzellik ürünlerinde kullanımına kadar daha pek çok farklı alanda da kullanılmaktadır.

  Sivilce oluşumunun sebeplerinden en önemlilerinden bir tanesi de cildin çok fazla ölü deri üretmesi ve bu ölü derilerin dışarı atılamaması sebebi ile gözeneklerde tıkanma meydana gelmesidir. Karbonat sivilce oluşumunu azaltmakta ve bunu da ciltte soyulma ve bu soyulmanın sonucunda ölü deri hücrelerinin dışarı atılması ile sağlamaktadır.

  Karbonat İle Yapılan Maskeler Sivilce Oluşumunu Nasıl Önler

  • Karbonat sivilce olan bölgeye uygulanırsa cildin üstünde yer alan deri tabakasının soyulmasını sağlamaktadır. Ve bunun sonucunda da ciltte yer alan ölü deri hücreleri ile birlikte yağ salgısı ve ciltte tıkanıklık meydana gelmesine sebebiyet veren diğer maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Karbonat, ciltte meydana gelen siyah noktaların temizlenmesinde de fayda sağlamaktadır ve bu sayede aknelerin meydana gelmesine neden olan bakteri ve yağların temizlenmesi ile daha parlak ve sivilcesiz bir cilt oluşmasına uzun vadede ortam hazırlamaktadır.
  • Karbonatın sivilcelerde yer alan inflamasyonu azaltma özelliği bulunmaktadır ve bu sayede ciltte yer alan kızarıklık ve şişlik oluşmasına sebep olan sivilcelerin iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Karbonat ile yapılan maskeler soyulmanın ardından cildin ölü hücrelerden arınıp kendini yenilemesini sağlamaktadır ve bu sebeple de ciltte yer alan sivilce lekelerinin yok olmasına katkı sağlamaktadır.

  Karbonat Sivilce

  Karbonat sivilce önleyen maskeyi hazırlamakta aslında çok kolaydır. Bunun için bir kaba 3 tatlı kaşığı karbonatı 8 tatlı kaşığı su ile karıştırıp macun halini almasını sağlamak ve bu maskeyi cilde sürmek yeterli olacaktır. Macun kıvamında daha katı ya da cıvık olması halinde üzerine malzeme eklenebilir. Burada önemli olan maskeyi uygulamadan önce cildin temiz olduğundan emin olmak gerektiğidir. Bu sebeple diğer tüm maskelerde olduğu gibi bu maskede de cilt iyice temizlenip kurutulmalıdır. Böylelikte karbonat sivilce üzerindeki etkisini daha iyi gösterecektir. Yine, karbonat maskesini uygularken cilde çok bastırmadan parmak uçları ile hafif dokunuşlarla masaj yapar gibi nazik davranmak gerekmektedir. Daha sonra ise, maskeyi ciltte yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletip, ardından bol su ile durulamak gerekmektedir. Karbonat sivilce oluşumunu önlemektedir ancak bu maskenin ya da karbonat ile yapılan maskelerin hiçbirin her gün uygulanması doğru değildir. Bu sebeple de haftada en fazla iki sefer uygulanması gerekmektedir. Maskenin ardından ise cilde az miktarda nemlendirici uygulanması cildin nem dengesini sağlamak açısından gereklidir.

  Not: Karbonat maskesinin yukarıda belirtilen süreden daha fazla ciltte tutulması cildin nem dengesini bozabilmekte ve bu sebeple de cilde yarardan çok zarar verebilmektedir. Bu sebeple de bekleme süresinin fazla uzatılmaması gerekmektedir. ayrıca, karbonat sivilce üzerinde etkilidir, ancak yüzün tamamına uygulanması zararlı olabilmektedir. Bu sebeple de yalnızca sivilce olan yerlere sürülmesi gerekmektedir.

  ]]>
  Bebeklerde Sivilce https://www.sivilce.com.tr/bebeklerde-sivilce.html Sun, 07 Oct 2018 22:40:16 +0000 Bebeklerde Sivilce, Bebek sivilcesi genelde yeni doğan bebeklerin cildinde oluşur. Yüzün herhangi bir yerinde ortaya çıkabildiği gibi daha çok alın, yanaklar ve burun bölgesinde görülmektedir. Bebeklerde sivilce görülmesi y Bebeklerde Sivilce, Bebek sivilcesi genelde yeni doğan bebeklerin cildinde oluşur. Yüzün herhangi bir yerinde ortaya çıkabildiği gibi daha çok alın, yanaklar ve burun bölgesinde görülmektedir. Bebeklerde sivilce görülmesi yaygın ve geçici olmakla beraber tıbbi tedavi gerektirdiği de olmaktadır. Birkaç basit adım ile oluşan sivilcelerin azalması ve dağılmaması sağlanabilir Bu tavsiyeler aşağıda sıralanmıştır. Bebeğinizin cildinde endişe verici bir değişiklik gözlemlerseniz mutlaka bir doktora gösterilmelidir. Bebek sivilceleri genellikle üç-dört ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bebek sivilceleri genellikle yanaklar, alın ve burun bölgesinde püstüller ya da küçük kırmızı tümsekler şeklinde olmaktadır. Çoğunlukla doğumdan sonraki ilk 2-4 hafta içinde gelişir. Bebek huysuzlaştığında ya da ağladığında sivilceler daha da kötüleşebilmektedir. Çoğu bebekte aynı zamanda burun, çene ya da yanaklarda küçük beyaz tümsekler de gelişmektedir. Bu sivilceler miliaria olarak bilinmektedir. Bu tür sivilcelerde bebek mutlaka doktora gösterilmelidir.

  Nedenleri; Bebek sivilcelerinin kesin olarak nedeni belli değildir. Her ne kadar araştırmacılar bu tür sivilcelerin kesin nedenini belirlememiş olsalar da hormonlarla bağlantılı olduğu sanılmaktadır. Genel görüşe göre, gebeliğin son döneminde anne vücudundan bebeğe geçen hormonlar nedeni ile bebeğin cildindeki yağ bezleri fazla aktif hale gelmekte ve beraberinde gelişme aşamasında olan gözeneklerin tıkanmasına yol açmaktadır. Bunun sonucunda sivilce oluşturmaktadır. Hormon etkisi nedeniyle bir cilt bozukluğu olmasının yanında çevresel bazı etkenlerde yayılmasına ve artmasına yardımcı olabilmektedir. Özellikle beslenme sırasında ağız etrafında biriken salya, yemek karışımı, gözeneklerin tıkanmasını neden olmakla beraber, cildi tahriş eden kumaşlar ya da temas eden bazı ürünler de neden olabilmektedir, hatta sorunu artırabilmektedir.

  Teşhis ve Testler; Sivilcelerin teşhisi için özel bir test yapılmasına gerek yoktur. Genelde görsel olarak yani bakılarak teşhis edilebilir.

  Tedavi ve İlaçlar: Bebek sivilcesi genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi tedavi yapılmasına gerek kalmamaktadır. Çok rastlanılmasa da bazı durumlarda, sivilceler aylar hatta daha uzun sürdüğü de olabilmektedir. Bebekteki sivilceler uzun süren inatçı sivilceler ise, doktora danışarak iyi gelecek bir ilaç ya da krem yazdırılabilir. Bebeğinizi doktora göstermeden reçetesiz ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Bebek cildi hassas olduğu için zarar görmesi muhtemeldir. 

  Bebeklerde SivilceDikkat Edilecek Hususlar: Biliyorsunuz, yetişkinlerde oluşan sivilcenin hemen tedavi edilmesi tavsiye edilir. Bu sivilceler çoğu zaman kendiliğinden geçmez, psikolojik olarak rahatsızlık verir ve iz bırakma riski vardır. Bebeklerde ise durum farklıdır. Zaten kısa zamanda iyileşmesi öngörüldüğü için bazı durumlarda tıbbi tedaviye gerek duyulmaz. Ayrıca yetişkinlerde ya da ergenlikteki gibi psikolojik etkisi de yoktur, çünkü bebeğin umursamadığı bir konu varsa oda dış görünüşüdür.

  Bebeklerde Sivilce İçin Tavsiyeler
  • Bebeklerde sivilceyi, kendiniz tedavi yollarını denemeyin. Kesinlikle, reçetesiz ilaçlar, kremler, maskeler, cilt kurutucu sabunlar, bitkisel tedaviler doktora danışmadan uygulamayın. Bu tedaviler yetişkinlerde fayda sağlasa da bebeklerde cilt tahrişine neden olacaktır.
  • Fazla yağlanmayı almak ve gözenekleri açık tutmak için günde bir defa bebeğin yüzünü yıkamanız ve yumuşak bir bezle kurulamanız yeterli olacaktır. Ama fazla ovalamaktan ve yıkamaktan kaçınmalısınız. Çünkü Cildi kurutmak ya da tahriş etmek sorunu büyütecektir.
  • Bebekte oluşan yumruları sıkmayın, patlatmayın. Bebeğinde bunu yapmasını engellemeye çalışın
  • Bebeğin cildinde yağlı kremler ve losyon kullan]]> Boyunda Sivilce https://www.sivilce.com.tr/boyunda-sivilce.html Mon, 08 Oct 2018 14:57:54 +0000 Boyunda sivilce, İster boyun bölgesinde olsun isterse vücudun herhangi bir bölgesinde olsun sivilce erkek ve bayan herkesin ortak sorunudur. Boyunda sivilcenin birçok nedeni olmaktadır. Bu kişiye, çevresel faktörler ve hormonal duruml Boyunda sivilce, İster boyun bölgesinde olsun isterse vücudun herhangi bir bölgesinde olsun sivilce erkek ve bayan herkesin ortak sorunudur. Boyunda sivilcenin birçok nedeni olmaktadır. Bu kişiye, çevresel faktörler ve hormonal durumlara göre değişiklik gösterebilir. Eğer ciddi boyutta ise bir hastalık belirtisi olabilir. Vakit kaybetmeden cilt uzmanına görünüp tedavinizi yaptırın. 

   Boyunda sivilce nedenleri 
   • Vücutta aşırı yağlanma, Başlıca nedenleri arasında vücutta fazla yağlanma gelmektedir. Vücudun fazla yağ üretmesi genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi şeker ve yağ yönünden zengin gıdalar tüketmekten de kaynaklanıyor olabilir. 
   • Tahriş, Cilt yüzeyinde Bir diğer nedeni ise bazı alerjik reaksiyonlar olabilir. Çamaşır yıkanırken kullanılan deterjan  ve tamamen durulan ayan deterjan kalıntıları tahriş ile birlikte boyunda sivilce oluşmasına yol açabilmektedir. Boyunda sivilce aşırı yağlanma sonucunda gözeneklerin tıkanması sonucunda kişide olumsuz psikolojik sonuçlara neden olur. Giysileri yoğun temas ettiği bölgelerde boyunda sivilce çıkabilmektedir. Kumaşın yoğun temas ettiği bölgeler kalınabilir. Eğer hassas bir cildiniz var ise hipoalerjenik deterjanlardan kullanmanız gerekir. 
   • Alerji, Vücutta ve boyunda sivilce alerjiye bağlı sebeplerden oluşabilmektedir. Alerjiye bağlı sivilceler sadece kullanılan deterjanlardan çıkmaz. Alerji sebeplerinin bir çok nedeni bulunur. Örneğin, Parfüm, nemlendirici krem, saç kremi, saç şampuanı, güneş kremi ve çamaşır yumuşatıcıları gibi boyun bölgesini direk veya dolaylı yoldan temas eden ürünler boyunda sivilceye yol açmaktadır.  
   • Terli kalma, Özellikle yaz aylarında veya yoğun çalışma hayatı sonrasında terledikten sonra uzun süre terli kalmak boyunda sivilce oluşmasına neden olur. Terledikten sonra sıkça duş almak gerekir. 
   • Hormon dengesizlikleri, Kadınlarda görülen sivilcelerin hormonal dengesizliklerden kaynaklanıyor olabilir. Adet dönemi öncesi ve adet dönemi esnasında artan hormon düzeyleri sivilce oluşumunu tetikler. Bu hormonal değişikliklerden dolayı oluşan sivilcelere karşı pek bir şey yapılamaz. Cilt temizliğine önem vererek sivilcelerin yayılmasını önleyebilirsiniz. 
   Boyunda SivilceBoyunda sivilce tedavisi, Bu bölgeyi temiz tutmak Başlıca tedbirlerdendir. Boyunda bölgesini sabah ve akşam 2 kez yıkayın. Kullanacağınız temizlik ürünlerinin organik ve bitkisel olanını tercih edin. Temizleme ürünlerinin çok kokulu ve renkli olmamasına dikkat edin. Sivilceleri sıkmayın. Sıkmak cildin tahriş olmasına ve sivilcelerin yayılmasına neden olur. Saçlarınız uzun ise sivilcelere temas etmelerini engelleyin. Kıyafetlerinizin pamuklu ve geniş yakalı olmasına dikkat edin. Nefes alan doğal pamuklu kumaşlar cildinizin nefes almasını sağlar. Sık sık duş alın alerjiye yol açtığını düşündüğünüz kişisel bakım ürünlerinizi değiştirin. Eczaneden temin edeceğiniz sivilce kremleri, sivilce losyonları ve sivilce sabunları sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Çene bölgesine yakın ve yoğun sivilceler hormonal veya başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Kısa zamanda bir uzmana görünüp hormon testi yaptırınız.
   ]]>
   Omuzda Sivilce https://www.sivilce.com.tr/omuzda-sivilce.html Mon, 08 Oct 2018 19:34:16 +0000 Omuzda sivilce, çıkması sorunu pek sık rastlanılan deri rahatsızlıklarından bir tanesi olup bu durumdan şikâyetçi olan hastaların dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle bu durumun sık sık yaşanması bazı tehlikeleri de b Omuzda sivilce, çıkması sorunu pek sık rastlanılan deri rahatsızlıklarından bir tanesi olup bu durumdan şikâyetçi olan hastaların dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle bu durumun sık sık yaşanması bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Burada önemli olan husus omuz ve çevresinde meydana gelen sivilcelerin boyutu ve çokluğudur. Eğer omuzda sivilce oluşumu sık ve boyutları da büyük ise bu  durum tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların daha dikkatli davranmaları ve bir an önce önlem almaları gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık daha da ilerleyip tehlikeli boyutlara çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden hastalara önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Omuzda sivilce oluşumuna karşı önlem almaları ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

   Omuzda sivilce oluşmasına karşı bireyin almış olacağı bir takım tedbirler sayesinde bu tehlike daha fazla büyümeden önüne geçebilmek mümkündür. Bunun için de omuzda sivilce belirtilerini iyi bilerek en kısa sürede önlem almak oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede omuzda sivilce tehlikesinin ne tür rahatsızlıklara neden olacağını çok kolay bir şekilde tespit etmemiz mümkündür.

   Omuzda Sivilce Kimlerde Görülür

   Omuzda meydana gelen sivilce oluşumu genellikle özel bir rahatsızlığı bulunan kimselerde görülmektedir. Bunun ile birlikte genel itibari ile herkeste ileri derecede olmasa da birkaç kez omuzda sivilce oluşumu söz konusu olmuştur. Omuzda sivilce oluşumunun gözlemlendiği kimseler şunlardır:

   • Yaşlılarda
   • Ergenlik çağındaki çocuklarda (özellikle erkek çocuklarda)
   • Cilt ve deri hastalıkları bulunan kimselerde
   • Suçiçeği rahatsızlığı bulunan kimselerde

   Omuzda Sivilce

   Omuzda Sivilce Nedenleri

   Omuzda sivilce oluşumunun en temel nedeni düzensiz bir beslenmeden kaynaklanmaktadır. Kişinin tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmemesi beraberinde bu sorun ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Omuzda sivilce sorunu özellikle aşırı yağlı ve aşırı tuzlu besinlerin tüketilmesi neticesinde meydana gelen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların bu temel soruna karşı dikkatli olmaları bir an önce önlem almaları gerekir. Aksi halde omuzda sivilce oluşumu çok kolay bir şekilde kendisini göstermeye başlar.

   Omuzda sivilce oluşumunun en temel belirtisi ise yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi sağlıksız beslenmenin neticesinde meydana gelmektedir. Böyle bir beslenmeden kaynaklı olarak omuzda sivilce belirtisini çok kolay bir biçimde tespit edebilmemiz mümkündür.

   Omuzda Sivilce Tehlikesine Karşı Yapılması Gerekenler

   Omuzda sivilce sorunu dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık türüdür. Özellikle bu soruna karşı önlem alınmadığı takdirde sivilce sayısı daha da artabilir. Bunun yanı sıra bu sorun sürekli olarak kendisini tekrar etmeye başlar. Bu sebepten ötürü omuzda sivilce oluşumuna karşı bir an önce etkili tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerin başında ise ilk yapılacak şey olan uzman bir cilt doktoruna muayene olmak olacaktır. Bu yapılmadığı taktirde birçok sorun ile karşılaşılması söz konusudur. Özellikle de doktorumuzun tavsiye etmiş olduğu ilaç ve merhemleri aksatmadan kullanmamız gerekmektedir. Ancak bu sayede omuzda sivilce oluşumunu kalıcı olarak önleyebilmemiz söz konuş olabilir. Bunun ile birlikte yediğimiz besinlere de dikkat etmek önemli bir husustur. Bunun yanı sıra aşırı yük taşımak da beraberinde omuzda sivilce oluşumunu arttıracağından dikkatli davranmak gerekmektedir.

   ]]>
   Limon Sivilce https://www.sivilce.com.tr/limon-sivilce.html Mon, 08 Oct 2018 21:32:11 +0000 Limon Sivilce, Doğal bir şifa kaynağı olan limon içeriği sayesinde cilt için oldukça faydalı bir besindir. Besin olarak kullanılan limon aynı zamanda cilt için doğal bir antioksidan ve bakteri yok edicidir. Ayrıca ka Limon Sivilce, Doğal bir şifa kaynağı olan limon içeriği sayesinde cilt için oldukça faydalı bir besindir. Besin olarak kullanılan limon aynı zamanda cilt için doğal bir antioksidan ve bakteri yok edicidir. Ayrıca karaciğerin gerçekleştirdiği detoksifikasyon işlemi sırasında ihtiyaç duyduğu ana antioksidan olan glutatyon adı verilen maddenin üretimini arttırır. Bu sayede cilde zararlı olan toksinler vücuttan daha hızlı atılır. Cildi tazelemek ve sivilcelerden arındırmak için sıklıkla tercih edilir. Limonun cilt için düzenli kullanımı sonrası cilt üzerinde gözle görülür farklar meydana gelir. Limon cilt hastalıklar için tedavi özelliğine sahip olduğundan akne, sivilce ve siyah noktaları gidermede birebirdir. Sivilceler ciltteki tıkanmış gözeneklerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. 

  Cilt gözenekleri tıkandığı zaman bakteriler oluşarak o gözeneklerde birikmeye başlar. Cildin aşırı derecede yağlı olması gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve bu nedenle sivilceler yağlı ciltlerde daha fazla oluşur. Biriken bakteriler belirli bir süre sonra iltihaplanma yaparak sivilceler oluşur. Sivilcelerin kırmızı renkte, şiş ve hassas yapıda olması bu iltihaplanma yüzündendir. Sivilceler çıktığı zaman onlarla oynamak ve onları sıkmak ciltte sivilce lekelerinin oluşmasına sebebiyet verir. Limon, kuru ve yağlı hiç fark etmez tüm cilt tipleri için uygundur. Limon ciltteki mikropları öldürür ve gözenekleri açar. Limonda bulunan PH değeri ve asit özelliği sayesinde cilt yüzeyinden hücrelere doğru inerek ciltteki yağı kırar. Ayrıca limon iltihap önleyicidir. 

  Sivilcelerin daha kısa sürede kurumasını sağlar. Limon, limon suyu veya limon kullanılarak cilde uygulanan her tedavi sivilceleri kurutarak sivilce oluşumunu engeller. Cilt problemleri için tam bir şifa kaynağı olan limon çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. İltihaplı veya iltihaplanması muhtemel olan sivilcelerin tedavisinde kullanılan kremlerin çoğunluğunda C vitamini içerir. C vitamini denilince akla ilk olarak limon gelir. Ancak her şeyin fazlasında olduğu gibi limonu da fazla kullanmak oldukça zararlıdır. Cilde aşırı derecede limon sürmek cilt hastalıklarına ve cilt bozukluğuna yol açabilir. İleri seviyelerde ciltte yaralar oluşmasına da sebep olabilir. 

  Limon SivilceLimon sivilce maskesi

  Limon maskesi özellikle yeni sivilce oluşumunu azaltmakta, mevcut sivilceleri kurutmaktadır. Ayrıca sivilce sonrası oluşan cilt üzerindeki lekelere oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca limon maskesi cilde parlaklık vererek cildin yumuşamasını sağlar. Limon ciltteki birçok probleme iyi geldiği için birden fazla limon maskesi bulunur. Bunlardan ilki şöyledir. Geniş bir karıştırma kabına 1 çay kaşığı pirinç nişastası, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı limon suyu konularak iyice karıştırılır. Cilde uygulamadan önce cilt ılık su ile temizlenir ve kurulanır. Hazırlanan karışım cilde masaj yapılarak uygulanır. Özellikle sivilceli bölgelerde ufak yanmalar hissedilse de endişe etmeye gerek yoktur. Tüm karışım cilde sürüldükten sonra maske kuruyana ve cilt gerilene kadar beklenir. Bekleme süresi yaklaşık olarak 20-25 dakikadır. Bekleme süresi bittikten sonra cilt ılık su ile temizlenir. Bu maskenin haftada 2-3 kez uygulanması yeterli olacaktır. Düzenli uygulama sonucunda sivilcelerde gözle görülür bir azalma yaşanacaktır. Bir diğer limon maskesi tarifinde ise geniş bir karıştırma kabına yarım çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı hindistan yağı konularak iyice karıştırılır. Maskenin haftada 1 kez uygulanması yeterli olacaktır. Bu maske sayesinde cilt daha yumuşak ve pürüzsüz olacaktır. Bunların hiç birisi yapılamadığı zamanlarda bir parça pamuğa taze sıkılmış limon suyundan bir kaç damla damlatılır ve sivilcelerin üzerine sürülür. Bu şekilde kuruyana kadar beklenir. Daha sonra cilt ılık suyla]]> Ballı Sivilce Maskesi https://www.sivilce.com.tr/balli-sivilce-maskesi.html Tue, 09 Oct 2018 17:23:40 +0000 Ballı sivilce maskesi, Bal maskesi pek çok doğal cilt bakımı maskeleri de temel malzeme arasında yer alan balon bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi nemlendirici ve iltihabı önlemesi özellikle ve vitaminleri bakım Ballı sivilce maskesi, Bal maskesi pek çok doğal cilt bakımı maskeleri de temel malzeme arasında yer alan balon bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi nemlendirici ve iltihabı önlemesi özellikle ve vitaminleri bakımından zengin olan yapısıyla cildi beslenmesi. Yıllar öncesine dayanan kesik ve yanık gibi diğer cilt yaralarının tedavisinde kullanılan bal aynı zamanda Antibakteriyel ve özellikle sahip antiseptik olarak kullanılabilir. Bu sebeple bal maskesi sivilceler için oldukça doğal ve katkı maddesi bulunmayan bal maskesi sivilceler için öneriler. Bal maskesi cildin genel görünümünün geliştirir ve cildi serbest radikaller adı verilen ve antioksidan olan moleküllere karşı korur. Bal maskesi sivilceler ile savaşıyor sivilcelerin çıkmamasını engelliyor bal maskesi antibakteriyel yapısıyla sivilce oluşumunu tetikleyen bakteri birikimini önlüyor ve olmamasını sağlıyor. Cildimiz aşırı kuru şikayetiniz var ise bal maskesi ve diğer bal kullanılan maskeleri denemelisiniz. Balın özelliklerinde nemlendirici etkisini ilk uygulamadan sonra fark edebilirsiniz bal sadece cildi nemlendirmek ile kalmıyor nemi hapsederek cildin uzun süre nemli ve yumuşak kalmasını sağlıyor bal maskesinin sivilcelerin üzerinde düzenli olarak uygularsanız Kısa bir süre sonra siyah nokta ve sivilcelerin azaldığını fark edeceksiniz. Bal maskesi cildinizde sivilcelerin gözeneklerini derinlemesine temizler veya kir nedeniyle tıkanan gözenekleri açarak cildin temas almasını sağlar. Yüz güzelliğini koruyucu ve arttırıcı etkileri ile bilinen bal besleyici içeriğiyle cildinizi doğal bakım uygulamalarında yardımcı olur ballı sivilce maskesi özellikle sivilce yaraları ve sivilce oluşumunu engellemede oldukça iyi olabilen en etkili kullanım şekillerini denemeliyiz. Balın doğasında genel bakım sağlık etkisi cildinizi ve sivilce izlerinden temizlemeye ve nemlendirmeye sivilce oluşumuna neden olan etkenlerden arındırmaya yardımcı olur.

  Ballı Sivilce MaskesiBallı sivilce maskesi tarifi

  Ballı sivilce maskesi önce bir yemek kaşığı balı kaseye alın ve yavaş yavaş zeytinyağının ekleyerek karıştırın zeytinyağı ticari kozmetik ürünlerinde kullanılan yağlardan farklı olarak gözeneklerden birikme yapmaz ve cilt bakımınızı parlaklık verir. Bal ve zeytinyağının karıştırdıktan sonra yumurta sarısını ekleyin. Yumurta sarısı maske krem kıvamı vermenin yani sıra cildin yağ üretiminin dengeleyecek fazla yağı alır cildinizdeki gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur. Hazırladığınız malzemeyi krem kıvamına gelinceye kadar karıştırarak krem kıvamına almasını sağlayın maskenin daha etkili olabilmesi için karışımı yüzümüze gülmedin sıcak bir bezle yüzünüzü silerek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Cildinizi temizledikten sonra yaptığımız maskeyi parmak uçlarınıza tüm yüzünüze eşit miktarda sürün. Ballı sivilce maskesini sürdükten sonra 20-30 dakika bekletiniz beklemeden sonra cildinizi ılık suyla yıkayınız. Cildinizde gözeneklerin kapanması için cildin sıkılaşması ve sonrası soğuk su ile yıkayabilirsiniz

  Ballı sivilce maskesi tarifi

  Ballı sivilcelere karşı maske hazırlanışı. Kabuğu soyulmuş 1 adet elma ve bir yemek kaşığı balı blender koyarak yumuşak kıvama gelinceye kadar karıştırınız karıştırdığınız maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyin. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra ılık suyla yüzünüzü tertemiz bir şekilde yıkayın. Yapmış olduğumuz bu maskeyi yüzümüzde düzenli olarak kullanırsak Yüzünüzdeki lekelerin görünümünü hafifletecektir. Balın sivilcelere karşı çok etken faydaları vardır cildinizde değişik bağlı maskeler uygulayabilirsiniz
  ]]>
  Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kizarikligi-nasil-gecer.html Wed, 10 Oct 2018 06:27:03 +0000 Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer, Sivilce tıp alanında akne özellikle de yağ bezelerinin oldukça fazla bulunduğu göğüs, yüz ve sırt bölgelerinde oluşan ve yalnızca androjen hormonunun oldukça çok salgılandığı erge Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer, Sivilce tıp alanında akne özellikle de yağ bezelerinin oldukça fazla bulunduğu göğüs, yüz ve sırt bölgelerinde oluşan ve yalnızca androjen hormonunun oldukça çok salgılandığı ergenlik döneminde değil, otuz, kırklı yaşlarda ve çocuk yaşlarda oldukça fazla oluşan yağ bezi ile kıl kökü iltihabıdır. Bazende hormonal nedenlerden dolayı sivilce oluşur bazende cildin yağ salgısının (sebum) fazlalaşması ile meydana gelmektedir. Böyle olunca da sivilce yağlı ve karma ciltlerde daha çok çıkmaktadır. Sivilcenin çıkmaya başlar iken veya iyileşmeye başlar iken zamanlarda cilt üstünde oluşturmuş olduğu kızarıklık çoğu kez can sıkan bir problem haline gelir. Öncelikle yüzünüzde yada herhangi bir yerinizde çıkan sivilceler ile kesinlikle oynamaktan ve sivilceyi patlatmaktan kaçınmakta oldukça fayda vardır. Sivilceyi kaşımak veya sıkmak çıkan sivilcenin sonrasında kızarıklıktan ziyade çok derin izler bırakmasına ve hatta oluşan iltihabın cildin başka bölgelerine yayılmasına yol açar. 

  Sivilce Kızarıklığı nasıl geçer

  Aspirin Maskesi: Aspirinin içinde bulunan salisilik asit birçok kozmetik markasının yüz maskesi veya özellikle de yağlı ve sivilceli ciltler için üretilen bakım ürünlerinin içinde salisilik asit vardır. Salisilik asit iltihaba sebep olan bazı enzimleri baskıladığından dolayı çıkan sivilcenin iyileştirilmesine ve buna bağlı olarak o bölgede yangılı kızarıklığın azalmasına önemli ölçüde azalma olur. Aspirin maskesi için öncelikle bir aspirini iyice ufalayın birkaç damla su ile iyice karıştırın elde ettiğiniz macunu bir kulak çöpü kullanarak sivilcenin üstüne çok bastırmadan sürün. Macunun tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maske sayesinde çıkan sivilcenin kısa süre içinde iyileşmesini sağlarsınız. Aynı zamanda da kızarıklığın giderilmesinde oldukça faydalı olur.

  Buz: Bu yöntem oldukça ucuz ve oldukça kolay bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle yumuşak bir bez parçasının içine koyacağınız birkaç tane buz küpünü sivilcenin üstünde çok bastırmadan gezdirmek. Bu uygulamayı tam yirmi dakika yapın daha sonra yine aynı süre kadar ara vererek sonra bir yirmi dakika kadar daha yapın. Böylece buzun bir müddet sonra teni yakan olan olumsuz etkisini önlersiniz. Ne kadar çok tekrarlar iseniz o kadar iyi olur. Buzu sivilcenin üstünde gezdirir iken çok fazla bastırmayın yoksa sivilce patlar en kötüsü de ciltte derin izler bırakmasına ve bakterilerin cilt altından diğer bölgelere yayılmasına neden olursunuz. Buz başka bir terim ile soğuk uygulamasıdır. Buz iltihaplı bölgedeki kan akışını yavaşlatır, oluşan kızarıklık ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

  Sivilce Kızarıklığı Nasıl GeçerLimon Kürü: Limon içeriğinde bulundurduğu faydalı etkilerinden dolayı oluşan iltihabı kurutmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da düzenli bir şekilde uygulandığında cilt tonunu da bir miktar açar. Taze sıkılmış olan limon suyu ile eşit miktarda olan gül suyunu iyice karıştırarak pamuk kullanarak cildinizin tamamına ama özellikle de kızarıklıkların ve oluşan sivilcelerin olduğu yerlere uygulayın. Oldukça önemli bir hatırlatma yapmak gerekir ise yapılan bu uygulamadan hemen sonra limon ciltteki yağ salgısını azalttığından dolayı cildin dıştan gelen etkenlere karşı özellikle de  zararlı güneş ışınlarına karşın savunmasız ve oldukça hassas bir hale getireceğinden dolayı güneşe çıkmaktan sakınmak gerekir. Bu sebepten dolayı en iyi sonuçlar elde etmek için bu limon kürünü gece yatmadan evvel sorunlu bölgelere uygulayın. Sabah kalktığınızda da ılık su ile iyice yıkamanız gerekir. Limon kürü haftada en az bir kere yapıldığında düzenli uygulamaların cilt tonunu açtığını, kısaca yalnızca sivilce kızarıklıkları değil oluşan bazı küçük lekeleri de beyazlatarak görünemez bir hale getirdiğini göreceksiniz.

  ]]>
  Aloe Vera Sivilce https://www.sivilce.com.tr/aloe-vera-sivilce.html Wed, 10 Oct 2018 22:13:12 +0000 Aloe Vera sivilce, Zambakgiller familyasından olan Afrika kökenli bir bitkidir. Aleo vera bitkisi etli yaprakları sulu sapları ve kökleri şifa deposu dur. Geçmişten bugüne aktarılmış cilt için kullanılan bitkilerden bir tanesidir Aloe Vera sivilce, Zambakgiller familyasından olan Afrika kökenli bir bitkidir. Aleo vera bitkisi etli yaprakları sulu sapları ve kökleri şifa deposu dur. Geçmişten bugüne aktarılmış cilt için kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Pek çok cilt hastalığında kullanılmaktadır. Bir çok ürün içeriğinde kullanılan aloe Vera bitkisi örneğin, nemlendiriciler, sabunlar, güneş koruyucu losyonlar, yüz yıkama jellerin de kullanılmaktadır. İyileştirici etkisinin yanı sıra yatıştırıcı ve nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Aleo vera sivilce üzerinde de oldukça etkili bir şekilde faydalı olur. Eski yunanlılar ve Romalılar bu bitkiyi yaralar ve kesikler üzerinde kullanmıştır. 

  Aloe vera sivilce için faydaları

  Sivilce oluşumu, Aleo vera bitkisi antibakteriyel etkisi nedeniyle sivilce üzerinde de çok etkilidir. Aleo vera sivilcelerin oluşturduğu kızlarını gidermede ve sivilce ye neden olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Bu bakterilerin açık sivilce yaralarına bulaşmasını önlediği gibi iyileşme sürecini de hızlandırır. 

  Kaşıntı hissini azaltır, İçerisinde bulunan magnezyum laktat ile sivilce sonucu oluşan kaşınma hissinden azaltır. Bu özelliği güneş yanıklarına ve cilt döküntüleri ne iyi gelir. Aleo vera sivilce ve gözenekleri sıklaştırıp gözenekleri kir ve bakterilerin girmesini engellediğini yeni sivilce oluşumunu da engeller. 

  Sivilce lekeleri, Aleo vera sivilce oluşumunu engellediği gibi öncesinde oluşan sivilce lekelerini giderir. Yüzde istenmeyen sivilce lekelerini etkilidir. Cildi aydınlatır, besler ve canlandırır. Cilde oluşan ton farklılığını da giderir. Cilt yüzeyinde oluşan kir ve fazla yağı giderek cildi arındırır. Akne oluşumunda önüne geçmiş olur. 

  Aloe Vera SivilceAleo vera sivilce için nasıl kullanılır
  • Aleo vera sabun, Organik aloe Vera sabunu sivilceleri azaltmak için kullanılır. Aleo vera sabunu cilt tonunu korumak için günde iki kez kullanılabilir. Gliserin içeren aleo vera sabunu olmasına dikkat edin aksi takdirde cildi kurutur. 
  • Aleo vera suyu, akne ve sivilce tedavisinde kullanılan aleo vera suyu çok etkilidir. Aleo vera suyu biraz su ile seyreltildikten sonra pamuk ile cilde sürülür ve yarım saat ciltte bekletilir. Yarım saat sonunda ılık su ile yıkanır. Cildi beslerken sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Ciltteki canlılığı artırmak için her gün taze sıkılmış yarım bardak kadar aleo vera suyu içilebilir. Bu ürünleri tüketirken dikkat etmeniz gereken organik olmasına dikkat etmek ve ürünleri güvenilir firmalardan temin etmektir.
  ]]>
  Kafada Sivilce https://www.sivilce.com.tr/kafada-sivilce.html Thu, 11 Oct 2018 11:06:11 +0000 Kafada sivilce, kadınlarda ve erkeklerde eşit bir şekilde görülen bir durumdur. Her iki cinsiyette de görülebilen bu rahatsızlık en çok çocuklarda karşılaşılan bir sorundur. İnsanlarda yüz bölgesinde meydana gelen sivilceler, Kafada sivilce, kadınlarda ve erkeklerde eşit bir şekilde görülen bir durumdur. Her iki cinsiyette de görülebilen bu rahatsızlık en çok çocuklarda karşılaşılan bir sorundur. İnsanlarda yüz bölgesinde meydana gelen sivilceler, son derece alışagelmiş bir durumdur. Fakat kafa derisinde oluşan sivilceler bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Aslında bazı insanlarda kafa bölgesinde oluşan sivilceler de yüz bölgesinde ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan sivilceler gibi derinin aşırı yağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kafasında sivilce olan insanların ilk olarak derilerinin yağlı olup olmadığına bakmaları gerekmektedir. Kafada oluşan sivilcelerin birçok nedeni vardır. Fakat bu sorunu yaşayan insanların hemen hemen yarısında bu sorunun nedeni enfeksiyonlardır. Kafada enfeksiyonlar nedeniyle oluşan sivilceler özellikle saç çizgisine yakın bölgelerde oluşarak insanlarda etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra kafanın üst bölgesinde de çok karşılaşılan kafada sivilce sorununda bu sivilcelerin içi dolu olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu rahatsızlık insanlarda kaşıntılı durumlara neden olabilir. Bilinmelidir ki kafada sivilce sorununun kaşıntılı olması, bu rahatsızlığın sadece bir belirtisidir. Bu belirtinin haricinde daha birçok durum bu rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. 

  Kafada sivilce oluşumu sonrasında ortaya çıkan kaşıntılar, insanlarda bazen çok şiddetli olabilmektedir. Aşırı bir şiddette olan kafada sivilce problemi kişilerin kafalarını kaşımasına neden olacaktır. Fakat belirtmek isterim ki ne olursa olsun kafanızda oluşan sivilcelerinizi kaşımamalısınız. Çünkü sivilcelerin kaşınması, kafa bölgesinde yaraların oluşmasına, enfeksiyonların artmasına ve kafa bölgesinde iltihaplanmaların meydana gelmesine neden olacaktır. Bunun için kaşıma eylemini kafa deriniz için unutmalısınız. 

  Kafada SivilceKafada sivilce sorunu için neler yapılabilir
  • Kafada sivilce sorunu için yapılabilecek en önemli şey tabi ki bir tıbbi destek almaktır. Gerekli olan muayeneler ve tedaviler sonrasında bu sivilcelerin nedeni tam olarak ortaya çıkarılır ve gerekli olan tedaviler başlatılır. Bu gibi durumlarda yapılan tedaviler genellikle ilaç tedavisi şeklinde yapılır ve birçok zaman sonuç başarılı olur.
  • Kafada sivilce için yapılabilecek bir diğer şey ise bazı bitkisel tedavilerden faydalanmaktır. Bunun için doğru kaynaklardan öğreneceğiniz bazı bitkisel yiyecek ve içecekler, kafada sivilce sorununun iyileşmesinde ene az tıbbi tedaviler kadar olumlu etkilere neden olacaktır.
  • Bu sorunu yaşayan insanların kesinlikle beyaz saf sabun kullanmaları gerekmektedir. Öyle ki bu sabunların düzenli bir şekilde kafa üzerinde kullanılması, kafada oluşan gözeneklerin açılmasını sağlayarak sivilce oluşumunu engelleyecektir. Bu şekilde saç deriniz de güçlenecektir. 
  • Bu kişilerin hiçbir şekilde katkı maddesi bulunan sabunları ve şampuanları kullanmaması gerekmektedir. Çünkü bu gibi malzemeler içerisinde yüksek oranda kimyasal maddeler bulunur. Bu maddeler ise insanlarda cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları ve tahrişleri arttırır. 
  • Son olarak belirtmek isterim ki kafada sivilce sorunu olan insanların kesinlikle sivilceleri sıkmamalı ya da patlatmamaları gerekir. Sivilcelere neden olan bakteriler bu durumların uygulanmaması durumunda daha da yayılmasına neden olarak sivilcelerin artmasına neden olur.
  ]]>
  Alındaki Küçük Sivilceler https://www.sivilce.com.tr/alindaki-kucuk-sivilceler.html Thu, 11 Oct 2018 11:06:32 +0000 Alındaki Küçük Sivilceler:Alında oluşan küçük sivilceler genellikle ergenlik döneminde ve stres altındaki kişilerde görülen, ciltteki aşırı yağlanma sonucu deri gözeneklerinin tıkanmasıyla oluşan bakteriyel enfeksiyonun s Alındaki Küçük Sivilceler:Alında oluşan küçük sivilceler genellikle ergenlik döneminde ve stres altındaki kişilerde görülen, ciltteki aşırı yağlanma sonucu deri gözeneklerinin tıkanmasıyla oluşan bakteriyel enfeksiyonun sivilceye dönüşmesidir. 12-19 yaş aralığında daha fazla olmak üzere toplumun %80'in de görülen bir cilt problemidir. Cilt derileri çok yağlı olan kişilerde daha fazla görülür ve böylesine cildi aşırı yağlı olan kişilerin sivilce tedavisini de oldukça zorlaştırdığını söyleyebiliriz. Çünkü yüzdeki sivilceler tam anlamıyla geçmeden, cilt üzerindeki aşırı yağlanmalar yeni sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Birçok bitkisel çözümün yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ama cildi aşırı yağdan temizleyerek sivilce oluşumunu engellemek daha doğrudur. Bunun için birçok işlem yapılabilir, örneğin buhar banyosu yada bitkisel tedaviler.

  Buhar banyosunu ele alacak olursak,bu alındaki küçük sivilcelerin temizlenmesinde uygulanacak faydalı bir yöntemdir. Yüz bir kapta kaynatılan suyun buharına 5-10 dakika tutulduktan sonra,temiz havlu ile masaj yapılarak temizlenir tabi burada kaynayan suya çok dikkat edilmelidir Allah korusun kimse haşlanmak istemez bu işlem haftada bir uygulanabilir. Bunun dışında Tonik kullanarak sivilcelerin temizlenmesi de başka bir çözüm yoludur, alkollü toniği pamuğa damlatılarak yüz ve sivilceler dairesel hareketlerle temizlenir.Elma sirkesi de alındaki küçük sivilcelerin temizliği için tavsiye edilebilecek oldukça etkili yöntemlerden biridir,elma sirkesi aynı miktardaki su ile karıştırıldıktan sonra bir tutam pamuk yardımıyla alındaki sivilcelere sürülerek temizlenmesi sağlanır.

  Alındaki küçük sivilcelerin tedavisinde kullanılan önemli bir bitkide Papatyadır. Bir avuç taze papatya suda kaynatılır soğutulduktan sonra pamuk yardımı ile sivilcelere sürülür, bu yöntem sivilce tedavisinde çok etkili bir yöntem olduğu bilinmelidir. Birde dikkat edilmesi gereken bir konuda, bayanların makyaj yaparak yüzlerindeki gözeneklerin kapanmasına sebebiyet vermeleridir bu sivilcelerin dahada çoğalmasına zemin hazırlar, sivilcesi olan bayanların mümkün olduğu kadar makyajdan uzak durmaları önemlidir. Eğer makyaj yapacak salar yağsız ürünler tercih edilebilirler ve en kısa sürede makyajlarını temizlemelidirler.

  Alındaki Küçük SivilcelerAlındaki küçük sivilceler için diğer öneriler;
  • Dengeli beslenme çok aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak.  
  • Bolsu içilmesi.
  • Duş alınması özellikle terledikten sonra.
  • Yastık kılıfının sık sık değişin bu mikropların yüzünüzün başka yerlerine bulaşmasını önler.
  • Sivilceleri yüzünüzde yolmayın kalıcı izler bırakabilirler.
  ]]>
  Sivilce Sabunu https://www.sivilce.com.tr/sivilce-sabunu.html Thu, 11 Oct 2018 14:11:13 +0000 Sivilce sabunu, Özellikle sivilceli ciltler vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar ve bunun için özel üretilmiş sivilce sabunu kullanmak gerekir. Sivilce sabunu cildin iyi bir şekilde temizlenmesi için ve sivilcelerin ciltten uzaklaş Sivilce sabunu, Özellikle sivilceli ciltler vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar ve bunun için özel üretilmiş sivilce sabunu kullanmak gerekir. Sivilce sabunu cildin iyi bir şekilde temizlenmesi için ve sivilcelerin ciltten uzaklaşması için kullanılır. Bu vitamin ve mineraller sivilce sabunlarının içerisinde bulunur. Sivilce sabunu kullanılmadan yapılan işlemlerde pek sonuç alınamadığı gibi, gözenekleri tıkayarak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Cildinizi her yıkadığınız da içeriğindeki enzimler cilt tarafından emilir ve kısa süre içerisinde bulunan sivilce dökülerek kaybolur ve yeni sivilce oluşumu da engellenmiş olur. Sivilce sabunu birçok farklı formda piyasada bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gereken aktar ve yada eczaneden temin etmek ve tamamen bitkisel olduğundan emin olmaktır. Cildiniz de oluşan sivilceler çok yoğun ve bitkisel içerikli ürünlerle geçmiyor ise hormonal veya başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Böylesi bir durumda vakit kaybetmeden doktora gözükmek gerekir. Bu küçük açıklama sonrasında sizin için hazırlanmış sivilce sabunu seçeneklerine geçebiliriz.

  Sivilce SabunuSivilce sabunu çeşitleri
  • Kekikli sivilce sabunu, Kekik geçmişten bu yana cilde iyi gelen ve tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Bu baharat cildi yumuşatarak, kan dolaşımını hızlandırarak kan dolaşımını artırır. Bir çok uzman tarafından kekikli sivilce sabunu önerilmektedir. Sivilce sabunu olarak sivilceleri ortalama bir hafta içinde yok eder. Türkiye'de Gaziantep ilinde üretimi yapılan kekikli sivilce sabunu her şehirde aktarlarda bulunmaktadır. Kullanma esnasında cildi biraz yakabilir bu normaldir ve cilde nüfus edip iyi geldiğini gösterir. 
  • Neutrogena sivilce sabunu, Dünyada ve ülkemizde çok popüler olan Neutrogena sivilce sabunu çok etkilidir. Bu sivilce sabunu ile cildi temizledikten yaklaşık 12 saat sonra hızlı bir şekilde etkisini görmek mümkündür. Tamamen bitkisel içerikli Neutrogena sivilce sabununu kozmetik ürünleri satan mağazalarda cilt bakım ürünü bulunan yerlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. 
  • Bello dora sivilce sabunu, Bu sabun günlük kullanım için ideal bir sivilce sabunudur. Tamamen bitkisel içeriğinde, kükürt, biberiye ve kıl mineralleri bulunur. İçeriği sayesinde antibakteriyel ve mikrop kırıcı özelliği bulunur. Cilde uygulandığında gözenekleri açar ve temizler. Cildi gerginleştirme özelliği de bulunur. Cilt bakım ürünü satan yerlerden temin edebilirsiniz. 
  • Kükürtlü sabun, Kurutucu, antiseptik ve antibakteriyel özelliği ile sivilceleri kurutur ve yeni sivilce oluşumunu da önler. Günde iki kez, sabah uyanınca ve gece uyumadan önce kullanılır. Kükürtlü sabun ortalama 2-3 haftada sonuç verir. Sivilce sabunu olarak kükürtlü sabun her ne kadar erken sonuç vermese de sabırlı süreç sonunda kalıcı bir çözüm sunacaktır. 
  ]]>
  Sivilce Losyonu https://www.sivilce.com.tr/sivilce-losyonu.html Thu, 11 Oct 2018 22:08:51 +0000 Sivilce losyonu, Sivilce losyonunun etken maddesi sodyum sülfasetamid maddesidir. Sivilce losyonu kişide bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir ilaçtır. Bakteriyel bir ilaç olma özelliğine sahiptir. Genell Sivilce losyonu, Sivilce losyonunun etken maddesi sodyum sülfasetamid maddesidir. Sivilce losyonu kişide bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir ilaçtır. Bakteriyel bir ilaç olma özelliğine sahiptir. Genellikle ergenlik döneminde gençlerde oluşan sivilceler üzerinde etkilidir. Ciltteki bakterileri öldürmekte ve cildin temiz bir görünüme ulaşmasına yardımcı olan bir ilaçtır. Sivilce losyonu doktor tavsiyesi altında kullanıldığında ve verilen tedaviye uyulduğunda kişi oldukça etkili sonuçlar almaktadır. Cilt yüzeyinde büyük oranda iyileşme sivilceler de ise yok olma gözlemlenmektedir. Sivilceler genellikle  kıl veya ince tüy köklerinde var olmakta ve o bölgede içi iltihaplı kabarcıklar oluşturmaktadır. Bunun sebebi kıl kökü çevresinde yaşayan bakterilerin aktiviteleri sonucunda kıl kökü dibinde iltihaplanma yani sivilce oluşturmalarıdır. Sivilce losyonu ise kıl kökünde yaşayan bakterileri öldürerek cildin sivilcesiz, daha temiz ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmak amacı ile üretilmiştir.

  Sivilce LosyonuSivilce losyonu hakkında bilinmesi gerekenler:
  • İlaçta bulunan etken maddeye karşı herhangi bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  • Cilt üzerinde bulunan bakterileri öldürücü özelliğe sahip olan cilt losyonu doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Özellikle gençlerde kıl kökü çevresinde görülen bakteriler sonucunda oluşan içi iltihaplı sivilcelerin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Kişide böbrek rahatsızlığı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktora bilgi vermeniz gerekmektedir.
  • Astım hastalığı olan kişiler sivilce losyonu kullanmadan önce doktora hastalıkları hakkında bilgi vermelidir.
  • Sivilce losyonu kullanmak açık yaralı ciltlerde, kuru ciltlerde, egzama var olan ciltlerde ve çatlak oluşmuş ciltlerde uygulanması doğru değildir.
  • Rüzgarın, soğuk havanın etkisi ile kişinin cildinde hasar oluşmuş ise veya kişi cildinde güneş yanığı var ise sivilce losyonu kullanmamak gereklidir.
  • Sivilce losyonunu dudaklarınıza, burun deliklerine ve gözünüze temas ettirmekten kaçınmalısınız. Temas halinde ise bol su ile yıkayınız.
  • Teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmamalısınız. Sivilce losyonu doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.
  • Sivilce losyonu kullanırken geniş cilt yüzeylerine yayarak kullanmayınız.
  • Sivilce losyonunu düzenli bir şekilde kullandığınız halde cildinizde iyileşme belirtileri yoksa ve aksine cilt dahada sorunlu bir hal alıyorsa sivilce losyonu kullanımını durdurup doktora başvurmalısınız.
  • Losyonun kullanımı sırasında güneş ışınları ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Sivilce losyonu cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas bir hale getirebilir ve hatta cildinizde güneş yanıklarına sebep olabilir. Bunun için dışarı çıkmadan önce losyon Kullandığınız bölgeyi koruma altına almalısınız.
  • Kadınlar hamilelik döneminde ve bebek emzirme dönemlerinde doktora danışmadan sivilce losyonu kullanmamalıdır.
  • Sivilce losyonu bir ilaçtır ve yaş sınırı vardır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmamalısınız.
  ]]>
  Sivilce Kapatma https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kapatma.html Fri, 12 Oct 2018 00:40:42 +0000 Sivilce kapatma, sivilce yıllardır kadınların en büyük sorunu olmakta ve olmaya da devam etmektedir. Aslında bu sadece kadınları ilgilendiren bir sorun değildir bir çok erkeği de rahatsız eden estetiği bozan bir görüntü haline Sivilce kapatma, sivilce yıllardır kadınların en büyük sorunu olmakta ve olmaya da devam etmektedir. Aslında bu sadece kadınları ilgilendiren bir sorun değildir bir çok erkeği de rahatsız eden estetiği bozan bir görüntü haline gelebilmektedir sivilce. Bu sivilcelerden kurtulmak yada azaltmak adına kadınlar bir çok yol denemişlerdir. Kozmetik ürünler, kremler, kapatıcılar, tonikler, peeling çeşitleri, doğal ve bitkisel yöntemler ve daha bir çok yol denenmiştir. Bunlardan bazıları bu sorunu hafifletirken bazıları da tam tersi sivilceli bölgeleri daha çok alevlendirip daha ciddi cilt problemlerine yol açmıştır. Öncelikle sivilce neden oluşur ona bir göz atalım. Sivilce daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkar, bunun sebebi ise hormonlardaki artış dır. Ama bu demek değildir ki ergenlik döneminden sonra sivilce tekrar oluşmaz. Sivilce oluşumuna her yaşta rastlamak mümkündür. Çünkü sivilce oluşumunu tetikleyen bir çok faktör vardır. En bilinen nedenler, hormonal değişimler, kullanılan bazı ilaçlar, beslenme alışkanlıkları ( kullanılan süt ve süt ürünleri, krema, tüketilen fast food türü hazır gıdalar, cipsler, kuru yemişler, kızartmalar, çok yağlı yiyecekler), güneş kremleri, makyaj malzemeleri, yağ içeren nemlendiriciler, vitamin eksikliği, mevsim değişikliği, stres, terleme ve daha sayabileceğimiz bir çok faktör vardır sivilce oluşumunu sağlayan yada oluşuma zemin hazırlayan.
  Neden olabileceği hakkında kısaca bilgi verdikten sonra gelelim kapatma yöntemlerine; 

  Sivilce KapatmaSivilce kapatma yöntemleri: Sivilcelerden tamamen kurtulamadıysanız yada görüntü sizi rahatsız ediyorsa makyajla kapatma yöntemini deneye bilirsiniz.

  • Sivilceleri  makyajla kapatmadan önce cildi temizlemek ve nemlendirmek gerekir. Bu yüzden cilt bol su ile yıkanmalı daha donra tonik yada nemlendirici krem kullanılmalıdır.
  • Temizleme işlemini bitirdikten sonra iki ayrı fondöten kullanmamız gerekiyor. İlki ten renginize uygun olarak seçtiğiniz ikincisi ise cilt tonunuzdan bir iki ton koyu olan fondöten dir. Önce bir fondöten fırçası yardımıyla ilk fondötenimizi yüzün her yerine dağıtarak eşit bir şekilde uyguluyoruz. Sonra ikinci fondöteni sivilcelerin daha yoğun bulunduğu yerlere yine fırça yardımı ile eşit şekilde dağıtarak uyguluyoruz.
  • Bu uygulama sonrasında ciltteki fondöteni sabitlemek için pudra kullanıyoruz. Pudrayı da yine tüm yüze ve eşit oranda dağıtıyoruz. Böylece makyajımızın gün boyunca kalıcı olmasını da sağlamış oluyoruz. 
  • Pudra sonrasında yine cilt tipinize uygun bir allık kullanarak yüzünüzü biraz daha canlandırıp renklendirebilirsiniz.
  • Sivilceli bir yüzde sivilcelerin dikkat çekmesini azaltacak en önemli şey göz makyajı dır. Bu yüzden gözlerinizi ön plana çıkaracak bir göz makyajı uygulamanızı tavsiye ediyoruz.   
  • Tüm bu uygulamalardan sonra makyajınızı bir ruj ile tamamlayıp çok hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Ve ardından makyajın kalıcı olması için makyaj sabitleyici sprey kullanabiliriz.
  Uyarı : Yapmış olduğumuz makyajı gün sonunda uyumadan önce mutlaka temizlemeliyiz. Aksi bir durumda cildimizdeki sivilcelerin artmasına sebep olur daha kötü bir görüntüyle karşılaşabiliriz.
  ]]>
  Nadixa Sivilce Kremi https://www.sivilce.com.tr/nadixa-sivilce-kremi.html Fri, 12 Oct 2018 02:27:12 +0000 Nadixa Sivilce Kremi: Cilt üzerinde bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları iyileştirmekte kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Etken maddesi Nadifloksasindir ve 30 gramlık tüplerde eczanelerde bulunur. Nadixa Sivilce Krem genellikl Nadixa Sivilce Kremi: Cilt üzerinde bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları iyileştirmekte kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Etken maddesi Nadifloksasindir ve 30 gramlık tüplerde eczanelerde bulunur. Nadixa Sivilce Krem genellikle gençlerde görülse de her yaşta cilt üzerinde oluşan içi irinli pembe-kırmızımsı kabarcıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Yağ bezleri kıl köklerinin içinde bulunur. Bu bezlerin dışarı açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkanırsa, bakteri üremesi ile sivilce (akne) oluşur. Sivilce yalnız yüzümüzde değil, omuz, kol, boyun, sırt, kalça ve bacak kısmlarda da görünür. 

  Nadixa Sivilce Krem Kullanımı: 30 gramlık tüplerde beyaza yakın rengi bulunan Nadixa Krem bakteri ve mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Cilt üzerinde oluşan iltihaplı sivilce (akne) ve deri enfeksiyonlarında topikal (yüzeyden uygulanan) tedavisinde kullanılır. Nadixa Krem, iltihaplı sivilce olan bölgeye sabah ve akşam yatmadan önce temiz ve kuru cilde herhangi bir enfeksiyonu önlemek için bir pamuk yardımı ile yüzeyden uygulanır. Uygulamadan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.Tedavi süresi 8 haftadır. 

  Nadixa Sivilce KremiNadixa Sivilce Krem Kullanılması Hususunda Bilmeniz Gerekenler
  • Kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
  • 14 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız. 
  • Reçeteli yada reçetesiz farklı bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza bilgi veriniz. 
  • Ağız yolu ile değil, deri üzerine yüzeyden uygulanır. 
  • Doktorunuzun belirtiği dozda uygulayınız. Eğer kullanmayı unuttuysanız çift doz kullanmayınız. 
  • Böbrek ve karaciğer yetmezliği için belirtilen herhangi bir doz bulunmamakla birlikte, doktorunuza durumunuzu belirtiniz. 
  • Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Araç  yada makina kullanımı için belirtilen herhangi bir etkisi bulunmamakta.
  • Kremi uyguladıktan sonra güneş  ışığı ve yapay UV ışınlarından kaçınınız. 
  • Tedavi süresince cildi tahriş edecek, sert sabunlar, duş jelleri, alkollü cilt ürünlerini kullanmayınız. 
  • Ağız, dudaklar, burun ve gözlerinize temas ettirmeyiniz.
  Nadixa Sivilce Krem Yan Etkileri 

  Tüm ilaçlarda olduğu gibi etken maddesine alerjiniz var ise yan etkiler ortaya çıkabilir. 
  • Kaşıntı 
  • Kabarıklık 
  • Ciltte kuruluk 
  • Deri renginde açılma 
  • Kızarıklık 
  • Sıcaklık hissi 
  Nadixa Sivilce Kremini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Kullanmadan önce yukarıda bulunan hususlara dikkat ediniz. Tedavi süresinde yan etkilerini gördüyseniz tedavi sürecini sonlandırıp doktorunuza durumu bildiriniz. 
  Nadixa Sivilce Kremi kullananlar genelde olumlu yönde olduğu bilgisini vermiş olsa da, tedavi süresince randıman alamayan hastalarda bulunmakta. 

  ]]>
  Peniste Sivilce https://www.sivilce.com.tr/peniste-sivilce.html Fri, 12 Oct 2018 07:30:08 +0000 Peniste Sivilce, Çoğu erkeğin kimi zaman ortak sorunu olan penis bölgesinde sivilce oluşması sorundur. Penis bölgesinde sivilce çıkmasının çeşitli birçok sebebi vardır. Tedavi yöntemi sebebe göre farklılık gösterdiği Peniste Sivilce, Çoğu erkeğin kimi zaman ortak sorunu olan penis bölgesinde sivilce oluşması sorundur. Penis bölgesinde sivilce çıkmasının çeşitli birçok sebebi vardır. Tedavi yöntemi sebebe göre farklılık gösterdiğinden dolayı konu ile alakalı alanında uzman bir doktora gitmek tavsiye edilir. Birçok erkeğin ortak problemi haline gelen peniste sivilce çıkması penis bölgesinde çıkan sivilcelerin şekli eğer kaşıntıya neden oluyor ise ağrı yapıyor ise altında yatan sebebin belirlene bilmesinde oldukça etkili olan faktörlerdir. Peniste çıkan sivilceler genelde yağ bezesi yada kıl kökü iltihabı gibi bazı problemlerden kaynaklanır. Ancak oluşan bu sivilcelerin altında yatan çeşitli birçok sebep olabilir. Detaylı bir araştırma ve daha doğru bir bilgi edinmek için mutlaka alanında uzman bir doktora gitmeniz gerekir. 

  Peniste Sivilce Sebepleri Nelerdir

  Yağ Bezesi: Yağ hücrelerinin cilt altında birikmesi ile oluşan yumuşak şekildeki kistlere yağ bezesi adı verilir. Tıp alanında lipom olarak ifade edilmekte olan yağ bezeleri üstüne dokunulduğunda hareket edebilen ve oldukça yumuşak bir cisimdir. Genelde sırt göğüs ve omuz bölgesinde yağ bezesi olsa bile vücutta yağ dokusu olan her yerde yağ bezesi oluşumu görülür. Oluşan bu yağ bezeleri genel olarak sağlık problemi oluşturmasa dahi eğer çok rahatsız ediyor ise siz yinede her ihtimale karşı bir doktora başvurun. Penis bölgesinde sivilce çıkması sorununun altında yatan sebep yağ bezesi olabilir.

  Peniste SivilceKıl Kökü İltihabı: Kıl kökünde eğer iltihaplanma olmuş ise kıl kökü iltihabı olarak ifade edilmektedir. Tıp alanında folikülit olarak ifade edilen kıl kökü iltihabı daha çok genital bölge, kasık ve boyun etrafında oluşur. Folikülitin en bilinen belirtileri ise şunlardır;
  • Kırmızı renkli şişlikler
  • Oluştuğu yerde hassasiyet
  • Kıl kökünde kaşıntı
  Erkek organı peniste sivilce çıkmasının yukarıda belirtilen nedenler dışında daha birçok ciddi sebebi olabilir. Konu ile alakalı doğru tetkik ve detaylı bilgi edinmek için tedavi yöntemleri için mutlaka uzman bir doktora gidilmesi ve ihmal edilmemesi önerilir. Eğer çıkan bu sivilceleri ihmal eder doktora gitmez iseniz sonucu çok daha kötü sonuçlara yol açarsınız. Alt tarafı sivilce deyip geçmeyin gerekli olan her şeyi sağlığınız için yapın.
  ]]> Sivilce İzleri Lazer https://www.sivilce.com.tr/sivilce-izleri-lazer.html Fri, 12 Oct 2018 07:57:09 +0000 Sivilce İzleri Lazer, sivilce hem yetişkinlerin hem de ergenlik çağındaki gençlerin en sık yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Sivilceler derinin yağ oranı yüksek olan yerlerinde çıkar. Özellikle 12-18 yaş arasındak Sivilce İzleri Lazer, sivilce hem yetişkinlerin hem de ergenlik çağındaki gençlerin en sık yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Sivilceler derinin yağ oranı yüksek olan yerlerinde çıkar. Özellikle 12-18 yaş arasındaki ergenlik döneminde cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Bunun sonucunda ciltte iltihaplı ve kızarmış şişlikler oluşur. Hafif derecede olan bir sivilce, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Ancak ileri dereceli bir sivilcede cildin altında hem kistik hem de nodüler yapı oluşabilir. Sivilcenin çok farklı tipleri vardır. Bazen siyah yada beyaz renkte noktalar halinde görünür. Bazen de ağrıya neden olabilecek büyükte ve sert kistler şeklinde görünür. Akne adı verilen sivilce tipi de bunlardan bir tanesidir. Akne genellikle hormon seviyelerinde değişiklik olduğunda meydana gelir. Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içinde yer alır ve bu yağ bezlerinin cilde açılan kanalları bulunur. Yağ yapısında sebum adı verilen madde yağ bezelerinde salgılanarak cildi korur. Sebum kıl kökünden cilt yüzeyine doğru çıkamadığı zaman deri içinde birikerek sivilce oluşumuna neden olur. Deri içinde sebum birikmesi ölü hücrelerin atılmasını engelleyerek cilt yüzeyinde tıkanıklığa yol açar. Oluşan tıkanıklık sonucu sivilceler meydana gelir. 
   
  Sivilce İzlerinde Lazer Nasıl Uygulanır
   
  Pürüzsüz bir cilt sahibi olmak isteyen kişiler için sivilce izi büyük bir problemdir. Bu sivilce izleri çeşitli lazer yöntemleri ile tedavi edilebilir. Lazer, radyasyonun uyarılmış emisyonu ve ışın amplifikasyonundan ibarettir. Sivilce tedavisinde iyileşme süresini kısaltmak, tekrar eden sivilce şikayetini engellemek amacıyla ağızdan ilaç kullanamayan kişiler için lazer uygulaması çok faydalı olur. Lazer sistemleri deriye zarar vermeden deri altındaki yağ bezlerini ısıtarak onları tahrip eder. Yağ kanallarının küçülerek azalması sonucunda sivilcelerde iyileşme meydana gelir. Sivilce tedavilerinde kullanılan lazer yöntemleri hem tedaviyi hızlandırır hem de ciltte iz kalma riskini en aza indirir. Bu yöntemler Fraksiyonel CO2 ve Q-Switched lazer yöntemlerdir. Fraksiyonel CO2 lazer tedavisi, yan etkilerinin en düşük seviyede olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir. Bu tedavi yönteminde lazer ışınları cilde minik sütunlar halinde gönderilerek yeni kollojen oluşumunu sağlar. Bu yöntemlerden hangisinin kullanacağını hastanın ten rengi, sivilce izlerinin derinliği ve sivilce izlerinin tipi belirler. Sivilceleri tedavi edilirken lazer ışını dokuya noktasal odaklar şeklinde yayılarak cilt altındaki dokuların yenilenmesini sağlar. Ciltte meydana gelen bu yenilenme sürecinde ciltte ortaya çıkan düzensizlikler azalır ve cildin kalitesini artar. Lazer tedavi sırasında çok küçük bir acı hissedilebilir. Acıya dayanıklılığı az olan kişilere tedavi öncesi lokal anestezi görevi görecek olan özel bir krem uygulanır. Tedavinin süresi uygulanan cihaza göre ve sivilce izlerinin derinliğine göre değişir. Ortalama olarak tedavi süresi 1 ay ara verilecek şekilde 4-6 seans şeklinde uygulanır. Her seans yaklaşık olarak 10 ile 30 dakika arasında sürer. Lazer tedavi çoğunlukla sonbahar yada kış aylarında uygulanmalıdır. 
   
  >Sivilce İzlerinde Lazer Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir
   
  Sivilce izleri lazerle tedavi sonrasında yaygın olarak ciltte hafif dereceli bir yanma, şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Ayrıca cildinde toplu iğnenin ucu gibi pullanma ve kahverengi lekelerin görülmesi de olağandır. Düşük bir ihtimal de olsa cilt üzerinde kabuk yada yaralar görülebilir. Fakat endişe etmeye gerek yoktur. Uygun kremler kullanılarak yaklaşık 1 haftalık süre içerisinde yaralar tedavi edilebilir. Lazer tedavisi sonrasında hemen ertesi gün cilt yıkanabilir ve banyo yapılabilir. Ayrıca nemlendirici özelliği olan güneş koruyucu kremlerin kullanılması tavsiye edilir. Lazer tedavisinin hemen ön]]> Bacaklarda Sivilce https://www.sivilce.com.tr/bacaklarda-sivilce.html Sat, 13 Oct 2018 03:56:16 +0000 Bacaklarda sivilce, öncelikle görüntü olarak kötü durduğunu söylemek mümkün. Özellikle yazın gelmesi ile birlikte mini etekler ve şortlar yazın beraberinde ortaya çıkmaya başlar. Ancak bacaklarda sivilceler, çıktıkça köt Bacaklarda sivilce, öncelikle görüntü olarak kötü durduğunu söylemek mümkün. Özellikle yazın gelmesi ile birlikte mini etekler ve şortlar yazın beraberinde ortaya çıkmaya başlar. Ancak bacaklarda sivilceler, çıktıkça kötü bir görüntü oluşturduğu için bazılarımız çekinip giyinmemeye başlayabilirler. Bacaklarda sivilce çıkmasının en belirgin sebebi genel olarak terlemeden kaynaklıdır. Terlemeye sebep sıcak hava, bulunduğunuz ortam ısısının yüksek olmasından dolayı bacaklar terlemeye başlar ve süre uzadıkça terler ve bunun devamında sivilce oluşur. Oluşan yağ ve kir tabakası deri yüzeyini kapladığı için cild hava alamaz ve bu bölgelerde sivilce yoğunluğu görülür. Ama bazen terlediğimizi kıyafetlerden dolayı hissetmeyebiliriz. 

  Bacaklarda sivilce nedenleri, Bacaklardaki sivilce ve kalça bölgesinde görülen sivilce oluşumunun başlıca nedenleri arasında terleme olsa da bacaklarda sivilce oluşumunun başka nedenleri olabilmektedir. Size bunlardan örnek verelim, 
  • Temizlik ürünleri,  Hemen hemen her gün kullandığınız jel, sabun yada kremler yan etki yapabilir ve bunun sonucunda bacaklarda sivilce oluşumuna neden olur. Kişisel ürünlerden dolayı sivilce  oluşuyorsa ürünleri değiştirmede fayda vardır. 
  • Gebelik, Hamilelik döneminde olan kişilerin hormonları tavan yapar ve cildi hassaslaşır. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde olan kişilerin bu hassasiyeti normal bir kişiye oranla bacaklarda sivilce çıkma olasılığı daha yüksektir. 
  • Epilasyon yöntemleri, bacaklarda sivilce çıkmasının bir diğer nedeni ise, bacaklardaki tüylerin, ağda tüy dökücü krem veya jiletle alınmasından bir süre sonra tüyler yeniden çıkacağından dolayı sivilcelere yer açılır. Çıkma esnasında tam olarak çıkamayan tüyler bacaklarda sivilce ve batıklar oluşturur.
  Bacaklarda SivilceBacaklarda sivilce tedavisi, Öncelikle bacaklarda sivilce çıkmasının başlıca sebebi olan terlemeyi önlemek için bacakları sıkan dar pantolonlar yerine bacakları sıkmayan pantolonlar giymekte fayda vardır. Yazın naylon ve sentetik olmayan pamuklu etekler yada pantolonlar tercih edilmelidir. Giysilerin temiz olmasına ve temiz tutmaya özen göstermek gerekmektedir. Sık sık duş alın bacaklardaki kuruyan ve eskiyen derinin vücuttan atılmasına yardımcı olun. Sizin cildinize uygun doğru sabun, doğru jel ve doğru krem almaya dikkat edin. Sabun veya duş jeli alırken  antibakteriyel olmasına özen gösterin. Vücudun nem oranını korumak için gün içerisinde yeterli ve düzenli olarak şu tüketin. Eğer bacaklarda sivilce size gerçekten acı veriyorsa ve sizin günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa bu gerçekten ciddi bir problem belirtisi olabilir. Böylesi bir durumda vakit kaybetmeden doktora gözükmek gerekir. 
  ]]>
  Sudocrem Sivilce https://www.sivilce.com.tr/sudocrem-sivilce.html Sat, 13 Oct 2018 18:14:39 +0000 Sudocrem Sivilce; Sudocrem sivilceler üzerinde çok etkilidir. Sudocrem içerisindeki çinko oksit sayesinde sivilcelere mucize şekilde etki etmektedir. Sudocrem sivilce üzerine sürüldüğü takdirde içerisinde bulunan çinko oksit sayes Sudocrem Sivilce; Sudocrem sivilceler üzerinde çok etkilidir. Sudocrem içerisindeki çinko oksit sayesinde sivilcelere mucize şekilde etki etmektedir. Sudocrem sivilce üzerine sürüldüğü takdirde içerisinde bulunan çinko oksit sayesinde sivilcelerinin görünümünü küçültüyor ve iz kalmadan sivilcelerin iyileşmesini sağlıyor. Sudocrem sivilceleri tamamen ortadan kaldırıyor. Sudocrem  küçük beyaz başlı sivilceler için çok etkili bir tedavi sağlar. Sudocrem sivilce için kullanmaya başladıktan sonra dört, beş gün içerisinde etki göstermeye başlamaktadır. Sudocremin  tam etkisi ortalama on beş, yirmi gün sonra görülebilmektedir. Sudocremi, yağlı ciltler üzerine özellikle sivilcelere uygulayarak sivilcelerden kolaylıkla kurtulabiliriz. 

  Sudocrem sivilce için kullanımı;

  Sudocrem gece yatmadan önce temizlenmiş cilt üzerine sürülür. Sudocrem uygulanmadan önce cilt pH değeri 5.5 olan temizleyiciler ya da losyonlar kullanılarak temizlenmelidir. Temizlenmiş cilt üzerine sudocremi sivilce olan bölgelere özellikle lokal olarak sürelim. Bu işlem kesinlikle gece yatmadan önce yapılmalıdır. Sudocremi gece yatmadan önce lokal olarak uygulamalı ve sabaha kadar bu şekilde kalmalıyız veya en az cildimizde iki saat bekletmeliyiz.  Sabah uyandığınızda zaten cildiniz sudocremi tamamen emmiş olacaktır. Sabah uyandığınızda yüzünüzde sudokremden iz pek göremezsiniz. Eğer sudocremin kalıntıları varsada yüzünüzü yıkadığınızda onlarda tamamen ortadan yok olacaktır. Sudocrem kullanırken bütün cilde yaymak yerine sadece sivilce olan bölgelere lokal olarak uygulamak daha doğrudur. Cilde yaygın şekilde sürüldüğü zaman komedonlar denen (siyah nokta olarak bilinen cilt problemine) sebep olabilmektedir. Bundan dolayı sudocrem kesinlikle tüm cilde yayılarak kullanılmamalıdır. Bunun nedenini cilt gözeneklerinin tıkanması ve sivilce sorununun artmasına daha fazla neden olmasıdır. Sudocrem gündüz kullanımına uygun olan bir krem değildir. Çünkü yüzü maske yapılmış gibi bembeyaz bir duruma getirmektedir. Yüzü çevrelediği içinde gündüz kullanımı için uygun değildir.

  Sudocrem SivilceSudocrem sivilce özellikleri;

  Sudocrem Thomas Smith tarafından bulunmuştur. Sudocrem her derde deva diyebiliriz. Sudocrem cildi yeniler, cilt bariyerini korur, nem kaybını engeller, ciltteki mikrop ve bakterilerden cildi arındırır.  Sudocrem akışkan bir ürün değildir. Sert ve kıvamlıdır. Sudocrem pudramsı ve kıvamlıdır. Ayrıca beyazdır ve katı bir üründür. Cildin yağ ve nem dengesini bozmaz. Ayrıca sivilceleri çok rahatlıkla kurutabilmektedir. Bin dokuz yüz otuz yıllarından itibaren kullanılmaya başlanmış bir kremdir. Sudocremin içerisinde antseptikler, lavanta, çinko oksit, antibakteriyeller, alkol ve sinnamat  bulunmaktadır. Eczanelerden rahatlıkla temin edilebilir. Fiyat olarakta çok uygundur. Ambalajına göre  15-30 lira arasında satılmaktadır. Sudocremin 60-125 gramlık formları bulunmaktadır.  

  Sudocremin kullanım alanları; 

  Pişik kremi olarak kullanılmaktadır. Ciltte meydana gelen egzama, cilt yaraları, cilt lekeleri, sivilceler başta olmak üzere tahriş olmuş ciltler, cilt kaşıntıları, uçuk, hatta yatak yaralarına bile iyi gelmektedir. Kesikler, çizikler ve isilik problemlerine karşı da kullanılabilir.

  Sudocrem diğer pek çok pahalı ürünün yaptığını çok daha etkili bir şekilde ve  ekonomik olarak yapmaktadır. Sivilcelerin yok edilmesinde etkinliği çok yüksek olan bir kremdir.   
  ]]>
  Koldaki Sivilceler https://www.sivilce.com.tr/koldaki-sivilceler.html Sun, 14 Oct 2018 12:19:58 +0000 Koldaki Sivilceler; koldaki Sivilcelerin başlıca sebebi cilt yağının fazla üretilmesi veya  kollarda ölü derili hücrelerinin birikmesidir. Koldaki Sivilceler özellikle hormonal değişimler ergenlik döneminde daha faza görülmekte Koldaki Sivilceler; koldaki Sivilcelerin başlıca sebebi cilt yağının fazla üretilmesi veya  kollarda ölü derili hücrelerinin birikmesidir. Koldaki Sivilceler özellikle hormonal değişimler ergenlik döneminde daha faza görülmektedir. Ancak koldaki bu Sivilceler sadece ergenlik döneminde değil ergenlik dönemi dışında da oluşabilmektedir. Koldaki bu Sivilceler genellikle kadınlarda meydana gelir. Bu kollardaki kılların hem gelişigüzel alınmasından hem de Sivilceler doğru müdahale edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman koldaki bu Sivilce izlerininde kalıcı olması kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.

  Koldaki Sivilceler ve sebepleri; 

  Hemen hemen herkesin ortak sorunlarından biri olan kollarda oluşan Sivilceler vücuttaki hormonal değişimler ve fizyolojik değişimleri de beraberinde getirmektedir.
  Koldaki Sivilceler hormon salınımına bağlı olarak ciltte üretilen doğal yağlar ve bu yağların fazla olması da kol ve vücutta sivilce oluşumunu etkilemektedir.
  Ayrıca kollarda oluşan Sivilcelerin bir diğer sebebi de dengesiz beslenmedir. Aşırı derecede tüketilen tuz ve yağda koldaki Sivilceler oluşumuna sebeptir. Özellikle cips ve kuruyemişlerin de sık sık yenmesine sivilce oluşumunu arttırmaktadır. Ayrıca koldaki Sivilceler sigara, kola ve alkolün çok tüketilmesinden de kaynaklanmaktadır. Yağlı cilt için uygulanan yanlış krem ve pudraların kullanılması, banyo yaparken kullanılan sabunlarda koldaki Sivilcelerin artmasına sebep olmaktadır.

  Koldaki SivilcelerKoldaki sivilceler ve tedavisi;  koldaki Sivilcelerden kurtulmak için öncelikle tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Ancak bu Sivilceler gün geçtikçe çoğalıyor ise mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Gelişi güzel sivilce kremleri kullanılmamalıdır. Çünkü doktorunuzun koldaki Sivilceler için krem ile birlikte antibiyotikte kullanımına gerek duyabilir.
  ]]>
  Sivilce Kurutucu https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kurutucu.html Sun, 14 Oct 2018 23:21:51 +0000 Sivilce kurutucu, ergenlik döneminden otuzlu yaşlara kadar süren sivilceler moral bozucu yerlerde memnun olmadığımız zamanda çıkabilir.  Çoğu zaman sivilcenin iltihaplı uç kısımlarını sıkmayı ya da ezmeyi sivilceler içi Sivilce kurutucu, ergenlik döneminden otuzlu yaşlara kadar süren sivilceler moral bozucu yerlerde memnun olmadığımız zamanda çıkabilir.  Çoğu zaman sivilcenin iltihaplı uç kısımlarını sıkmayı ya da ezmeyi sivilceler için tek çözüm yolu olduğunu düşünerek hata yaparız.
  Sivilceler iltihaplı olsun ya da olmasın yüzümüzde çıktığı zaman çok canımızı acıtır. Bu süreçte ya birkaç hafta siyah nokta olmasını bekleyeceğiz ya da onları kurutup yok edeceğiz ki bu yöntem hızlı bir şekilde sivilceleri yok etmek için ve hızlı, etkili çözümler bulmak isteyen için oldukça ideal bir sivilce kurutucudur. Sizlere vereceğimiz sivilce kurutucu tarifleri evinizdeki malzemelerle hızlı bir şekilde yapmaya uygulamaya başlayabilirsiniz. Sivilce Kurutucu

  Sivilce Kurutucu Tarifler

  • Sivilce Kurutucu Beyaz Sirke: Bir pamuk topuna biraz beyaz sirke damlatınız. Pamuğu yumuşak hareketlerle  yüzünüze sürünüz. Sivilcenin içindeki iltihabının akmasını sağlayıp sivilcelerin daha çabuk kurumasını sağlayacaktır.
  • Sivilce Kurutucu Limon: Bir limonu ortadan ikiye bölünüz. Sivilcelerin bulunduğu bölgeye kestiğiniz yarım limonun iç yüzü ile ovalayınız. Bu işlemi yatmadan önce yapınız ve bütün gece yıkamadan böylece durmasını sağlayınız. Bu işlem sivilceleri kurutacaktır.
  • Sivilce Kurutucu Diş Macunu: Parmak uçlarınıza biraz diş macunu alınız ve sivilceli bölgelerin üzerine sürünüz. Sivilcelerin içinde bulunan  iltihapların dışarı çıkmasını sağlayıp, daha çabuk bir şekilde kurumasını sağlayacaktır.
  • Sivilce Kurutucu Üzüm: Üzümlerin buzdolabında önceden soğutulmuş olmasına dikkat ediniz. Ardından Üzümleri iki eş parçaya böldükten sonra yüzünüzü bu üzümler ile ovalayınız. 10-15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü durulayınız. Ciltteki gözeneklerin temizlendiğini ve sivilcelerin kuruduğunu göreceksiniz.
  • Sivilce Kurutucu Sarımsak: Sarımsak dişini soyunuz ve eziniz. Sivilcelerin ve kızarıklıkların bulunduğu bölgelerin üzerine sürünüz. Ardından 20 dakika kadar bekledikten sonra durulayınız. Biraz kötü kokabilir ancak kokuya dayanırsanız, iyi sonuçlar alacağınızdan emin olunuz.
  • Sivilce Kurutucu Çilek: 4-5 tane çileği ezerek püre haline getiriniz. Yüzünüze bu yapmış olduğunuz  püreyi sürerek 30 dakika bekleyiniz. Kokusuyla da sizi büyüleyecek olan bu maskeyi yüzünüzde 30 dakika kadar beklettikten sonra yıkayıp çıkarabilirsiniz. Bu yöntem sivilcelerinizi en etkin bir şekilde kurutacaktır.
  • Sivilce Kurutucu Karbonat: Karbonatı su ile karıştırıp krem kıvamını almasını sağlayınız. Geceleri  yatmadan önce bu karışımı yüzünüze sürünüz ve gece boyu bu şekilde kalmasını sağlayınız. Sabah kalktığınızda da ılık su ile durulayınız. Karbonat tüm sivilceleri kurutacaktır.
  • Sivilce Kurutucu Nane Suyu: Birkaç tane nane yaprağının suyunu çıkartınız. Bir pamuk yardımıyla çıkan nane suyunu sivilcelerin üstüne sürünüz. Nane suyu sivilcelerin kurumasında yardımcı bir etken olacaktır.
  • Sivilce Kurutucu Portakal Kabuğu: Portakal kabuğunu güneşte kurutunuz. Kurumuş portakal kabuklarını toz haline getirmek için rendeleyiniz. Karışımın kıvamını alması için biraz su ekleyerek  karıştırınız. Ardından hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüze sürünüz ve 15 dakika kadar bekleyiniz. Sonrasında ise ılık su ile durulayınız ve sivilcelerin kurumasına sizlerde şahit olunuz
  • Sivilce Kurutucu Papatya Çayı: Bir tutam kuru mayayı papatya çayına ekleyerek karıştırınız. Bu karışımı yüzünüze sürünüz ve karışım kuruyana kadar bekleyiniz. Ardından ılık su ile durulayınız.
  • Sivilce Kurutucu Yumurta Akı: Sivilcelerin üzerine yumurtanın akını sürünüz. 20-25 dakika bu şekilde kalmasını sağlayınız. Daha sonra soğuk su ile yıkayınız. Hızlı ve etkili bir şekilde sivilcelerden kurtulmanın en etkili yollarından birisi de budur.

  1 Günde Sivilce Geçirme https://www.sivilce.com.tr/1-gunde-sivilce-gecirme.html Mon, 15 Oct 2018 18:10:48 +0000 1 Günde Sivilce Geçirme; Sivilce, yağ bezlerinin çok çalışması ve kıl köklerinin tıkanması sonucu oluşan iltihabi oluşumlar sivilce olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde kendini göstermeye başlayan 1 Günde Sivilce Geçirme; Sivilce, yağ bezlerinin çok çalışması ve kıl köklerinin tıkanması sonucu oluşan iltihabi oluşumlar sivilce olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde kendini göstermeye başlayan sivilcelerin birçok nedeni bulunmaktadır fakat sivilcelerle başa çıkmak mümkün. Tamamen bir günde iyileşmese bile görüntüsünü hafifletmek doğal yöntemlerle mümkün. 

  Peki 1 günde sivilce geçirme yöntemleri nelerdir; 

  İlk olarak evimizde kolayca bulabileceğimiz buz ile masaj yönteminden bahsetmek istiyorum. Çünkü buz evlerde bulunması en kolay ve en ucuz cilt sağlığı yardımcısıdır ve cilt üzerinde yangıyı alır, sivilcenin neden olduğu kızarıklık, şişkinlik ve iltihaplı görüntüyü azaltır. Uygulanmasına gelince buzu steril bir bez üzerine alarak sivilcenin üzerinde beş saniye kadar gezdirin, bunu gün içerisinde sık sık tekrarlayın, kızarıklığın azaldığını ve iltihaplı görüntünün dağıldığını fark edeceksiniz. Tüm ciltte yaygın olarak görülen sivilce izleri içinse sabah uyanır uyanmaz ve gece yatmadan önce tüm yüze buzla masaj yapın. Gün içerisinde daha parlak ve sağlıklı bir cildiniz olduğunu fark edeceksiniz. 

  Bal ve tarçın karışımı; bal ve tarçını karıştırarak sivilcenin üzerine sürün yarım saat bekletin. Tarçın güçlü bir antibakteriyel olduğu için mikropları öldürecek bal ise cildin yenilenmesine yardımcı olacaktır. 

  Limon Suyu; Sivilcenin üzerine pamuklu bir çubuk ile limon suyunu sürün ve kurumasını bekleyin. Sivilceyi kurutacaktır. Fakat hassas bir cilde sahip iseniz limon suyu deri hassasiyetine yol açabilir. Sivilce kurusa bile kızarıklıklara neden olabilir. O yüzden bal tarçın karışım gibi daha cilt dostu karışımlar 1 günde sivilce lekelerinden kurtulmak isteyen ve hassas bir cilde sahip olanlar için daha iyi bir alternatif olacaktır. 

  Aspirin ve bal karışımı; bu karışımda 2 adet aspirin, 1 şeker kaşığı karbonat ve bir kaşık bal krem kıvamına gelene kadar karıştırılır ve sivilceli bölgeye sürülür. Aspirin hem antibakteriyeldir hem de  kan dolaşımını arttırır. Karbonat lekenin izini giderir ve bal ise cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Bu karışımı 15 dakika sivilcenin olduğu bölgede bekletin ve buz ile yavaş yavaş arındırın. 1 gün içerisinde sivilceden eser kalmadığını göreceksiniz. 

  1 Günde Sivilce GeçirmeÇay ağacı yağı; İyi bir antibakteriyel olan çay ağacı yağı 1 günde sivilcelerden kurtulmak isteyenler kadar siyah noktalarını arındırmak isteyenler içinde iyi bir alternatiftir. Sivilcenin neden olduğu kızarıklığı azaltarak iltihabı kurutur. Kullanımı da çok kolaydır, pamuklu bir çubukla sivilcenin üzerine çay ağacı yağı sürülür. 20 dakika bekletilir ve yıkanır. Fakat hassas cilt yapısına sahip olanlar dikkatli olmalı ve geniş alanlarda kullanmaktan kaçınmalıdır. 

  Ihlamurla buhar banyosu; Ihlamuru bir tencerede demledikten sonra yüzünüzü yakmayacak kadar bekleyip başınızın üzerine bir tülbent açarak 5 dakika buhar banyosu yapın.. Böylelikle cilt gözenekleri açılacak, yüz rahatlayacak hem de sivilceye neden olan mikroplar ölecektir. buhar banyosundan sonra bir pamuğu ıhlamurlu suya batırarak yüzünüzü hafifçe masaj yapar gibi silerek bekleyin. 5 dakika bu şekilde cildinizi dinlendirdikten sonra buz ile arındırın. 

  Kabartma tozu ve yumurta akı maskesi, yumurta akının içine bir şeker kaşığı kadar kabartma tozu ilave ederek sivilcenin üzerine sürün. 3 dakika bekleyin ve masaj yaparak temizleyin. sivilcenin dağıldığını fark edeceksiniz. Eğer sivilce dağılmamışsa buzdolabında muhafaza ederek bu maskeyi gün içinde birkaç defa daha sivilceli bölgede bekleyin. Tek bir seferde 5 dakikadan daha uzun süre bekletmeyin çünkü cildinizi çok fazla kurutarak başka cilt sorunlarına yol açabilir.  
  ]]>
  Çenedeki Sivilceler https://www.sivilce.com.tr/cenedeki-sivilceler.html Mon, 15 Oct 2018 20:45:25 +0000 Çenedeki sivilceler; Sivilce, çok sık rastladığımız toplumun büyük bölümünde yer alan bir cilt hastalığıdır. Tıkanmış gözeneklerde meydana gelir. Derinin yağ bakımından fazla olan bölgelerinde çıkar. Ço Çenedeki sivilceler; Sivilce, çok sık rastladığımız toplumun büyük bölümünde yer alan bir cilt hastalığıdır. Tıkanmış gözeneklerde meydana gelir. Derinin yağ bakımından fazla olan bölgelerinde çıkar. Çoğunlukla ergenlik çağında çıkar. Tedavi edilmediği zaman ciltte kalıcı izler bırakır ve görüntüsü insanın psikolojisini bozar. Çenede sivilce oluşumu daha fazla görülür. Çenedeki deri tabakası daha sert olduğu için sivilce ve siyah nokta tedavisi daha geç cevap vermektedir. Hormonal değişiklikler ve stresin beraberinde getirdiği bu durum tedavi edilmediği takdirde mikropların gözeneklere birikmesiyle oluşur. Çenedeki sivilceler çoğunlukla hormonal değişikliklerden kaynaklı oluşur. Özellikle bayanlarda oluşan hormonal değişiklikler çenede sivilce oluşumuna sebep olur. 

  Çenedeki siyah noktalar sakal varmış gibi bir görüntüye sebep olur. Hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar çenede kıl çıkmasına da sebep olur. Kıllardan lazer veya iğneli epilasyonla kurtulmak mümkündür. Siyah nokta için ise günde sabah akşam bitkisel içerikli temizleyici losyon ile yüz yıkanmalıdır. Yüz, yumuşak bir havlu ile cildimize bastırmadan kurutulmalıdır. Kullanılan havlu size özel olmalıdır. Mümkünse tek kullanımlık olmalıdır. Sebebi ise nemli ortamda bakteri üretimi kolay olur. Haftada bir defa alkol içermeyen bitkisel içerikli peeling yapılmalıdır. Saçlarımız çok çabuk yağlanır, yağlı saçlarda cilde temas ettiğinde sivilce oluşumunu başlatır. Saçların sık sık yıkanması önemlidir. Mümkün mertebe yüz, saçlarla temas ettirilmemelidir. Çenedeki sivilcelere pudra, fondöten uygulanmamalıdır. Uygulandığı taktirde enfeksiyon kaparak sivilce oluşumunu başlatır. Sigara içiliyorsa eğer içindeki nikotin direk cilde temas ettiğinden çenedeki sivilceler doğrudan artacaktır. 

  Çenedeki SivilcelerÇenedeki sivilceler tedavi edilirken kesinlikle parfüm içerikli ürünler kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde sivilce ve siyah noktalarda gözle görülür artışlar olacaktır. Çenedeki sivilceler çok yoğun ise kesinlikle doktor tarafından tavsiye edilen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Sivilceye eğilimli bir cilde sahipseniz Cleocin-t solüsyon günlük olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Bu solüsyonu kullanırken yüzünüzün temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Sürüldükten sonra ise güneş ışınlarından cildinizi korumalısınız. Eğer sivilce oluşumu başlamışsa bu ilaç ile sonlandırılabilir. Sürekli makyaj yapan bir bayansanız gün sonunda cilde zarar vermeyen alkolsüz temizleyici ürünlerle yüz temizlenmelidir. Kesinlikle makyajlı bir yüzle yatılmamalıdır. Cildimizin de nefes almaya rahatlamaya ihtiyacı olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Diğer bir sivilce oluşumunu engelleyen üründe elma sirkesidir. Elma sirkesinin orijinal ev yapımı olmasına dikkat etmek gerekir. Elma sirkesini çenedeki sivilcelere tonik gibi bir pamuk yardımıyla günde iki, üç defa uygulayabilirsiniz. Çenedeki sivilcelere bir diğer sebepte vücudumuzdaki toxsinlerdir. Vücudumuzdaki toxsinler bağırsak yoluyla ya da terleme yoluyla vücuttan atılır. Bağırsakların düzgün çalışmadığı zamanlarda toxinler terleme yoluyla dışarı çıkmaya çalışır. Terleme yoluyla da dışarı atılamayan  toksinler gözeneklerde birikerek sivilce oluşumuna sebep olur. Vücudumuzdaki toxinlerden kurtulmak için bazı yiyeceklerden faydalanabiliriz. Bunlar, havuç, elma, ıspanak, üzüm ve salatadır. Çenedeki sivilcelerden kurtulmak için bu yiyecekler sık sık tüketilmelidir. Herkese sivilcesiz temiz bir yüz diliyorum.

  ]]>
  Kulaktaki Sivilce https://www.sivilce.com.tr/kulaktaki-sivilce.html Tue, 16 Oct 2018 06:07:42 +0000 Kulaktaki Sivilce, kulak içinde sivilce çıkması birden fazla neden bağlı olabilir. Nadiren rastlanan bir durum olsa da insanlarda ciddi huzursuzluklar oluşturabilir. Kulaktaki sivilce, diğer sivilceler gibi ciltteki gözeneklerin Kulaktaki Sivilce, kulak içinde sivilce çıkması birden fazla neden bağlı olabilir. Nadiren rastlanan bir durum olsa da insanlarda ciddi huzursuzluklar oluşturabilir. Kulaktaki sivilce, diğer sivilceler gibi ciltteki gözeneklerin tıkanması ile oluşur. Bu tür enfeksiyonların oluşumu yetişkin insanların vücudundan daha çok çocukların vücudunda rastlanmaktadır. Çocukların parmakları ve yabancı cisimleri kulağına götürerek kulak içini kaşımaları ve çizmeleri başlıca nedenlerindendir. Kulaktaki sivilceye genelde rahatsız edici şiddetli bir ağrı eşlik eder. Hafif dereceli vak'alarda su ve sabunla kulağın temizlenmesi veya eczanelerde bulunabilen tropikal kremlerin kullanılması faydalı olabilir. Bu gibi şiddetli durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. 

  Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar

  Kulak içinde oluşan sivilcelerin başlıca nedenleri şunlardır:
  Steril olmayan tırnaklar veya yabancı cisimler sokularak kulak içinin karıştırılması ile kulak yolunun çizilmesi ile enfeksiyon oluşur ve sivilceye dönüşebilir.
  •  Belirili zamanlarda ve steril yollarla temizlenmeyen kulak kiri
  •  Kulak içindeki cilt gözeneklerin de enfeksiyon
  •  Bir gözenek de yağın sıkışıp kalması ve serbest kalamaması
  • Sürekli toz olan ortamlarda bulunarak kulağın enfeksiyon kapması
  • Kulağın dışından bilinçsiz bir şekilde sokulan kulak pamuklarının artıkları kulağımızın içinde toplaması
  Kulaktaki SivilceTedavi
  Tedavi konusunda pek çok seçenek mevcuttur. Hafif dereceli olgularda evde yapabileceğiniz tedaviler mümkün olabiliyorken, şiddetli ağrı hissi veren olgularda bir sağlık kuruluşunda dermatolog tarafından destek alınmalıdır. Bu durumlarda enjeksiyon veya çeşitli cerrahi müdahalelerde bulunulabilir. Evde yapılan tedavi dikkat edilerek sonuç alınana kadar devam edilmelidir. Kulaktaki sivilcenin tamamen yok olması altı ay kadar sürebilir. Bu tedaviler arasında eczanelerden alınacak tropikal kremler ile yapılacak uygulama yapabilirsiniz. Gayet nazik bir şekilde kulağa uygulama yapmanız gerekir yoksa cildiniz kötüleşebilir ve sivilcenin daha fazla azmasına neden olabilir. Sivilcenin kulak kanalında olup olmadığına dikkat edilmeli eğer kulak kanalında ise su dökmemeliyiz  Bu süre zarfında tozlu bir ortamda bulunmamak ve saçların temizliğine  dikkat edilmelidir. Çünkü tozlu ortamlarda kulağa toz kaçması enfeksiyonu artırabileceği gibi saçların uzun olması nedeni ile kulağımıza girmesin de önemli etkenler arasında yer almaktadır.

  Kulak kirinin temizlenmemesi kişinin kulaktaki sivilce sebebi olabileceği gibi kişin kulağında ısınma hissetmesine neden olacak ve daha sonra ise bir kaç gün içinde olgunlaşan sivilce akıntı irinle dolacak ve akıntı yapmaya başlayacaktır. Bu nedenle en başta dikkat etmemiz gereken husus kişisel olarak kulak içi temizliğine dikkat etmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir.

  Kulak Kiri Nasıl Temizlenir
  Su veya sabunla kulağın gayet nazik bir şekilde yıkanması veya eczanelerden temin edebileceğimiz krem veya tıbbi temizlik gereçleri ile yapılabilir.
  Kulak sağlığı dikkat edilmesi gereken hususların başınca gelmelidir. Dikkate alınmaması durumunda kalıcı duyma kaybına neden olmakta ve yaşam kalitemizi düşürmektedir.
  ]]>
  Popoda Sivilce https://www.sivilce.com.tr/popoda-sivilce.html Tue, 16 Oct 2018 18:16:28 +0000 Popoda Sivilce: Kalça da çıkan sivilcenin içi iltihap doluysa oturduğunuzda size büyük acı verir. Sivilce sadece yüzde çıkan bir cilt hastalığı değildir. Kolda, bacakta, sırtta hatta kalçada bile olabilir. Kalçada çıkan si Popoda Sivilce: Kalça da çıkan sivilcenin içi iltihap doluysa oturduğunuzda size büyük acı verir. Sivilce sadece yüzde çıkan bir cilt hastalığı değildir. Kolda, bacakta, sırtta hatta kalçada bile olabilir. Kalçada çıkan sivilcelerle, yüzde çıkan sivilcelerin meydana geliş nedeni aynı olmayacağı gibi tedavi şekilleri de  aynı olmaz. Çünkü her hastalıkta tedavi yöntemi hastalığın oluşum sebebine göre belirlenmektedir.

  Popoda Sivilce:Neden Kalça da Sivilce Çıkar Kalça da çıkan sivilcenin nedeni yağlanmadan olur. Genellikle ergenlik döneminde vücudumuz da ki sebum denen yağ bezeleri bazı hormonlar tarafından uyarılarak sivilce oluşumuna neden olur. Bu sivilcelerin görüldüğü dönem sadece ergenlik dönemi değildir.Genellikle ergenlik döneminde olmakla beraber kalçada çıkan sivilceler tüm yaşam boyunca görülebilir. Zamanla vücut sebumu fazla salgıladığından ciltteki hücrelerin gözeneklerin de yağ birikmesi olur. Gözeneklerin kapanması ile hücreler hem oksijen alamaz hem de ölü hücreleri dışarı atamadığı için içeride bir iltihaplanma ortaya çıkabilir. Buna kalça da çıkan iltihaplanmaya sivilce denir. Kalça da çıkan sivilceler her zaman iltihaplı olmayabilir. Bu sivilcelerin içinde kist veya siyah benek meydana gelebilir. Bunları sıktığınızda belki de düzelmeyecek şekilde kalçanız da iz bırakabilir. Kalçada Çıkan Sivilce Her insanda çıkan sivilce oranı aynı değildir. Kişi genetik faktörlerin etkisi ile veya hormon dengelerine bağlı olarak kimi insanların kalçalarında aşırı sivilce meydana gelirken bazı kişilerde de hiç çıkmayabilir.

  Popoda SivilcePopoda Sivilce: Kalçada Çıkan Sivilcelerin Nedenleri; 
  • Genetiksel faktörle
  • Aşırı terlemek.
  • Hormon dengeleri. 
  • Dar kıyafet giymek ve tercih edilen kıyafetin kumaş kalitesi
  • Beslenme alışkanlıkları.
  Popoda Sivilce Nasıl Geçer
  • Kalçada meydana gelen sivilcelerin iyileşmesi ve bir daha gözeneklerin kapanmaması için peeling yapılması gerekir.
  • Aktarlardan temin edebileceğiniz kabak lifi ile poponuzda çıkan sivilceyi keseleyin. Ama keselerken fazla kuvvetli bastırmayın. 
  • Popo bölgesinde vücuda temas eden iç çamaşırların temiz olmasına dikkat edin. Kirli iç çamaşırı sivilcenin iyileşmesini geciktirir.
  • Bunlardan fayda görmediyseniz, doktora başvurmalısınız. Doktorun vereceği kremleri ve iltihap kurutucu antibiyotikleri kullanmalısınız.
  ]]>
  Kahverengi Sivilce Lekeleri https://www.sivilce.com.tr/kahverengi-sivilce-lekeleri.html Wed, 17 Oct 2018 09:58:56 +0000 Kahverengi Sivilce Lekeleri, Cilt üstünde özellikle de yüz bölgesinde çıkan sivilceler çoğu zaman hem dış görünüş hemde sağlık bakımından oldukça sıkıntı yapmaktadır. Aynı zamanda da çıkan sivilcenin ardından Kahverengi Sivilce Lekeleri, Cilt üstünde özellikle de yüz bölgesinde çıkan sivilceler çoğu zaman hem dış görünüş hemde sağlık bakımından oldukça sıkıntı yapmaktadır. Aynı zamanda da çıkan sivilcenin ardından yüzde kalan kahverengi lekeler de mutlaka uğraşılması gerekli olan bir sorun haline gelmektedir. Genellikle ergenlik döneminde çıkmaya başlayan içi iltihap lan sivilceler gençlerin acelesi ve heyecanından dolayı patlatılıyor veya sıkılıyor. Sivilceler kendiliğinden geçmesini beklenilmeden sıkıldığından dolayı ileri ki dönemde yüzde kahverengi lekeler veya küçük delikler haline gelmektedir. Kahverengi sivilce lekeleri ile başa çıkmak için uğraştırıcı ve zorlu tedavi süreçlerinden ziyade bitkisel yollar uygulayarak evde yapılan küçük maskeler oluşan kahverengi sivilce lekelerinin giderilmesin de oldukça faydalı olmaktadır. Sizde sivilcelerin cilt üstünde oluşturduğu kahverengi lekelerden kurtulmak için sıraladığımız maske ile kürden yararlanabilirsiniz. Bu lekeler açık tenli olan kişilerde kırmızı renkte olur iken daha koyu esmere yakın kişilerde ise lekeler kahverengi olarak görülür. Bu durum özellikle de genç kız ve erkeklerin kabusu olmuştur. Cilt üzerinde kahverengi lekelerden doğal yöntemler ile kurtulmak artık çok daha kolay.

  Kahverengi Sivilce Lekelerinden Kurtulmak İçin

  Yoğurt Maskesi: Bir tane yaban turpunu rendeledikten sonra içinde tam iki tatlı kaşığı kadar limon suyu ilave edin. Eklemeden önce elde edilen karışımı ciltte oluşan kahverengi lekelerin üstüne sürün ve elde ettiğiniz karışımı yüzünüzde tam on dakika kadar bekletin. Süre dolduktan sonra da yüzünüzü durulayın.

  Süt Kürü: Öncelikle dört kaşığı sütü bir kaseye ilave edin. Sütün içine iki tatlı kaşığı kadar hardal tozu ilave edin. İyice karıştırın elde ettiğiniz karışımı kahverengi sivilce lekelerinin üstüne hafif, hafif masaj yaparak sürün. Karışımı yüzünüzde tam on dakika kadar bekletin. Süre bittikten sonra da yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın. Sivilcelerden dolayı oluşan kahverengi lekeleri gidermek için bu kürü düzenli bir şekilde haftada en az bir defa uygulayın.

  Kahverengi Sivilce LekeleriSoğan Maskesi: Bu maskeyi yapmak için öncelikle iki tane soğanın kabuklarını soyarak mikser kullanarak soğanları püre kıvamına getirin. Daha sonra soğan püresinin suyunu bir kase içerisine sıkın. Kasenin içine tam dört tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ilave edin ve sorunlu yerlere sürün. Elma ile soğanı sirkesinin asidik yapısı olduğundan dolayı maskenin uzun müddet yüzde durması tavsiye edilmez. Yanma hissi başladığı andan itibaren cildin yıkanması gerekir. Ciltte oluşan sivilce kahverengi izlerden kurtulmak için bu karışımı üç günde bir olmak üzere yapın.

  Maydanoz Maskesi: Öncelikle bir tatlı kaşığı kadar maydanoz suyu, bir çay kaşığı kırmızı Frenk üzümü, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı portakal suyunun sularını bir kase içinde iyice karıştırın. Yaklaşık beş, yedi dakika arası karışımı sorunlu bölgede bekletin. Daha sonra iyice durulayın. Düzenleyici ve iyileştirici etkenlerden meydana gelen bu karışımı cildi çok hafif bir şekilde soyarak kahverengi lekelerden kurtulmanıza oldukça fayda sağlar.
  ]]>
  Sebamed Sivilce Sabunu https://www.sivilce.com.tr/sebamed-sivilce-sabunu.html Thu, 18 Oct 2018 08:30:27 +0000 Sebamed sivilce sabunu, derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkan deride kırmızı sivilce, kast ve siyah nokta şeklinde kendini gösteren sivilce sorunlarının giderilmesinde oldukça etkili bir sabundur. Piyas Sebamed sivilce sabunu, derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkan deride kırmızı sivilce, kast ve siyah nokta şeklinde kendini gösteren sivilce sorunlarının giderilmesinde oldukça etkili bir sabundur. Piyasada özellikle eczanelerde kolaylıkla temin edebileceğiniz bu ürün herhangi bir doktor tavsiyesine gerek duyulmadan organik şekilde kullanılabilecek türde bir temizleyicidir. Özellikle ergenlik çağındaki kişilerin ciltte çıkan sivilce problemlerinin giderilmesinde öncelikli olarak tercih edebilecekleri bu ürün ile memnun kalacakları oldukça aşikardır. Yapılan araştırmalar ve müşterilerin belirttiği şikayetler doğrultusunda herhangi rastlanmış yan etkisi bulunmayan Sebamed sivilce  sabunu, dermatologların uyguladıkları tedaviye ek olarak kullanılabilecek en doğal ürünlerden biridir.

  İçeriğinde bulunan amino asitler, aktif nemlendiriciler, vitaminler sayesinde cilt bakımı yaparken diğer yandan ciltteki gözenekleri de açarak derinlemesine temizlik sağlamaktadır. Sebamed sivilce sabunun genel özelliği cilde zarar vermeyen PH 5,5 değeri ile gözde ürünlerdendir. Bu özelliği ile cildin asit örtüsünü güçlendirerek sivilceler için koruyucu bir tabaka oluşturarak sivilce oluşumunu engellemektedir.

  Sebamed Sivilce Sabunu Kullanım Şekli Nasıldır

  Özellikle günde iki kez sabahları ve akşamları kullanılmaktadır. Suyla iyice köpürterek yüzün gözaltları hariç diğer tüm bölgelerine iyice köpürterek uygulanmaktadır. Yüzün tamamına uygulanan Sebamed sivilce sabunu birkaç dakika bekletildikten sonra bol suyla durulanmalıdır. Ve hafif nemli bir havluyla kurulayarak kullanıma devam edilmelidir.

  Sebamed Sivilce Sabunu

  Sebamed Sivilce Sabunu Özellikleri Nelerdir

  Sebamed Sivilce Sabunu, yüz ve ciltte oluşan fazla yağa karşı savaşarak siyah nokta oluşumunu büyük ölçüde etkilemektedir. Henüz sivilceye yeni başlamış olan ciltlerde özellikle rahatlıkla kullanılmaktadır. Sebamed Sivilce sabunun içeriğinde sabun ve alkali bulunmamaktadır. İçeriğinde bulunda PH 5,5 değeri ile cilt yüzeyinde sivilce oluşumunu sağlayan bakterilerin çoğalmasını engelleyerek ciltte asit montosunu güçlendirerek tam koruyucu etki sağlamaktadır.

  Sebamed Sivilce sabunu içeriğinde bulunan doğal nemlendirici faktör, vitaminler, amino asitler sayesinde yapısı bozulmuş yağ dengesi bozulmuş olan cildin yeniden yüksek değerlere kavuşmasını sağlamaktadır. İçeriğinde tamamen sabun ürünü olmayan Sebamed Sivilce Sabunu, cilt üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kaldırarak cilt tarafından doğal şekilde salgılanan squalane sayesinde cildin nemli kalmasını sağlamaktadır.

  Sebamed Sivilce Sabunu Etki Oranı Nedir

  Ciltte oluşan siyah nokta ve sivilce oluşumuna karşı etkinliği klinik testlerle başarılı şekilde sonuçlanmış etkileyici bir üründür. 1-2. derece akne şikayeti bulunan ergen ve genç kişilerde uygulanan testler sonucunda 120 kişide 3 aylık denemeler sonucunda sivilce oluşumunda %50'lik azalma gözlemlenerek cildin kendini yenileme oranının da oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir.

  ]]>
  Elma Sirkesi Sivilce https://www.sivilce.com.tr/elma-sirkesi-sivilce.html Thu, 18 Oct 2018 12:15:31 +0000 Elma Sirkesi Sivilce, Elma sirkesi özellikle de cilt problemleri için çok sık kullanılır. Elma sirkesi ciltte oluşan sivilce ve lekelerin tedavisinde kullanılmakta olan doğal ve oldukça etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi aynı z Elma Sirkesi Sivilce, Elma sirkesi özellikle de cilt problemleri için çok sık kullanılır. Elma sirkesi ciltte oluşan sivilce ve lekelerin tedavisinde kullanılmakta olan doğal ve oldukça etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi aynı zamanda zayıflama ve saç bakımı alanlarında da kullanılır. Sizlerle paylaşacağımız elma sirkesi ile yapılan maskeler sayesinde sivilce probleminizin üstesinden kısa zamanda kolaylıkla geleceksiniz. Orta ve hafif dereceli olan sivilceler de oldukça etkili olan elma sirkesi içeren maskeleri düzenli olarak kullanmanız gerekir. Elma sirkesinin antiseptik etkiye sahip olması da başka bir özelliğidir. Sirkenin antiseptik özelliği sivilceden kaynaklı oluşan iltihaplanmayı kurutmaktadır. Ciltte sivilce oluşmasını etkileyen bakterileri o bölgeyi oldukça temiz tutarak engellemektedir. Ayrıca elma sirkesi ciltte bulunan Ph dengesini korumada da oldukça önemli bir etkendir. Elma sirkesi sivilcelerin çıktığı bölgedeki oluşan fazla yağı emdiğinden dolayı sivilce tedavisini oldukça hızlandırır. Elma sirkesinin sivilcelerin tedavisi dışında aynı zamanda da sivilcelerden kaynaklı oluşan lekelerin giderilmesinde de oldukça büyük bir rolü vardır.

  Elma Sirkesi Sivilce İçin Kullanımı 

  Ciltte çıkan sivilceleri kurutan ve aynı zamanda da tekrardan sivilce çıkmasını engelleyen evde bile yapılabilen doğal tarifler gücünü elma sirkesinin antiseptik özelliğinden alır. Elma sirkesi bakterilerin gelişmesini önleyerek sivilceler ile savaşan tam iki tane maske tarifini sizler ile paylaşacağım. Vereceğim bu elma sirkeli maske tariflerinden sizin cildinize en uygun olanını seçerek düzenli bir şekilde kullanmaya başlayın.

  Elma Sirkesi SivilceElma Sirkesi Buharı Yapılışı

  • Yarım bardak kadar elma sirkesi
  • Bir bardak kadar su

  Bu doğal ve oldukça etkili maskeyi yapmak için öncelikle elma sirkesi ile suyu iyice karıştırarak bir müddet kaynatın. Yaptığınız elam sirkeli su karışımı kaynama noktasına geldikten sonra ocaktan indirin ve geniş bir kap içine koyun. Daha sonra yüzünüzü suyun buharına tutun. Bu sırada başınızı bir havlu kullanarak örtün ve buharı kontrol edin. Tam on dakika kadar cildinizi buhara tuttuktan sonra pamuğu elma sirkeli su içine batırarak sivilcenin üstüne hafif bastırarak sürün. Tam yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra yüzünüzü iyice yıkayın ve kurulayın. Bu uygulamayı haftada en az iki kere yaptığınızda oluşan sivilcelerin kısam zaman içinde geçtiğini göreceksiniz.

  Sivilce İçin Elma Sirkesi Kürü Yapılışı

  • Biraz pamuk
  • Elma sirkesi

  Pamuğun üstüne bir miktar elma sirkesi dökün. Daha sonra pamuğu ilk önce sivilce etrafına daha sonra da sivilcenin tam üstüne çok bastırmadan sürün. Eğer birden daha çok sivilce var ise farklı pamuklar kullanın. Elma sirkesini sivilcenin üstüne sürdükten sonra eğer yüzünüz kaşınır ise elma sirkesi ile eşit miktarda su karışımı yaparak yaptığınız karışımı cildinize uygulayın. Sivilcelerin üstüne elmalı sirkeyi sürdükten sonra tam on beş dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü iyice yıkayın ve durulayın. Sürmüş olduğunuz elma sirkesi yüzünüzde kuruluğa sebep olacağından dolayı uygulama sonrasında mutlaka cilt nemlendirici krem sürmeyin unutmayın.

  ]]>
  Dudakta Sivilce https://www.sivilce.com.tr/dudakta-sivilce.html Fri, 19 Oct 2018 01:16:06 +0000 Dudakta Sivilce, çıkması problemleri günümüzde insanlar arasında oldukça sık görülen büyük problemlerden birisidir. Özellikle de gençlerin çok sık karşı karşıya geldikleri bu gibi sorunlar aslında her ne kadar tehli Dudakta Sivilce, çıkması problemleri günümüzde insanlar arasında oldukça sık görülen büyük problemlerden birisidir. Özellikle de gençlerin çok sık karşı karşıya geldikleri bu gibi sorunlar aslında her ne kadar tehlikesizmiş gibi olsa dahi öncelikle estetik güzellik bakımından çok büyük olumsuzluklara sebep olur. Kişilerde rahatsızlığa yol açar. Ciltte çıkan sivilceler aslında büyük boyutlardaki iltihaplanma durumudur. Dudak kenarında bulunan gözeneklerin farklı sebeplerden dolayı kapanmasından dolayı meydana gelen küçük dereceli iltihaplanmalara sivilce ismi verilir.  Dudakta genelde ergenlik döneminde iken birçok sivilce oluşur. Oluşan bu sivilceler en çokta yağlı cilde sahip olan kişilerde sık rastlanılan bir sorundur. Bazı kişilerin ciltlerinin oldukça yağlı olmasından dolayı bu kişilerde dudakta sivilce sorunu sık görülür. Oluşan bu sivilcelerin özellikle de dudakta oluşmasının en büyük sebebi ise tabii kide yüz bölgesinde cildin en ince yerinin dudak kenarlarının olmasıdır. Buralarda bulunan gözeneklerin ölü deri, toz, duman ve kir gibi sebeplerden kaynaklı tıkanması durumunda vücut biriken yağı dışarı atamaz ve sıkışır. Derinin oldukça hassas olduğundan dolayı bölge iltihaplanma problemi görülmektedir. Oluşan sivilceler genelde çok aşırı büyümediği zaman kişilerde herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Ancak dudakta oluşan oluşan sivilce eğer çok iltihaplı ise bu durumda da kişilerin çıkan bu sivilceleri ağrıya yol açar.

  Dudakta SivilceDudakta Sivilce Çıkmasının Sebepleri Nelerdir
  • Dudakta oluşan sivilcelerin en büyük sebeplerinden biri de oldukça büyük etkiler yapan sigaradır. Kişilerin devamlı sigara içmesinden dolayı sigara dumanı ve içindeki maddeler sebebi ile kişinin dudak etrafındaki gözenekler kapanmaktadır. Bu sebepten dolayı dudakta sivilce probleminden kurtulabilmek için yapmanız gereken tek şey tabii kide sigara kullanmaktan ve sigara içilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak olmalıdır.
  • Dudakta oluşan genelde çok fazla stres altında olan kişilerde görülür. Özellikle de sınav stresi yaşayan öğrencilerde veya oldukça yoğun iş hayatının kişilere vermiş olduğu stresleri yaşayanlarda bu duruma bağlı olarak  sivilce sorunu ortaya çıkar. Sivilce sorunundan kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey stresten uzak durmak olmalıdır. Stresten uzak durduğunuzda sivilce sorununun daha da azalacağını göreceksiniz. 
  • Dudakta sivilce oluşumunun bir diğer sebebi ise tabii kide kişisel hijyendir. Özellikle de yüz yıkama alışkanlığı oldukça az olan kişilerde oluşan sivilcelerin ortadan kalkması için sık, sık yüz yıkama alışkanlığı edinmesi gerekir. Aksi halde dudakta oluşan bu sivilceler devamlı olarak yenilenir oluşan sivilceler iyileştikten sonrada dudak kenarında lekeler oluşmasına sebep olur. Böyle can sıkıcı problemler ile karşı karşıya gelmemek için kişisel hijyene oldukça özen göstermemiz gerekir.
  Dudakta sivilce çıkarken genelde kişilerde önce bir kızarıklıkla başlar daha sonra şişmeye başlar. Bazende dudak kenarında oluşan soyulmalarla beraber meydana gelen sivilcelerde ise kişi eğer isterse tıbbi tedaviler uygulayabilir. Özellikle de uzun süre hiç iyileşme göstermeyen dudakta sivilce sorunu içini birtakım tıbbi tedaviler uygulanmaktadır. Dudakta oluşan sivilce kesinlikle kişilerde kaşıntıya yol açmaz. Dokunulduğunda çok hafif bir ağrı olsa bile öyle dayanılmayacak kadar şiddetli ağrılara sebep olmaz. Sivilce tedavisine gelecek olursak aslında sivilcelerde genelde ilaç tedavisi uygulanarak kişinin yapması gereken birtakım şeyler yer alır. Özellikle de gün içinde en az üç kez kişinin yüzünü mutlaka yıkaması şarttır. Bu işlemi ise saf sabun kullanarak yapmak oldukça sağlıklı olur. Bu işlemlerin yanı sıra kullanılan bazı tıbbi ilaçlar dudakta oluşan sivilcelerin çok hızlı ve sağlıklı bir biçimde iyileşmesini sağlar. 
  ]]>
  Sivilce İzleri İçin Maske https://www.sivilce.com.tr/sivilce-izleri-icin-maske.html Fri, 19 Oct 2018 16:21:30 +0000 Sivilce izleri için maske: Akne, siyah nokta, sivilce ve izleri birçok bayanın cilt bakımında baş edemediği sorunların başında gelmektedir.  Bu sebepten yüz temizliğini aksatmadan her gün yapmalıyız. Bu sayede cildin yenilenm Sivilce izleri için maske: Akne, siyah nokta, sivilce ve izleri birçok bayanın cilt bakımında baş edemediği sorunların başında gelmektedir.  Bu sebepten yüz temizliğini aksatmadan her gün yapmalıyız. Bu sayede cildin yenilenme süreci hızlanacaktır. Maske tarifi: Sivilce istemeyen bir insanın yapması gerekenler oldukça kolaydır. Cildimizi temiz tutmalıyız, yediğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz ve bolca su tüketmeliyiz.  Ama hala bu sorunla başınız belada ise sivilce maskelerini deneyebilirsiniz. Sivilce maskelerini uygulamanın  güzel yanı ise kendinize zaman ayırmanız olacaktır. Maskenizi uyguladıktan sonra cildinizdeki değişikliklere siz bile hayret edeceksiniz.

  Sivilce izleri için maske:  Akne maskesi tarifleri:

  Gül suyu ile sivilce maskesi: Gül suyu cildi  arındırmak ve temizlemek için sıkça kullanılan bir bitkidir.  Maskenin yapımı için gerekli olan malzemeler; Bir yemek kaşığı gül suyu ile bir yemek kaşığı bal. Bu iki malzemeyi karıştırarak maskenizi hazırlayın. Cildinize uygulayıp 20 dakika bu şekilde bekleyin. Arkasından ılık suyla yıkayıp, temizleyin. Gül suyu ile yapılan başka bir sivilce maskesi için malzemeler; 100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı E vitamini yağı, malzemeleri güzelce karıştırın, karışımı 3-4 dakika boyunca pamukla cildinize sürün. Sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

  Limonlu sivilce maskesi: Bu maske için malzemeler; Bir yemek kaşığı limon suyu ve iki yemek kaşığı bal. Malzemeleri bir kabın içinde karıştırarak ocağa koyun. Bir müddet kaynattıktan sonra ocaktan alın. Sıcaklığı gittikten sonra cildinize sürün. 15 dakika bekleyip cildinizi temizleyin. 10 gün süreyle bu maskeyi uygulayabilirsiniz. 10 günün sonunda sivilcelerinizin kaybolduğunu görebilirsiniz. 

  Sivilce İzleri İçin MaskeLimon ve yumurta akı maskesi: Malzemeler yarım tatlı kaşığı limonun suyu ve bir yumurta akı. yumurta akını bir kaba alın. Akın üzerine  limon suyunu ekleyin. Cildinize uyguladıktan sonra 20 dakika bekletip yıkayalım. Haftada iki sefer olmak üzere uygulayabilirsiniz.

  Kil ve limonlu maske: Bu akne maskesi için kullanılacak malzemeler;  Bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı aspirin tozu ve bir çay kaşığı kil. Malzemeleri bir kapta karıştırın. Karışımı sivilcelerin yoğunlukta olduğu bölgeye uygulayın. Maske kuruduktan sonra, 10 dakika yüzünüzde bekletin sonra ılık suyla  yıkayabilirsiniz. Haftada 1 sefer uygulayın. 

  Bal ve elma maskesi: Maskede kullanılacak malzemeler; Bir elma ve 3-4 yemek kaşığı bal. Elmayı rendeleyip, bal ilave ederek karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayıp 15-20 dakika bekletin.daha Sonra yüzünüzü ılık suyla nazikçe yıkayın. 
  ]]>
  Sivilce Kürü https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kuru.html Fri, 19 Oct 2018 22:31:58 +0000 Sivilce Kürü, sivilce özellikle cilt yüzeyinde ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlamış ve her yaş dönemi aralığında pek çok sebepten yeniden çıkan bir cilt sorunudur. Sivilceleri cilt yüzeyinden temizlemek ve arındırmak Sivilce Kürü, sivilce özellikle cilt yüzeyinde ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlamış ve her yaş dönemi aralığında pek çok sebepten yeniden çıkan bir cilt sorunudur. Sivilceleri cilt yüzeyinden temizlemek ve arındırmak için maskeler ve kürler hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Günlük hayatımızda kullandığımız malzemelerle sivilce kürü hazırlamak mümkündür. Mesela soda ve elma sirkesi ile kendinize sivilce kürü hazırlayabilirsiniz. Bu kürler hem cildinizin daha ışıltılı ve parlak görünümü sahip olabilirsiniz.

  Sivilce İçin Lavanta Kürü, bu kür özellikle cilt renginin açılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda daha sağlıklı görünmesini sağlayan mucize bir sivilce kürüdür.  Lavanta kürü ile cildinizdeki ortaya çıkan sivilcelerden kurtularak ciltte kalan sivilce lekelerini silikleştirir ve cildin kendi güzelliğini kazanmasında oldukça faydalıdır. 

  Lavanta Kürü İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 4-5 gram lavanta yağı
  • 1,5 su bardağı su
  Lavanta Kürünün Hazırlanışı Ve Uygulanması, ilk önce küçük bir tencerenin içerisine su bardağındaki suyu koyalım ve içerisine lavantayı ilave edelim ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar demlenmesi için bekleyelim. Özellikle demlenme süresinin 15 dakikayı geçmemesine özen gösterin. Lavanta yağının demlenmesi işleminde mutlaka ocağın altı kısık olmalıdır. Bu sayede suyun kaynama noktası da sıtabil olarak aynı kalacaktır. Bu kürü hazırlarken kesinlikle su fokur fokur kaynatılmamalıdır. Demlenme işleminde on beş dakika dolunca hemen süzelim ve ılıması için bekleyelim. Düzenli olarak hazırladığınız lavanta küründen 15 gün boyunca aksatmadan özellikle akşam yemeklerinden yaklaşık 2 saat önce bir çay bardağı dolusu tüketilmelidir. Sivilce tedavisi için lavanta kürü mutlaka her gün taze olarak hazırlanmalı ve öyle tüketilmelidir. Asla buzdolabında hazırlanıp bekletilen lavanta kürünü içmeyiniz. Yani bir gün önceden kalan kür içilmez. Ayrıca lavanta kürünün içerisine herhangi tatlandırıcı şeker ya da benzeri madde ilave edilmemelidir. Lavanta kürüne başlayan kişi 15 gün süre ile düzenli olarak yapmalıdır. Taze hazırladığınız lavanta kürünü daha sonraki haftalarda 3 ya da 4 defa akşam yemeğinden sonrada içilmeye devam edilmelidir. Karaciğeriniz sağlıklı bir şekilde çalışmaya başladıktan sonra cildinizdeki yansımasını sizlerde fark edeceksiniz. Cildinizde ışıltı ve yansımayı fark ettikten sonra lavanta kürünü kesebilirsiniz.

  Sivilce KürüSivilcelere Elma Sirkesi Maden Suyu Kürü
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 kahve fincanı maden suyu
  Elma Sirkesi Ve Maden Suyu Kürünün Hazırlanışı Ve Uygulanışı, kürde kullanılacak olan elma sirkesi mutlaka asetik asit barındırmayan saf sirke olmalıdır. Eğer ev yapımı bir elma sirkesi yok ise içinde asetik asit olmayan elma sirkesinin kullanılması çok önemlidir. Kasenin içine elma sirkesi ile maden suyunu karıştırın. Daha sonra günde iki kere olmak şartı ile hem sabah hem de akşam pamuk ile cildinizdeki sivilceli olan bölgeye uygulayın. Kür cilde sürüldükten sonra yaklaşık yarım saat bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın. Cildinizdeki sivilceler kuruyuncaya kadar düzenli olarak bu kürü uygulayın.
  ]]>
  Memede Sivilce https://www.sivilce.com.tr/memede-sivilce.html Sat, 20 Oct 2018 09:55:11 +0000 Memede Sivilce, Memenin uç kısmında veya kahverengi kısmında meydana gelen sivilceler oldukça ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Son zamanlarda çok hızlı bir artış gösteren meme kanserinin erken dönemlerinde iken mem Memede Sivilce, Memenin uç kısmında veya kahverengi kısmında meydana gelen sivilceler oldukça ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Son zamanlarda çok hızlı bir artış gösteren meme kanserinin erken dönemlerinde iken meme üstünde ortaya çıkan patolojik değişimler hastalığın teşhisini koymak için oldukça önemlidir. Ter bezinin en çok bulunduğu yer memedir. Ter vücudun su dengesini ve sıcaklık dengesini koruması için gerçekleşen bir denge ve koruma mekanizmasıdır. Ter bezlerinin bulunduğu bölgelerde oluşan tıkanıklıklar sebum adı verilen tabakada birikerek sivilce oluşumuna neden olur. Bu durum çokta ciddi bir durum değildir önüne geçilebilir. Terden korunabilmek için kullanılan vücut kremleri veya vücut losyonları da memede sivilce çıkmasına yol açar. Böyle durumlarda ise haricen kullanmış olduğunuz ürünleri hemen bırakın ve meme uç kısmı ile etrafını bol su ile iyice yıkayın. Memede sivilce denildiği zaman elinize oldukça büyük bir yağ bezesi şeklinde bir sivilce geliyor ise bu durum oldukça ciddi olmaktadır. Böyle durumlarda ise kesinlikle sivilceyi sıkmayı denemeyin. Meme kanserinde oluşan küçük boyutlu kitlelerin ki bu kitlelere çoğu kez yağ bezesi olarak algılanır çokta önemsenmez aslında erken teşhisi oldukça önemlidir. Bu nedenden dolayı memede oluşan sivilce durumu da dahil meme etrafında veya meme başında görülen değişimlerde hiç vakit kaybetmeden mutlaka doktora giderek yapılması gereken testleri yaptırın.

  Memede SivilceMemede Sivilce Neden Çıkar
  • Memede sivilce çıkması günlük yaşantımızda yapmış olduğumuz küçük yanlışlardan veya kullanmış olduğumuz birtakım kimyasallardan dolayı meydana gelmektedir.
  • Banyo yaptıktan sonra kullanmış olduğunuz yağlı vücut nemlendiricileri de memede sivilce çıkmasına çok sık yol açar. Bu sebepten dolayı yağlı olmayan vücut nemlendiricileri tercih edin.
  • Bazı bayanların en büyük sorunu meme çevresinde tüy olmasıdır. Çıkan bu tüylerin herhangi bir yöntem ile alınması memede sivilce oluşmasına yol açar.
  • Spor yapar iken mutlaka pamuklu kıyafetler giymeniz gerekir. Spor sırasında oluşan ter vücudunuzda sebum tabakası ile birleşir ve memede sivilce oluşumuna neden olur. 
  • Duş sırasında kullanmış olduğunuz duş jelleri ile şampuanlarda memede sivilce oluşumuna neden olur.
  Bütün bunların haricinde memede çıkan sivilcelerin sebebini bulamıyor iseniz ve uzun süre kendini tekrarlayan ve git gide artan biçimde sivilce oluşumunda derhal bir cildiye uzmanına gidin.
  ]]>
  Ergenlikte Sivilce https://www.sivilce.com.tr/ergenlikte-sivilce.html Sat, 20 Oct 2018 13:39:21 +0000 Ergenlikte sivilce: Ergenlik döneminde gençlerin ortak sorunlarından biri olan sivilce gençlerde sıkıntı, endişe, kaygı ve daha bir çok psikolojik soruna neden olmaktadır. Sivilce ve akne ergenlik döneminde en sık rastlanan cilt s Ergenlikte sivilce: Ergenlik döneminde gençlerin ortak sorunlarından biri olan sivilce gençlerde sıkıntı, endişe, kaygı ve daha bir çok psikolojik soruna neden olmaktadır. Sivilce ve akne ergenlik döneminde en sık rastlanan cilt sorunları arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar ergenlik döneminde olan gençlerin %5'inde zor tedavi edilebilen veya tedaviye dirençli sivilce oluşumlarına rastlandığını ortaya koymaktadır. Akne ve sivilce deride bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Normalde yağ bezlerinin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekmektedir. Bu yağın atılımı sivilce ve akne ile gerçekleşmektedir. Genellikle ergenlik döneminde ciltteki yağ bezlerinin fazla yağlanması ve bu yağı dışarı fazla atma gereksinimi kişide ergenlik sivilceleri denilen kırmızı ve sık aralıklarla çıkan yüze, kollara, sırt bölgesine yayılan şişkin ve ucu iltihaplı döküntülere sivilce denmektedir. Gençlik yani ergenlik döneminde cildin kendisini yenilemesi oldukça hızlıdır.derinin üst tabakasında bulunan ölü hücreler gereğince uzaklaştırılamaz ve cildin ürettiği sebumlardan kaynaklı yapışmalar topaklanırsa kolaylıkla yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış atık kütlesi nedeni ile tıkanmaktadır. Bu tıkanma bakterinin o bölgede gelişimine neden olarak iltihaplanmalara neden olmaktadır. Ergenlik döneminde sivilce oluşumları olması gerekenden çok daha fazla ise çözümleri doktor tedavilerinde ve doğal ürünlerde aranmalıdır. Doğal maskeler uygulanarak ciltteki sivilcelerden kurtulabilir ve yeni sivilce oluşumlarını engelleyebilirsiniz.

  Ergenlikte SivilceErgenlikte sivilce oluşumlarına dair alınabilecek tedbirler:
  • Bol yağlı yemek öğünleri ergenlik döneminde sivilce artışına neden olan en önemli faktörler arasında yer almaktadır.
  • Kuru yemiş ürünlerini dozunda tüketmek. Ceviz, badem, fındık, kaju, fıstık bu gibi kuru yemiş ürünleri ciltte yağlanmaya ve dolayısı ile sivilce artışına neden olmaktadır.
  • Günümüzde cips, çikolata ve benzer atıştırmalıklar gençler tarafından helede ergenlik döneminde tüketilmemelidir. Ciltte sivilce oluşumuna zemin hazırlayan bu abur cuburlar kişi cildinde sivilcelerin derinden gelmesine ve iz bırakmasına yol açmaktadır.
  • Ergenlik dönemindeki birey gece uykularına dikkat etmelidir. Düzenli bir uykuya sahip olmalıdır.cildin kendini koruması ve sağlıklı olabilmesi için dinlenmeye ve uykuya ihtiyaç duymaktadır.
  • Egzersiz ve spor öncesinde nemlendirici kremler kullanmayın. Kremler cildin yağlanmasına neden olan faktörler arasındadır.
  • Sivilce ve siyah noktalarınızı sıkmayın. Sivilce olan bölgenin enfeksiyon kapması sivilce oluşumunun yayılmasına neden olmaktadır.
  • Ergenlik döneminde olan kişinin bol bol su içmesi gerekmektedir. Böylelikle cilt kremlerle değil doğal yollarla nemlenmiş olacaktır.
  • Ergenlik döneminde yüzde sivilce oluşumları başladığında sizde yüzünüze fazla dokunmamaya başlayın. Eller ve saçlar yüze fazla temas etmemelidir.
  • Cildinizi günde iki kez uygun ürünlerle temizleyin.kimyasal içerikli sabun, jel veya diğer ürünler kesinlikle kullanmayın.
  • Yüzünüz için kullandığınız havluyu günlük değiştirin. Havlular bakteri oluşumuna zemin hazırlayan ortamlardan biri olarak sayılmaktadır. Bu nedenden dolayı günlük ve temiz havlular ciltte sivilce oluşumlarını engellemektedir.
  • Cildinize kozmetik ürünler kullanmayın. Kozmetik ürünler tahriş edici yağlardan oluşmaktadır ve gözenekleri tıkamaktadır.
  • Güneşlenme dozunu ayarlayın ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.
  ]]>
  Sivilce Hapları https://www.sivilce.com.tr/sivilce-haplari.html Sun, 21 Oct 2018 01:24:48 +0000 Sivilce Hapları, özellikle kişinin kendi bedeniyle daha yakından ilgilendiği ergenlik döneminin en sık görülen hem hastalık hem de estetik sorunu olan sivilcelerin tedavisinde son yılların gözdesidir. Bölgesel ürünlerin yet Sivilce Hapları, özellikle kişinin kendi bedeniyle daha yakından ilgilendiği ergenlik döneminin en sık görülen hem hastalık hem de estetik sorunu olan sivilcelerin tedavisinde son yılların gözdesidir. Bölgesel ürünlerin yetersiz kaldığı ağır olgularda hap şeklindeki ilaçlar reçete edilmektedir.

  Krem, losyon ve merhem gibi bölgesel ürünlerin kullanımında seyrek olarak yüzeysel yanık, kızarıklık ve alerji gibi önemli olmayan yan etkiler görülebilir ve genelde ek bir uygulamaya gerek duyulmadan ya da ürün kullanımına ara verilerek bu etkiler yok edilebilir.

  Sivilcelerin ağır seyrettiği vakalarda kullanılan haplar daha ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir.

  Sivilce Hapları Zararları

  Vücudun genel metabolizması özellikle de yağ metabolizmasını etkilediği için bu tür haplar ciddi yan etki yapabilir. Yan etkiler dendiğinde akla ilk karaciğer hasarı gelir. Sivilce haplarının içeriği olan izotretionin karaciğer için toksiktir. Bu nedenle kullanıcılar aylık kontrole çağrılır ve kan tahlili yapılarak karaciğer fonksiyon testleri istenir. bu testlerin sonucuna göre tedavinin devam edip etmeyeceğine ya da doz ayarına karar verilir. Karaciğerde görülebilecek yan etkiler çok ciddi olabileceği için yakın takip şarttır.

  Bunun dışında yaşanabilecek bir sorun da saç dökülmesidir. Saç dökülmesi  hayati bir sorun olmadığından doktor tarafından önemsenmeyebilir ancak özellikle ergenlik yaşları için ciddi bir sosyal sorun olabilir.

  Sivilce HaplarıSivilce Haplarının Saç Dökme Etkisi

  Hapla sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde bulunan izotretionin maddesi biotin metabolizmasının en önemli enzimi olan biotidinaz enziminde eksikliğe sebebiyet verir. Biotidinazın eksikliği B7 yani biotin vitamini metabolizmasını etkileyerek bozar ve kan değerleri düşer yani B7 azalır. B7 vitaminin azalması da saçın dökülmesine neden olur. Ayrıca çok fark edilmese de biotin eksikliğinden etkilenen tırnak ve deri kalitesi de kötüleşir. Tırnak uzamaması, tırnak yumuşaması ve çabuk kırılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

  çok sayıda bilimsel çalışmada isotretionin biotin ilişkisi üzerine yaklaşık aynı sonuçlar elde edilmiştir.

  Sivilce Hapları Yan etkileri Nasıl Önlenir

  Sivilce Hapları nedeniyle karaciğer üzerinde görülen yan etkilerinden korunmanın tek yolu tedaviyi kesmektir, eğer hasar belirgin ise hasta üzerinde tekrar aynı tedaviye başlanmaz.

  Saç dökülmesi durumunda ilacı kesilmesiyle 3-4 ay sonra sorunu çözülecektir ancak tedaviye devam etmek de mümkündür. Sivilce Hapları alınırken günlük 10 mg biotin kullanmak saç dökülmesini durdurur. Tedavisi süresince ve tamamlandıktan sonraki 2 ay zarfında biotine devam etmek gereklidir. Bu şekilde saç dökülmesi durduğu gibi saç kalitesi eski haline gelir aynı durum tırnaklardaki sorunlar için de geçerlidir.

  ]]>
  Diş Macunu Sivilce https://www.sivilce.com.tr/dis-macunu-sivilce.html Sun, 21 Oct 2018 10:10:23 +0000 Diş macunu sivilce, Diş macunun sivilce tedavisinde kullanıldığını daha öncede duymuş olmalısınız. Diş macunun sivilceye iyi gelmesi için kullanılan macunun içeriği ve kullanacak kişinin cilt yapısı çok önemli. Diş macu Diş macunu sivilce, Diş macunun sivilce tedavisinde kullanıldığını daha öncede duymuş olmalısınız. Diş macunun sivilceye iyi gelmesi için kullanılan macunun içeriği ve kullanacak kişinin cilt yapısı çok önemli. Diş macunu sivilceye iki şekilde etki eder birincisi sivilceyi kurutarak küçültür ve buda çabuk iyileşme sağlayabilir. İkinci etkisi ise sivilcenin üzerinde koruyucu bir tabaka bırakarak kir ve yağ gibi sivilcenin iyileşme sürecini uzatan sebepler ortadan kaldırır.

  Diş Macunu SivilceDiş macunu sivilce, sivilceleri diş macunu ile kurutmak istiyorsanız sade, beyaz, başka bir özelliği olmayan, peroksit içermeyen diş macunu kullanmalısınız. Diş macunun içindeki bazı bileşenlerin sivilceyi iyileştirmek yerine ciltte alerjiye ve cildin daha çok kızarmasına, tahriş olmasına sebep olabilir. Peroksit, methanol, alkol ve florid içeren diş macunları dişler için iyi olabilir fakat cilt yüzeyinde kullanmak için uygun değildir. hassas ve kuru cildi olanlar sivilce üzerine diş macunu sürmeden önce iyi düşünmeli, çünkü diş macunu hassas ciltlerde kızarıklığa, kuru ciltlerin ise dahada kurumasına neden olabilir. cildin aşırı kuruması ise sivilcenin olduğu bölgede renk değişimine ve sivilce izine sebep olabilir. Bu nedenden diş macunu yerine merhem kullanmak daha uygun olur.

  Gece yatmadan önce yüzünüzü güzelce yıkayıp, sivilcelerin üzerine bir miktarda diş macunu sürebilirsiniz. Sabah kalkınca yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın, tahriş, kızarıklık yada aşırı kuruluk hissederseniz diş macunu kullanmayı bırakın uygun tedavi için doktorunuza danışın.
  ]]>
  Sırtta Sivilce https://www.sivilce.com.tr/sirtta-sivilce.html Sun, 21 Oct 2018 19:32:24 +0000 Sırtta Sivilce, Sırtta meydana gelen sivilce oluşumu bireye zor anlar yaşatabilir. Bu rahatsızlık özellikle bel çevresinde ve orta kısımda sıklıkla yaşanmaktadır. Üstelik sırtta meydana gelen sivilcelerin sayısının faz Sırtta Sivilce, Sırtta meydana gelen sivilce oluşumu bireye zor anlar yaşatabilir. Bu rahatsızlık özellikle bel çevresinde ve orta kısımda sıklıkla yaşanmaktadır. Üstelik sırtta meydana gelen sivilcelerin sayısının fazlalığı tehlikeli olabilmektedir. Bunun yanı sıra sırtta meydana gelen sivilce sayısı yalnızca birkaç tane olabilir. Ancak bu sivilcelerde çok büyük boyutta olması oldukça tehlikeli olabilmektedir. Burada hastaya düşen en temel görev sırtında yer alan sivilce her ne kadar kaşınmasına sebep olsa da kaşımamasıdır. Aksi taktirde sivilcenin çıktığı bölgede başka rahatsızlıkların yaşanması durumu söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü sırtta sivilce oluşumuna dikkatli ve hassas davranılması oldukça önemli bir husustur. Burada hastaların yapması gereken ilk şey uzman bir hekime başvurmak olacaktır.

  Sırtta oluşan sivilce oluşumu genellikle ergenlik yaşlarından itibaren kendini göstermektedir. İlerleyen süreçlerde meydana gelen hastalıklara göre arada bir kendisini gösterdiği bilinmektedir. Bunun ile birlikte sırtta sivilce oluşması durumu çocuklarda ve bebeklerde çok az görülmektedir. Yalnızca suçiçeği adı verilen hastalık sebebi ile oluştuğu bilinmektedir. Ancak bu durum yalnızca sırtta sivilce oluşmasına neden olmaz. Çocuğun sırtında sivilce oluşabileceği gibi tüm vücudunda da sivilce oluşmasına neden olacaktır. Sırtta sivilce oluşması durumu ilk başlarda tehlikeli gibi görünmese de dikkatli olmakta fayda vardır.

  Sırtta Sivilce

  Sırtta Sivilce Belirtileri Ve Sebepleri

  Sırtta sivilce oluşmasının en temel belirtisi ya da sebebi için düzenli ve dengeli bir beslenme programının olmaması sayabiliriz. En temel sorun bireylerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmemelerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de aşırı tuzlu ve aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi halinde bu sorunun yaşanması söz konusudur. Hastaların dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise bu sivilcelerin daha büyük değil iken önlem almalarıdır. Bu sayede sırtta sivilce oluşunu önlemek adına daha etkili bir çözüm bulunması söz konusu olabilir. Aynı zamanda da sivilcelerin yaratacağı ağrıların da önüne geçebiliriz. Bu sebepten ötürü sırtta sivilce oluşması halinde neler yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz gerekmektedir.

  Sırtta Sivilce Oluşmasına Karşı Yapılması Gerekenler

  Sırta Sivilce oluşumu sorunu ilerleyen süreçler için hastaya büyük zorluklar yaşatmaktadır. Özellikle uyku konusunda hastanın rahat bir uyku alması durumu söz konusu olmamaktadır. Artan sivilce ağrıları hastanın sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten ötürü sırtta sivilce oluşumuna karşı birtakım önlemlerin alınması oldukça önemli bir husustur. Bu sebepten ötürü bu sorun ile karşılaşan hastaların bir takım tedbirlere başvurmaları gerekmektedir. Bu tedbirlerin başında da uzman bir doktora danışmak gelmektedir.

  Bunun yanı sıra sırtta sivilce oluşumuna karşı doktorun tavsiye etmiş olduğu ilaç ve merhemleri eksiksiz bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Bu ilaçların ihmal edilmesi halinde hastalığın iyileşmesi durumu gecikebilir. Zira bu rahatsızlık suçiçeği sorunu gibi kendiliğinden geçen bir sorun değildir. Bunun ile birlikte hastanın kendi sağlığına dikkat etmemesi durumunda da hastalık ilerleyebilir. Yani sırtta sivilce oluşumu giderek daha da tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden sırt ve çevresinde oluşabilecek sivilcelere karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra sürekli olarak doktor kontrolüne görünmek de oldukça önemli bir husustur. Burada hastaya büyük bir iş düşmektedir.

  ]]>
  Aspirinli Sivilce Maskesi https://www.sivilce.com.tr/aspirinli-sivilce-maskesi.html Sun, 21 Oct 2018 21:00:08 +0000 Aspirinli sivilce maskesi, tedavisi bilenler mutlaka biliyordur ama çokta bilinen bir yöntem değildir. Bazılarının başı sivilcelerle derttedir. Sadece ergenlik döneminde başlayıp biten değil cildi sorunlu veya problemli ise Aspirinli sivilce maskesi, tedavisi bilenler mutlaka biliyordur ama çokta bilinen bir yöntem değildir. Bazılarının başı sivilcelerle derttedir. Sadece ergenlik döneminde başlayıp biten değil cildi sorunlu veya problemli ise ömür boyu hayatın tüm evrelerinde hormonel değişikliklerinde kadınların adet dönemlerinde ve her zaman karşımıza çıkan bir durumdur. Sivilcelerin çıktığındaki ağrılar hepimizi uğraştırıcı olur ve hepimiz bundan kurtulmak isteriz. Sivilcelerin çıktığındaki kötü görünümü tek bir sıkıntı değildir. Bunun yanında iz kalacak mı, leke olacak mı, cildinde kırmızı çukurlar oluşacak mı diye sorularını da beraberinde getiriyor. Bu endişelerden kurtulmak için ilk olarak sivilce oluşumunu engellemek olacaktır. Bu her zaman istediğimiz gibi olmayabilir, beklediğimiz sonuçları alamayabilirsiniz. Doğru cilt bakımı ve doğru maske tarifleriyle sivilceleri önemli oranda azaltmak elinizde. Sivilce önleyici ve mevcut sivilcelerin ve akne izlerinin geçmesinde yararlı olabilecek bir çok maske tarifi vardır. Bu maske tariflerinden biride aspirinli sivilce maskesi tarifidir. Bu maske tarifi cildi yumuşatarak daha güzel ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Evde istediğiniz zaman yapabileceğiniz ve her zaman evinizde bulabileceğiniz malzemelerle kolaylıkla yapabilirsiniz. Hem pratik hem faydalı hemde aile bütçenizin dostu. Gelin bu muhteşem aspirinli sivilce maskesi tarifini hep beraber yapalım.

  Aspirinli sivilce maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler
  • 4-5 adet aspirin
  • 1 yemek kaşığı kadar ılık su
  • 1 tatlı kaşığı kadar bal
  • 1 yemek kaşığı kadar ev yoğurdu 
  Aspirinli sivilce maskesi yapılışı

  Aspirinli sivilce maskesi hazırlamak için öncelikle aspirinleri bir havan yardımıyla ezin veya bir çatal kullanarak da yapabilirsiniz bu işlemi. Aspirinleri ezdikten sonra içine ılık suyunu da ilave edip hafif hafif karıştırın ve içine balı ve yoğurdu koyup karıştırın. Yoğurt şart değil ama  kullanın derim çünkü yoğurt muhteşem bir nemlendiricidir. Eğer cildiniz çok yağlı ise aspirinli sivilce maskesi hazırlarken içine birkaç damla limon suyu ilave edin. Limon suyu içindeki fazla yağı alacaktır. 

  Aspirinli Sivilce MaskesiAspirinli sivilce maskesi uygulanması
  Maskeyi uygulamadan ilk önce aspirine alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Eğer bilmiyorsanız yüzünüzden önce elinizde bir yere sürerek kontrol edebilirsiniz. Şimdi elimizde krem kıvamında bir aspirinli maske tarifimiz var. Bu maskeyi yüzünüzde sivilce ve aknelerin yoğun olduğu bölgelerden başlayarak tüm yüzünüze dikkatlice yayın. Boyun bölgesine sürmeye gerek yok ama göğüs veya başka bir yerde sivilcelenme sorunumuz varsa oraya sürebilirsiniz. Maskeyi sürdükten sonra yüzünüze tam olarak işlemesi için bir 10-15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Zaten bu süre içinde maske yüzünüzde tamamen koruyacaktır, kuruduğunda işlem tamamlanmış demektir. Yüzünüzdeki maskeyi temizlemek için sadece ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır. Yüzünüzü temizledikten sonra hemen cildinizin ferahladığını göreceksiniz. Bu maskenin yararını görmek için haftada bir yapmanız gereken şartlar içindedir. Eğer sivilcelerin çok ve yoğunsa haftada 2 defa yapmanız gerekiyor. Göreceksiniz düzenli kullanımda sivilcelerin tahriş ettiği cildinizin onanmasına, sivilcelerin kuruyup zamanla kaybolmasına, cildin temiz, ferah ve nefes almasına, sivilce oluşumunu engellemeye, mevcut sivilcelerin çabuk iyileşmesine ve cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Beyaz Sivilce https://www.sivilce.com.tr/beyaz-sivilce.html Mon, 22 Oct 2018 20:30:00 +0000 Beyaz sivilce: Yüzünüzde çıkan sivilceler bir çeşit sivilce türüdür. Sivilce 3 çeşittir. Bunlar beyaz başlılar, siyah başlılar ve iltihaplılar. Biz beyaz başlı sivilceye bakalım ve nasıl geçtiğini öğrenelim. Beyaz baş Beyaz sivilce: Yüzünüzde çıkan sivilceler bir çeşit sivilce türüdür. Sivilce 3 çeşittir. Bunlar beyaz başlılar, siyah başlılar ve iltihaplılar. Biz beyaz başlı sivilceye bakalım ve nasıl geçtiğini öğrenelim. Beyaz başlı sivilce ölü hücreler ve diğer maddelerin kıl kesesinde toplanıp yolu kapamalarından oluşur. 

  Beyaz SivilceBeyaz sivilce: Sivilcenin tedavi edilmesinin en önemli sebeplerinden biri nodüllerin ve kistin iz bırakmasını önlemektir. Bir başkası ise sivilce süresini kısaltmaktır üçüncü neden ise sivilcenin sebep olduğu hiç hoş olmayan görüntü sebebi ile kişilerin arkadaş, aile ve sosyal çevreden uzak tutmalarına yol açar. bu da bir psikolojik soruna yol açar. Ergenlik çağında ortaya çıkan sivilceler genellikle yüzeysel tedaviye iyi yanıt verirler. Ancak yüzeysel tedavi tek başına yeterli olmazsa yerine ağızdan antibiyotik verilebilir, yada her ikisi birden kullanılabilir. Antibiyotik kullanılmasındaki amaç sivilceye neden olan bakterilerin azalmasıdır. Bunların neden olduğu iltihapları ortadan kaldırmaktır. Yüzeysel tedaviler ve tekrarlanan antibiyotik tedavisi altışar aylık kürler halinde uygulanabilir, buda oldukça uzun zaman gerektirir. 

  Yağ bezleri hormonların etkisi altındadır, bu nedenle sivilce çoğu zaman hormonların arttığı ergenlik döneminde ortaya çıkar.Bu hormonlar yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ salgılamasına neden olmaktadırlar. Bazı genç kızlar ve kadınlarda hormon değişikliği olabilir. Hem hormon dengesizliğine sebep olan faktörleri hem de sivilce ile birlikte görülebilecek kıllanma ve benzeri diğer şikayetleri ortadan kaldırmak için bayan hastalara hormon tedavisi uygulamak gerekebilir, Buna doktor karar verecektir. Şiddetli sivilcelerin tedavisinde sentetik bir A vitamini çeşidi olan izotretinoin kullanılabilir. Bu tedavilerin hepsi kesinlikle dermatolog kontrolünde yapılmalıdır.
  ]]>
  Ciltteki Sivilce Lekeleri https://www.sivilce.com.tr/ciltteki-sivilce-lekeleri.html Tue, 23 Oct 2018 02:21:08 +0000 Ciltteki sivilce lekeleri; sivilceler özellikle yağlı cildi olanlar ve hormon düzensizliği yaşayanlar da görülmektedir. Sivilceleri daha oluşmadan sıkmak ve düzgün bir cilt temizliği yapmamak sivilcelerin iz bırakmasına neden o Ciltteki sivilce lekeleri; sivilceler özellikle yağlı cildi olanlar ve hormon düzensizliği yaşayanlar da görülmektedir. Sivilceleri daha oluşmadan sıkmak ve düzgün bir cilt temizliği yapmamak sivilcelerin iz bırakmasına neden olmaktadır. Ancak hiç dokunulmasa bile iz bırakma riski vardır. Bunun sebebi cildimiz özellikle kist şeklinde görülen sivilcelerle savaşırken ve iltihabı geçirmeye çalışırken bağışıklık sisteminin bu bölgeye daha fazla beyaz kan hücresi ve enzim yollaması bütün bu değişimlerden dolayı sivilce iyi olsa dahi leke bırakabiliyor.

  Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Engellenir

  Sivilce oluşmasının asıl sebebi cilt gözeneklerinin tıkanması olduğu için cilt düzenli olarak temizlenmelidir. Bu şekilde daha az sivilce çıkmasını engellenebilir. Bu temizlik sadece yüz yıkamayla olmamalıdır. Gözenekleri derinlemesine temizleyen doğal cilt maskeleri veya özel olarak üretilen kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Yağlı ciltlerde gözenekler daha çabuk tıkanır. Fazla yağı önlemek için cilt tipine uygun ürünler kullanılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, ciltteki yağı tamamen temizlerseniz cilt kurur ve kuruluğu telafi etmek için daha fazla yağ üretir. Bu nedenden dolayı cildi aşırı kurutan kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.

  Kozmetik ürünlerin içeriğinde bir çok kimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasal maddelerde sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bunun için mümkün olduğu kadar organik kozmetikler kullanmaya özen gösterilmesi gerekir.

  Bütün yapılan önlemlere rağmen sivilce çıktı ise kesinlikle sıkmaya çalışılmamalı ve el sürülmemelidir. Bu şekilde bakterilerin sayısının artmasına neden olabilirsiniz. Bakterilerin çoğalması, sivilcenin diğer bölgelere yayılması ve iz bırakması anlamına gelir. Kist şeklinde çıkan büyük sivilceler için cilt doktoruna gidilmesi gerekir. Cilt rengi koyu olan kişilerde sivilce izleri 6 ay kadar  kalır. 6 aydan sonra rengi hafiflemeye başlar. Bu süreç içerisinde güneşin zararlı ışınlarından cildin korunması gerekir. Lekenin koyulaşmasına sebep olur. Sivilce izinin tamamen geçmesi 1-2 yılı bulmaktadır.

  Ciltteki Sivilce LekeleriCiltteki Sivilce Lekeleri İçin Doğal Yöntemler:

  Evde yapabilecek doğal cilt maskeleri vardır. Bu doğal cilt  maskeleri gözeneklerin temizlenmesine ve yağ üretiminin dengelenmesine yardımcı olarak sivilcelerin oluşumunu azaltır.

  Yoğurt: İçeriğinde bulunan laktik asidin beyazlatıcı etkisi vardır. Yoğurt aynı zamanda kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur. Bir miktar sade yoğurdu yüze yayarak sürün ve 15 dakika bekletin. Daha etkili bir maske için 4-5 damla sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz yulaf ezmesi eklenebilir. Bu maskeyi sivilceler geçene ve lekeler azalana kadar her gün yapılabilir.

  Portakal: İçeriğindeki C vitamini elastin ve kolajen üretimini arttırarak sivilce sonrası yara ve leke oluşumunu engeller. Çeyrek çay bardağı kadar taze sıkılmış portakal suyunu yoğurtla karıştırarak yüze sürün ve 15 dakika bekletin. Daha etkili olması için portakal suyuna 1 tatlı kaşığı zerdeçalla karıştırdıktan sonra yüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi ılık su ile temizleyin. Haftada 2 kez uygulanabilir.

  Limon: C vitamini bakımından zengin olan limon, asitli yapısından dolayı lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Limonun beyazlatıcı etkisi portakaldan daha fazladır. Bir parça pamuğa damlatılan limon suyu direk lekelerin üzerine sürülür. Tamamen kuruduktan sonra suyla durulanır.

  Salatalık: Sivilcelerden tahriş olmuş, kızarmış cildi yatıştırır. Salatalığın ağartıcı etkisi vardır. Salatalığı rendeleyerek veya dilimleyerek yüze uygulayabilirsiniz. 20-30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu uygulama her gün yapılabilir.<]]> Sivilce Çukurları https://www.sivilce.com.tr/sivilce-cukurlari.html Tue, 23 Oct 2018 03:41:11 +0000 Sivilce çukurları; Sivilcelerin çıkmaya başlaması ile beraber kişilerde olumsuz bir düşünce yapısı meydana gelir. Sanki hiç bitmeyecek gibi gelen bu sivilce lezyonları özellikle ergenliğe adım atılan dönemlerde kendisini g Sivilce çukurları; Sivilcelerin çıkmaya başlaması ile beraber kişilerde olumsuz bir düşünce yapısı meydana gelir. Sanki hiç bitmeyecek gibi gelen bu sivilce lezyonları özellikle ergenliğe adım atılan dönemlerde kendisini gösterir ve ilerleyen yaşlara rağmen devam edebilir. Özellikle ergenlik dönemlerinde çıkan yoğun sivilce lezyonları kişilerde çok derin çukurlar meydana getirebilir. Buda genellikle çok genç yaşta ve ergen dönemde bilinçsiz bir şekilde sivilce sıkma ve patlatmadan kaynaklı olarak çoğalan sivilcelerin yanlış müdahaleye uğraması ile olur. Ayrıca bu duruma birde gözeneklerin açılması ve kılcal damarların çatlaması eklenince kişi yüzünde veya vücudunda oluşan bu çukurlardan nefret etmeye başlar. Temizlenmeyip veya sıkılmayıp duran sivilceler ise zaman içerisinde akne ve siyah noktalara dönüşebilir. 

  Daha ileri boyutlara ulaşarak kistlere dönüşebilmektedir. Bu sivilcelerle ilgili yapılabilecek en önemli şey her banyoda parmak kesesinin yapılması ve ölü cilt hücrelerinin soyulmasının sağlanmasıdır. Bu sayede sivilcelerin ölü hücre içerisinde sıkışıp kalmasını engelleyerek dışarı atılmasına yardımcı olunabilir. Haftada en az 1-2 kere kahve telvesi maden suyu veya limonsuyu gibi bitkisel kürler hazırlanarak sivilcelerin yer etmesi engellenerek peeling yapar gibi uygulanması gerekir. Yapacağınız bu tür kür uygulamaları siyah nokta ve sivilce gibi sorunların süresini dahada kısaltacağından kişide rahatlamalar sağlayabilir. Ancak bu uygulamaları iltihaplı akne sorunları olan kişilerin kullanmaması gerekir. Aktif akne olarak tabir edilen iltihaplı sivilceler için mutlaka doktor tedavisine başvurulmalıdır. Yoksa yüzünüzde veya vücudunuzun başka yerlerindeki bu sivilceler deri üzerinde derin çukurlar meydana getirir. Ayrıca bu tür iltihaplı sivilcelerin aktif yapısından dolayı yüzde oluşması durumlarında beyne yapın bir yerde olmasından ötürü daha ciddi lezyon veya hastalıklar meydana getirebilir. 

  Bilinçli bir şekilde aktif iltihaplı sivilcelerle baş edilebilir. Gelelim sivilce çukurlarına; 

  Sivilce çukurları genellikle siyah veya akne haline gelmiş sivilcelerin elle sıkılması ve yüz cildi üzerinde büyük gözenekler bırakması ile meydana gelir. Özellikle yeni sivilcelerin sürekli olarak bilinçsiz bir şekilde elle temizlenmeye çalışılması oluşacak çukurların en belirgin nedenidir. Çünkü bu sivilcelerin sıkılma esnasında derinin başka yerlerine temas etmesi sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Bu durumda yüz cilt yüzeyinde sivilce miktarının artmasına ve neredeyse tüm yüze yayılmasına neden olur. Geç kalınmış bu tür sivilce lezyonların da ciltte çukurlaşma oranları en yüksek seviyelerdedir. Bu durumun geri dönüş imkanı da yoktur. Sivilce çukurları bir kere oluştuğunda tekrar ortadan kaldırma gibi bir şansınız yoktur. O yüzden ergenliğe girecek kız veya erkekler için bu tür yoğun sivilce vakıaları görülen çocukların ailelerinin bilinçli bir şekilde doktora götürmesi ve cilt yüzeyindeki sivilcelerin tıbbi olarak çukurlara yol açmayacak şekilde temizlenmesi ve olmasının engellenmesi gerekmektedir. Herkes temiz ve pürüzsüz bir cilt sahibi olmak ister ama bazen genetik yapı bazende yağlı bir cilde sahip olmak bu beklenen cilt yüzeyine sahip olmanıza engel olabilir. Ama asla geç kalınmış değildir. Özellikler ilk dönemlerinde uygulanan bakım ve temizleme yöntemleri herkesin mutlu olabileceği bir son ile biter. O yüzdende her şey olup bittikten sonra değilde sivilcelenme başladığında doktora gitmek gerekir. Sivilce çukurlarının olmaması için tedavisinin gerekli ise uzman bir doktora, cildiyeye başvurmalıdır. Çünkü bu durum ilerde kişinin yüzünde izler kalmasına yani çukurlar oluşmasına neden olabilir. Bunun için bilinçli bir tedavi yöntemi uygulamanız gerekir. Böylelikle çukurlarla dolu bir yüzle yaşamak yerine güzel bir pürüzsüz cilde sahip olmak mümkün olur. 

  Sivilce ÇukurlarıSivilce çukur]]> Sivilce Şişliği https://www.sivilce.com.tr/sivilce-sisligi.html Tue, 23 Oct 2018 10:09:36 +0000 Sivilce şişliği, kadın erkek bütün herkesin başını ağrıtan büyük bir sorundur. Özellikle yüzümüzde çıkan sivilcelerin korkulu rüyamızdır mutlaka. Ergenlik döneminde başlayan ve ne yazık ki hiç bitmeyen bir sorun. Sad Sivilce şişliği, kadın erkek bütün herkesin başını ağrıtan büyük bir sorundur. Özellikle yüzümüzde çıkan sivilcelerin korkulu rüyamızdır mutlaka. Ergenlik döneminde başlayan ve ne yazık ki hiç bitmeyen bir sorun. Sadece ergenlikte çıkıp bitiyor sanmayın, eğer sorunlu bir cildiniz varsa bu sorun hayat boyu sürebilir. Tabi sivilcelerin farklı şekilleri vardır. Bazıları küçük ve hemen geçen olurken bazıları deri altında çıkan ve kocaman bir sislige sahip olurlar. Bu çeşit sivilcelerin iltihaplı ve yoğun ağrılı olurlar. Bu durum gayet doğal olarak kişileri rahatsız ediyor ve sivilcelere oynama isteği uyanıyor. Sivilce şişliği çok şık rastlanılan bir cilt sorunudur. Yağ bezi kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar. Yağ bezeleri cildi koruyan sebum adlı maddeyi üretir. Sebum yağ bezesi kanalları kapalı oluğu için dışarı çıkamıyor ve içeride birikmeye devam ediyor. Bu birikiminde sivilce oluşumuna neden oluyor.Sivilce Şişliği 

  Sivilce oluşumunu nedeniyle ölü hücreler atılamaz ve bu yüzdende şişkinlik ve beraberinde kızarıklığı getiriyor. Hem şişkinlikten kurtulma hemde ağrısından kurtulmak için çareler aramaya başlarız. Aslında bu yöntem için bir sürü eczanelerde ilaç ve losyonlar vardır ama sivilce şişliğine fazla bir etkileri olmaz. Aslında en iyi çocuk beklemektir. Sabırlı bir şekilde bekleyip sivilcenin şişliğinin inmesi için biraz beklemeniz zaten bu süre fazla uzun olmayacaktır. Sadece bir kaç gün beklemeniz yeterli olacaktır. Aksi halde sivilcenin geçmeyecek aksine daha kötü bir görünüm ve yara olmasını sağlayacaktır. Üstelik de şişliğinin geçmediği ve maalesef daha çok arttığı gözlenecektir. Aksi takdirde sivilce yerinin iz kalma olasılığı çok yüksektir. Ancak onun dışında kendiniz şişliği gidermek amaçlı o bölgenin üzerine buz kompresi ile müdahale etmeniz mümkün olacaktır. Eğer sivilceniz şişkin ve kızarık ise o bölgenin üzerine buz koymanız sivilcenizin geçici şişliğinin alacaktır. Çünkü buz derinin altındaki damarları küçülttüğü için kızarıklığı ve şişkinliği alacaktır.  Bir başka öneri ise dış macunudur. Dış macunudur tahriş edici bir özelliği olduğu için uygularken dikkat edin. Poşet çay yöntemiyle de sivilce şişliği sorunundan biraz da olsa kurtulabilirsiniz. Sivilce şişliğini gideren tanen adlı madde poşet çayda bol miktarda bulunur. 
  Poşet çayı özellikle siyah çayla birlikte bir iki dakika ılık suda bekletin ve poşeti çıkarıp biraz sıkın ve sivilce şişliğinin üzerine koyup biraz bekleyin. Bu işlem de sizin şiskinlikten biraz olsun rahatlatacak. Şişkinliği dokunup oynamayın bu şişkinliği daha çok azdırabilir. Unutmayın beklemeniz sizin yararımıza olacaktır. 
  ]]> Kanlı Sivilce https://www.sivilce.com.tr/kanli-sivilce.html Tue, 23 Oct 2018 19:52:34 +0000 Kanlı Sivilce, olarak bilinen sivilce, en sorunlu sivilce türü olmaktadır. Sivilce sorununu hemen hemen bütün insanların hayatlarının belirli bir döneminde geçirmiş oldukları için, özellikle de yağlı ciltlerde daha çok görü Kanlı Sivilce, olarak bilinen sivilce, en sorunlu sivilce türü olmaktadır. Sivilce sorununu hemen hemen bütün insanların hayatlarının belirli bir döneminde geçirmiş oldukları için, özellikle de yağlı ciltlerde daha çok görülmektedir. İnsanların genellikle 14 ile 19 yaş arasında ciltlerinde görülen ve sivilcelerle oynanması durumunda iz kalmasına neden olmaktadır. Kanlı Sivilce denilen sivilcenin, cilt üzerinde iz bırakması daha fazla olmaktadır. bu yüzden böyle bir durumda, cilt üzerinde bulunan sivilceler ile asla oynanmaması gerekmektedir.

  Kanlı Sivilcenin Oluşması


  Kanlı Sivilce
  de diğer sivilceler gibi, derinin altında bulunan yağ bezlerinin salgılanmasının dışarıya atılması şeklinde oluşmaktadır. Ve bu sivilce, diğer sivilce türlerine göre daha zor iyileştiği için ve genellikle yüz bölgesinde çıktığı için zor günler geçirmenize neden olmaktadır. Yağ bezleri insan vücudunda, genellikle sırt ve yüz bölgesinde olduğu için bütün sivilceler de genellikle sırt ve yüz bölgelerinde oluşmaktadır. Kanlı sivilceler de kendiliğinden iyileşmesi halinde bile, iz oluşabilmektedir.

  Kanlı Sivilce  Sivilce İzinden Nasıl Kurtulabilirsiniz

  Öncelikle cildinizin kuru kalmasını sağlamanız gerekmektedir. Sivilce yağlı ciltleri sevdiği için kuru olan bir cilt üzerinde daha az çıkacaktır. Sivilcelerimizle oynamamalı ve sivilcenin zamanla geçmesini beklemeliyiz. Sivilceye dokunmadan daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlamak için Kanlı Sivilce üzerine buz koymamız gerekmektedir. Bu sayede sivilce izi kalmayacaktır.

  Kanlı Sivilce Kimlerde Görülür
  • Teni beyaz olan insanlarda
  • Cildi yağlı olanlarda
  • Bayanların Regl döneminde
  • Stres, Endişe ve sıkıntı daha çoğalmasına neden olur
  • Sivilceleri Sıkmak

  Sivilce olmaması için ne yapılmalı

  • Cildimizi temiz tutmamız gerekmektedir.
  • Hafta da iki ya da üç cilt maskeleri yapılmalıdır.
  • Cildimizi kuru tutmamız gerekmektedir.
  • Uykunuzu düzene koymanız gerekmektedir.
  • Ihlamur çayı tüketmeniz gerekmektedir. 

  Kanlı sivilce bir cilt hastalığı olduğu için, sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması ve kaşınmaması gerekmektedir. Eğer vücudunuzda bulunan sivilcelerin sayısı çok fazlaysa, bir doktora gitmeli ve antibiyotik tedavisi olmanız gerekmektedir.

  ]]>
  Genital Bölgede Sivilce https://www.sivilce.com.tr/genital-bolgede-sivilce.html Wed, 24 Oct 2018 04:21:34 +0000 Genital Bölgede Sivilce, normal yüzde çıkan sivilce ile aynıdır. Yağ bezlerinin vücuttan atılması sonucunda sivilceler oluşmaktadır. Sivilcenin tanımını kısaca; Kıl köklerinde oluşan iltihabın dışarıya atması şeklinde Genital Bölgede Sivilce, normal yüzde çıkan sivilce ile aynıdır. Yağ bezlerinin vücuttan atılması sonucunda sivilceler oluşmaktadır. Sivilcenin tanımını kısaca; Kıl köklerinde oluşan iltihabın dışarıya atması şeklinde yapabiliriz. Özellikle de Genital bölgelerde çıkan sivilceler, korkuya kapılmalarına neden olmaktadır. Bu çıkan sivilceler, herhangi bir korkuya kapılmadan gideceğiniz doktorunuzun, size vereceği ilaç sayesinde oldukça kolay iyileşmesi mümkün olacaktır.

  Hangi Durumlarda Sivilce Oluşur.
  • Stres ve Endişe
  • Hormonal değişiklikler
  • Adet dönemi
  • Yağlı Yiyecekler Tüketimi
  • Yağlı Ciltler
  • Kullanılan Deterjanlar
  • Ağda sonrası 
  • Sıkı iç çamaşırı giymek
  Genital Bölgede Sivilce Nasıldır

  Genital bölge içerisinde ve ya Genital Bölge çevresinde oluşan, ilk başta kırmızımsı bir şişlik olarak görülür. Birkaç gün içerisinde ise, şişkinlik iltihap oluşumuna neden olur. Sivilceye iç çamaşırınız değdiği zaman acı hissi oluşacaktır. Aynı zamanda da kaşıntı gibi hisler de oluşumu olabilir.
  Genital Bölgede Sivilce
  Genital Bölgede Sivilce kırmızımsı bir görünüme sahip olmaktadır. Üst tarafında ise beyaz ve ya siyah ucu bulunmaktadır. Sivilceleri sıktığınız zaman sivilcenin içerisinde bulunan iltihap dışarıya akacaktır. Bu durumda ağrılı olabilir ve yara oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden bir cilt doktoruna giderek, doktor tarafından verilecek olan reçeteli ilaç sayesinde kolayca sivilce tedavi edilebilmektedir.

  Genital Bölgede Sivilceleri önlemek istiyorsanız, yağlı olan cildinize lavanta özü sürerek bitkisel tedavi uygulayabilirsiniz. İç çamaşırlarınızın naylon ve kimyasal boyalardan oluşmamasına dikkat ederek, pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

  Bol su içilmesi sivilcelerin çıkmasında ve gelişmesinde çok büyük etki eder ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Sık sık duş almak ve genital bölgenin kuru kalmasına özen göstermek de sivilcelerin azalmasını sağlayacaktır. Satın alarak kullanacağınız, kozmetik ürünlerinin kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

  Uyarı:

  Bir takım cinsel yolla bulaşan ve aynı zamanda da bulaşıcı olan birçok hastalık bulunmaktadır. Bunların Genital Bölgede Sivilce ile karıştırılmaması gerekmektedir.

  ]]>
  Kolda Sivilce https://www.sivilce.com.tr/kolda-sivilce.html Wed, 24 Oct 2018 15:28:15 +0000 Kolda sivilce izlerinin kalması özellikle kadınların hiç arzu etmedikleri durumdur. Genellikle ergenlik döneminde sıkça çıkan ve ergenlik döneminin bitmesiyle ortadan kalkan sivilceler bazı insanlarda vücudun çeşitli bölg Kolda sivilce izlerinin kalması özellikle kadınların hiç arzu etmedikleri durumdur. Genellikle ergenlik döneminde sıkça çıkan ve ergenlik döneminin bitmesiyle ortadan kalkan sivilceler bazı insanlarda vücudun çeşitli bölgelerinde süreklilik gösterebilmektedir. Genellikle kadınların kol bölgelerinde sürekli kalan sivilceler yaz aylarında kısa kollu giyilmesiyle istenmeyen görünümlere neden olmaktadır. Çoğunlukla bu sivilceler kişinin kendi bünyesinden kaynaklanıyor ve kişinin sivilcelere doğru müdahale etmemesinden kaynaklı olarak da sayıları giderek artıyor ve süreklilik kazanıyor. Çoğu zaman kolda sivilce izlerinin kalıcılık göstermesi kadınlarda daha sık görünüyor.

  Kolda Çıkan Sivilce Nedenleri

  • Kolda çıkan sivilcenin en büyük nedeni bu bölgelerde çıkan tüylerin alınmasıdır. Her ne kadar kolda çıkan tüyler kişiyi rahatsız etse ve alınması konusunda kadını haklı çıkarsa da ileriye dönük düşünülünce alınmaması gerekmektedir. Çünkü sivilceler tedavi edildiği taktirde kalıcı değil geçici rahatsızlık vermektedir. Yine de kollarda çıkan tüyleri almak gerekiyorsa kaliteli ürün kullanarak kollarında alerji yapmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kollarda çıkan tüylerin alınmasından sonra cilde kaliteli nemlendirici sürülmesi, güneşe çıkılmaması, banyoda sert keselerin yapılmaması ve denize girilmemesi gerekmektedir.
  • Sigara, kola, alkol ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesi kollarda çıkan sivilceleri tetikleyen unsurlar olmaktadır.
  • Yağlı cilt için uygulanan yanlış krem ve pudra gibi ürünlerin uygulanmasından sonra kollarda sivilce çıkmaktadır.
  • Duşta aşırı derecede sabun ile yıkanmak, sabunların içerdiği doymamış yağ oranı nedeniyle sivilceye neden olmaktadır. Cildi fazla yıkayarak sivilceleri yok etmek doğru bir davranış değildir. Çünkü kolda çıkan sivilcenin yüzeyindeki yağı alırken gözeneklerdeki yağları etkilemez. Sabundan kaynaklı sivilceler genellikle fazla sabunla kese yapanlarda görülmektedir.

  Kolda Sivilce

  Kolda Çıkan Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir

  Kolda çıkan sivilceler için sivilce kremi kullanılabilir. Fakat şu bilinmelidir ki her sivilce kremi herkese aynı etki göstermez. Bir arkadaşınıza iyi geldi diye size de iyi gelecek diye bir kural yoktur yani. Öncelikle sivilcenin çıkış nedeni saptanmalıdır. Kolda sivilce için tedaviye başlamadan önce mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü bazı durumlarda doktorunuz sivilce kremi yanında antibiyotik kullanımına da gerek görebilir.

  Kolda Çıkan Sivilceler İçin Tavsiyeler

  • Sivilcelerinizi ellemeyin, el vurup sıktığınız taktirde kolunuzdaki sivilceleriniz enfeksiyon kapıp daha kötü duruma gelebilir.
  • Yağlı gıdalardan, kuruyemiş ve baharatlardan uzak durun.
  • Terli cilt kolunuzdaki sivilceleri artırır. Bu yüzden terledikçe duşa girin.
  • A vitamini içeren gıdalar tüketmeye özen gösterin. A vitamini sivilce iltihaplarıyla mücadele eder.
  • İltihap giderici antioksidan özellikteki bitkisel çaylar tüketin. Papatya çayı ve yeşil çay bol miktarda antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Yoğurt tüketmeye özen gösterin. Yoğurt cildi hem yumuşatır hem de nemlendirici özelliği vardır. Bu yönüyle konudaki sivilcelerin körlenmesi için etkili olacaktır.
  • Elma sirkesi ve üzüm sirkesini hem tüketin hem de sivilcenin üzerini pansuman ederseniz kolunuzdaki sivilcelerin körlenmesine neden olur.
  • Spor yaptığınızda kesinlikle cildinizde herhangi bir kimyasal bulunmasın. Çünkü cildinizin de ciğerleriniz gibi oksijen almaya ihtiyacı vardır.

  ]]>
  Kalçada Çıkan Sivilce https://www.sivilce.com.tr/kalcada-cikan-sivilce.html Thu, 25 Oct 2018 03:48:02 +0000 Kalçada çıkan sivilcenin içi iltihap doluysa oturduğunuzda size büyük acı verir. Sivilce sadece yüzde çıkan bir cilt rahatsızlığı değildir. Kolda, bacakta, sırtta hatta kalçada bile çıkabilir. Kalçada çıkan sivilce Kalçada çıkan sivilcenin içi iltihap doluysa oturduğunuzda size büyük acı verir. Sivilce sadece yüzde çıkan bir cilt rahatsızlığı değildir. Kolda, bacakta, sırtta hatta kalçada bile çıkabilir. Kalçada çıkan sivilcelerle yüzde çıkan sivilcelerin oluşum nedeni aynı olmayacağı gibi tedavi yöntemleri de aynı olmaz. Çünkü her hastalıkta tedavi yöntemi hastalığın oluşum nedenine göre belirlenmektedir.

  Neden Kalçada Sivilce Çıkar

  Kalçada çıkan sivilcenin nedeni yağlanmadan kaynaklanır. Özellikle ergenlik döneminde vücudumuzdaki sebum denen yağ bezeleri bazı hormonlar tarafından uyarılarak sivilce oluşumuna sebep olur. Bu sivilcelerin görüldüğü dönem sadece ergenlik dönemi değildir. Çoğunlukla ergenlik döneminde olmakla beraber kalçada çıkan sivilceler tüm yaşam boyunca görülebilir. Zamanla vücut sebumu fazla salgıladığında ciltteki hücrelerin gözeneklerinde yağ birikmesi olur. Gözeneklerin tıkanmasıyla hücreler hem oksijen alamaz hem de ölü hücreleri dışarı atamadığından içeride bir iltihaplanma meydana gelir. Buna kalçada çıkan iltihaplanmaya sivilce denir. Kalçada çıkan sivilceler her zaman iltihaplı olmayabilir. Bu sivilcelerin içinde kist veya siyah benek olabilir. Bunları sıktığınızda belki de düzelmeyecek şekilde kalçanızda iz bırakabilir.

  Kalçada Çıkan Sivilce

  Her insanda çıkan sivilce oranı aynı değildir. Kişinin genetik faktörlerinin etkisiyle veya hormon dengelerine bağlı olarak bazı insanların kalçalarında aşırı sivilce çıkarken bazı kişilerde de hiç çıkmayabilir.

  Kalçada Çıkan Sivilcelerin Nedenleri

  • Genetiksel faktörler
  • Dar kıyafet giymek ve tercih edilen kıyafetin kumaş kalitesi
  • Aşırı terlemek
  • Hormon dengeleri
  • Beslenme alışkanlıkları

  Kalçada Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer

  • Kalçada çıkan sivilcelerin iyileşmesi ve bir daha gözeneklerin tıkanmaması için peeling yapılması gerekir.
  • Baharatçılardan temin edebileceğiniz kabak lifi ile kalçanızda çıkan lifi keseleyin. Fakat keselerken fazla kuvvetlice bastırmayın.
  • Kalça bölgesinde vücuda temas eden iç çamaşırların hijyenik olmasına dikkat edin. Kirli iç çamaşırı iltihabın iyileşmesini geciktirir.
  • Bu sayılanlardan fayda görmediyseniz mutlaka doktora başvurmalısınız ve doktorunuzun önereceği sivilce kremi ve gerekiyorsa antibiyotik kullanmanız gerekebilir.
  ]]>
  Vajinada Sivilce https://www.sivilce.com.tr/vajinada-sivilce.html Thu, 25 Oct 2018 15:51:34 +0000 Vajinada sivilce, diğer adıyla aknenin sebebi, yağ bezlerinde veya kıl foliküllerinde meydana gelen değişiklikten kaynaklanmaktadır. Genital bölgede meydana gelen sivilce özellikle kadınlar arasında sıkça rastlanan bir duru Vajinada sivilce, diğer adıyla aknenin sebebi, yağ bezlerinde veya kıl foliküllerinde meydana gelen değişiklikten kaynaklanmaktadır. Genital bölgede meydana gelen sivilce özellikle kadınlar arasında sıkça rastlanan bir durumdur. Özellikle vajinada çıkan sivilce rahatsız edici, tahriş edici ve utanç verici bir durumdur. Uzmanlara göre genital bölgede çıkan sivilce çok önemli değildir ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Şimdi vajinada çıkan sivilcenin nedenlerini ve belirtilerine değinelim.

  >

  Vajina Sivilcelerinin Nedenleri

  • Bazı deterjan türleri vajinada sivilce çıkmasına neden olabilir.
  • Kadının stresli bir döneminde vajinasında sivilce çıkabilir.
  • Vücut aşırı yağ ürettiği dönemde kadınların vajinasında sivilce çıkma ihtimali yükselir.
  • İlaçlar ve bazı sağlık koşulları vajinada sivilce çıkmaya neden olabilir.
  • Ergenlik çağına gelen kızların büyük çoğunluğunda vajinada sivilce çıkabilir.

  Vajinal Sivilceler Nasıl Belirti Verir

  Vajinal sivilcelerin görünümü de yüzde çıkan sivilcelerin görünümüne benzerdir. Vajina iç dudak ile dış dudak içerisinde veya dış yüzeyde kırmızı, hassas ve içi iltihap dolu şişlik şeklinde belirti verir. Sivilce alanında anlık sancılar ve kaşınma hissi olur. Sivilcenin başları genellikle siyah veya beyaz renkte bir görünüme sahiptir. Vajinal sivilcelerin görünümü kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumda cilt kuru olurken derinin altında ve iç derinliklerde nodül şeklinde belirir ve çok ağrı yapar.

  Vajinada SivilceVajinal Sivilce Tedavisi Nasıl yapılır

  Vajinal sivilce tedavisi sivilce ilaçları ile yapılır. Akne tedavisinin önemli nedeni cilt yüzeyinin derisinin değişimini hızlandırarak sivilceli deriyi atmak ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele ederek sivilce içerisindeki iltihabı kurutmaktır. Vajinada meydana gelen bir sivilceye ilaç tedavisi başlandıktan sonra ortalama sekiz haftada tamamen iyileştirir.

  Vajinada çıkan sivilce tedavisinde pek çok alternatif ilaç vardır. Özellikle anti- bakteriyel özellik taşıyan Azadirachta İndica gibi bitkiler ve lavanta özü yağı kullanılabilir. Sivilce tedavisine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların belirtileri de sivilce belirtilerine ve görünümüne benzemektedir. Örneğin genital herpes aynı sivilce görünümünde, üzeri beyaz, içi iltihap dolu nodül şekline benzer ve kaşıntı yapar. Bu benzerlikten dolayı sivilce zannedip tedavisinin geciktirilmemesi için doktorunuza danışmadan vajinada çıkan sivilcelere krem kullanmaya başlamamak gerekir. 

  ]]>
  Sivilce Kremleri https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kremleri.html Fri, 26 Oct 2018 08:07:49 +0000 Sivilce Kremleri, ciltte meydana gelen sivilceler özellikle ergenlik çağındaki gençlerin kabusu haline gelmektedir. İstenmeyen ve can sıkıcı olan sivilceler aslında hiçbir tedavi şekli uygulanmadan da kendi kendine iyi Sivilce Kremleri, ciltte meydana gelen sivilceler özellikle ergenlik çağındaki gençlerin kabusu haline gelmektedir. İstenmeyen ve can sıkıcı olan sivilceler aslında hiçbir tedavi şekli uygulanmadan da kendi kendine iyileşerek geçmektedir. Ancak biran önce geçmesi için uzman hekimlerin önerdiği pek çok sivilce çeşidi bulunmaktadır. Kozmetik ürün  satan dükkanlarda ve eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen sivilce kremlerine birlikte göz atalım.

  Sivilce Kremleri Özellikleri Ve İsimleri

  Bepanthen: Krem isminden de anlaşılabileceği gibi oldukça popüler bir sivilce krem markasıdır ve bu kremin sivilceler üzerinde etkisi oldukça iyidir ve sivilceleri yok edici özelliğe sahiptir. Bepanthen Kremin oldukça fazla çeşidi mevcuttur. Ancak yoğun yağ içerenler çeşitleri merhemler sınıfına girmektedir. Bu nedenle sizler sivilce için uygun olan krem konumunda olanları eczacınızdan istemelisiniz.

  Acnecinamide: Adı ile anılan bu krem kullanılan sivilce kremleri arasında en mükemmeli olarak bilinir. Onlarca kişide oldukça iyi ve olumlu etkiler sağlayan ve sivilcelerin tamamen yok olmasını sağlar. Acnecinamide adı verilen sivilce kremini tüm eczanelerden temin edebilirsiniz.

  Sivilce Kremleri

  Aksil 5: Adı verilen bu kremin sivilce kurutma özelliğine sahiptir ve tıpkı ımex de olduğu gibi sivilceleri yok etme ve kapatma özelliği taşır. Renk tonu ımex kreme oranla biraz daha koyu renklidir. Bu nedenle koyu renkli ve esmer kişiler, sokağa çıkarken kapatıcı krem olarak kullanabilirler.

  Fucidin Krem: Özellikle sivilcelerin iltihaplı kısımlarına tesir ederek içten içe etki sağlar. Fucidin sivilce kremi oldukça kısa bir sürede sivilcelerin sönmesine sebep olur ve sivilceler için oldukça uygundur.

  Eritretin Krem: Bu mükemmel krem cildi soyarak oluşan sivilcelerle mücadele ederek cildin üst tabakasının soyulması neticesinde cilt yenilenerek yeni deri oluşmasını sağlar. Bu nedenle sivilceler belli bir süre içinde soyularak yok olur. Eritretin kremi sivilcelerin üzerine gece yatmadan evvel sürmeniz gerekmektedir. Tedavi olumlu sonuç verdiğinde kremin kullanımına son verebilirsiniz.

  Diğer sivilce Krem İsimleri

  • Clinodor cilt onarıcı Krem
  • Salvolin Salyangoz leke giderici ve akne kremi
  • Scar Zone krem içeriğinde yeşil çay barındıran akne izlerini ve akne giderici krem
  • IsisPharma ciltte meydana gelen lekeler için bakım kremi
  • Activa Rose Planta Pura Cilt lekelerine karşı etkili ve aydınlatıcı krem
  • Complexion Complex Cellexc Clear
  ]]>
  Kırmızı Sivilce https://www.sivilce.com.tr/kirmizi-sivilce.html Fri, 26 Oct 2018 18:27:24 +0000 Kırmızı sivilce, ciltteki sivilcelerin sıkılması sonucu oluşur. Zaman içerisinde kendiliğinden kaybolur. Bazı durumlarda sivilcenin içi tam olarak boşaltılamadığında veya enfeksiyon kaptığında “ sivilce izi “ denilen Kırmızı sivilce, ciltteki sivilcelerin sıkılması sonucu oluşur. Zaman içerisinde kendiliğinden kaybolur. Bazı durumlarda sivilcenin içi tam olarak boşaltılamadığında veya enfeksiyon kaptığında “ sivilce izi “ denilen cilt yüzeyinde pürüzler veya kahverengimsi bir leke oluşabilir. Bu izler derin değil ve hafifse cildi tazeleyen ve hücre yenileme hızını artıran doğal peeling etkili kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Şayet izler 2-3 hafta içerisinde geçmediyse içerisinde lazer tedavisinin de bulunduğu birkaç alternatif yol deneyebilirsiniz.

  Kırmızı Sivilce Lekeleri İçin Çözümler

  Cildinizi sıktıysanız ve kırmızılık çok dikkat çekiciyse hemen üzerine buz koyun. Sivilce üzerine konan buz en azından şişliği giderecek ve rengini açacaktır.

  Kırmızı sivilce izlerini tedavi etmek için, sivilceli bölgelere; C vitamini, kojik asit, arbutin, meyan kökü ekstresi ve dut özü içerikli kozmetik kremleri kullanabilirsiniz.

  Limon ve çilek gibi asit içeren gıdalar, ciltte bulunan ölü hücreleri temizler ve birkaç ton açılmasını sağlar. Bu yüzden evde kendinizin hazırladığı cilt bakım maskelerine bu meyvelerden elde ettiğiniz suyu ilave edebilirsiniz.

  Kırmızı Sivilce

  Şayet kırmızı sivilce izleriniz derinse ve tüm kozmetik ürünleri kullanmanıza rağmen geçiremediyseniz profesyonel bir tedavi almanız gerekiyor demektir. Lazer leke tedavisinin amacı cildin en üst katını tamamen soyarak alttan ikinci katmanı yukarı çıkarmak ve lekelerin bir nebze olsun giderilmesini sağlamaktır.

  Günümüzde cildin lekelerden arındırılması için üç yöntem uygulanmaktadır.

  • Lazerli Leke Tedavisi
  • Mikrodermabrazyon
  • Kimyasal Peeling

  Kırmızı sivilce lekeleri için bu yöntemler her zaman bitkisel yöntemlere göre daha çabuk sonuç verir ve daha etkilidir. Fakat her seanstan sonra yüzün kendine gelmesi birkaç gün almaktadır.

  Kırmızı Sivilce Lekelerinden Korunma

  Özellikle sivilcelerin sıkılmaması gerekir. Şayet sıkılacaksa dezenfekte edilmeli. Çünkü sıkılan sivilcenin içinden çıkan iltihap yüzde dağılır ve daha çok sivilce çıkmasına neden olur. Cilt lekelerinin artmaması için güneşe çıkacağınız zaman yüksek koruma faktörü olan güneş kremleri sürmeden dışarı çıkmayın.

  ]]>
  Sivilce Patlatmak https://www.sivilce.com.tr/sivilce-patlatmak.html Sat, 27 Oct 2018 16:26:40 +0000 Sivilce patlatmak, sivilceleri patlatmak konusunda, bunu zararlı olduğu hakkında uzmanlar hemfikirler. Sivilce, cilt altındaki özellikle kıl diplerinde bulunan yağ oranının artmasıyla kıl kökeni altının iltihapla Sivilce patlatmak, sivilceleri patlatmak konusunda, bunu zararlı olduğu hakkında uzmanlar hemfikirler. Sivilce, cilt altındaki özellikle kıl diplerinde bulunan yağ oranının artmasıyla kıl kökeni altının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Özellikle 12-21 yaş arasında ergenlik döneminde daha fazla görülen sivilceler hemen her yaşta görülebilir. Ergenlik döneminde hormon dengesi bozulduğu için cilt altı yağ bezeleri arttığı için daha fazla sivilce görülmektedir.

  Sivilce Patlatmanın Zararları

  Sivilce patlatırken iki tür yanlış yapılmaktadır. Birincisi, sivilce patlatılırken içindeki bakterileri tüm cilde yayıyoruz. İkincisi ise, sivilceyi patlatırken dokulara zarar veriyoruz. Bu iki nedenden dolayı sivilce patlatırken cilt tahriş olarak çukurluklar oluşmaktadır. İlerleyen zamanlarda cilt yüzeyinde kalıcı izler oluşmaktadır. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte buna da çözüm bulunmuştur. Lazer tedavisiyle bu izler ortadan kaldırılabiliyor. Sivilce tedavisi kolay bir tedavi yöntemi değildir. Zor ve zahmetli bir iştir. Sivilceyi patlatma yanlışına girmeden önce bir dermatolog eşliğinde tedaviye baş vurmak daha mantıklı bir iştir. Dermatolog öncelikle yaptığı incelemelerle birlikte sivilce oluşumunun sebebini araştırır ona göre tedavi yöntemi belirler. Çünkü her sivilcenin oluşumu farklı nedenlere bağlı olabileceği gibi tedavisi de farklı yöntemlere olabilir.  Tedavi yöntemleri oral alınan haplar ve cilde sürülen kremlerdir. oluşum nedeni farklı olabildiği için arkadaşınıza iyi gelen bir ilaç size iyi gelmeyebilir. Hatta tam aksine sivilce oluşumunu hızlandırabilir. Bazı bitkisel tedaviler de iyi gelebilir. Fakat bitkisel tedavi yöntemi kullanırken bile bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü birine iyi gelen bir bitkisel ilaç bir başkasının sivilcesini daha da artırabilir.

  Sivilce Patlatmak
  Sivilceden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler Nedir

  Sivilceleri sıkmanız cildinize büyük zararlar verebilir. Doktorlar evde kullandığınız yastık kılıflarının ve havluların sıklıkla değişmesi gerektiğini savunurlar. Çünki sivilceden düşen deri parçaları zamanla bakteri oluşturur. Bunlar da sivilcenin daha da artmasına neden olabilmektedir. Ellerinizi sürekli yüzünüze götürerek sivilcelerinizle oynamamalısınız ve ellerinizi sürekli sabunla yıkamalısınız. Bol miktarda su içilmesi ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesini azaltmak sivilce oluşumunu azaltabilir.
  ]]> Sivilce Delikleri https://www.sivilce.com.tr/sivilce-delikleri.html Sun, 28 Oct 2018 05:29:07 +0000 Sivilce Delikleri, genellikle ergenlik dönemi yaşlarında birçok kişiyi etkileyen sivilce sorunu bazı kişilerde ise daha da ciddi bir yoğunlukla gelişir ve durumda ergenlik dönemi sonunda da kişilerde bıraktığı izle Sivilce Delikleri, genellikle ergenlik dönemi yaşlarında birçok kişiyi etkileyen sivilce sorunu bazı kişilerde ise daha da ciddi bir yoğunlukla gelişir ve durumda ergenlik dönemi sonunda da kişilerde bıraktığı izlerle sürekli kendini hatırlatır. Bazen de ergenlik dönemi sona erdikten sonra ilerleyen yıllarda da üst üste aynı yerden çıkan sivilceler çok şiddetli seyrettiği için ciltte istenmeyen sivilce delikleri bırakır.

  Sivilce Delikleri Nedir

  Sivilce delikleri yani sivilce izleri bazı değişik yaralanmalardan dolayı meydana gelen dirin yara izleriyle de benzerlik taşır. Bu nedenle iltihaplı ve derin sivilcelerde yüzde izler bırakabilir. Ergenlik yaşlarında orta veya daha ağır seyreden sivilce meselesi yaşayan kişilerin yüzde 30-35 inde sivilce deliklerinin kaldığı görülmektedir. 

   

  Sivilce Delikleri Nasıl Meydana Gelir

  Sivilce gözeneklerin hücre ve yağlar sonucu kapanması sonucunda meydana geldiği bilinmektedir. Sivilceler içindeki hareketlilik nedeni ile iltihaplı şekle gelir. Meydana gelen kızarık ve iltihaplı kabarıklıklar cildi gererek folikül yapılarında yırtılma ve çatlamalara neden olur. Enfeksiyonlu lezyonların iriliği ve cildin gevşekliği yırtılmaların çapını belirleyen etkenlerdir. Şayet yırtılmalar büyükse bu nedenle alt deri zarar görmüşse yani (dermis) sivilce deliklerine yol açılmış olmaktadır.

  Alt deri yani (dermis) zarara uğradığında onu yeniden onarmak amacıyla vücut kollajen üretir. kollajen bilindiği gibi lif içeren bir protein çeşididir ve cildimiz tarafından üretilir. Bu protein cildimiz için esneklik ve güç oluşturan bir protein çeşididir. Ayrıca cildi onarma ve yenileme sürecinde önemli bir etkendir. Ancak istenilen onarım ve iyileşme sağlandığında özellikle ciltte her zaman istenilen düzgün, pürüzsüz olan eski haline gelmez. Bu nedenle ciltte delikler, izler ve çukurlar kalabilir. 

  Sivilce Delikleri

  Sivilce Delikleri Nasıl Tedavi Edilir

  Sivilce delikleri ve izlerinin tedavi edilmesinde cilt yapısına uygun olan doğal ürünlerden faydalanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle cildin ihtiyaç duyduğu yağ ve sıvı miktarını ayarlamak için kaliteli ve doğal cilt onarıcı ürünleri tercih etmek oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra aşırı yağ içeren besinler, sivilce oluşumuna neden olan özelliği barındırdıkları için mümkün olduğunca bu besinlerden kaçınılmalıdır.

  Sivilce Deliklerini Ve İzleri Onaran Doğal Maske Tarifleri

  Sivilce delikleri ve İzleri İçin Bal Maskesi

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı süzme bal
  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çorba kaşığı süt

  Hazırlanışı Ve Uygulanışı: maske hazırlığına ilk olarak cam bir kaseye 1 adet yumurta akını ekledikten sonra çatal yardımıyla çırparak kar şekline getirin. Kar haline gelen yumurta akının üzerine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı sütü ilave edip karışımı iyice karıştıralım. Ardından hazır hale gelen bal maskesini yüzünüze özellikle de sivilce izleri ve deliklerin üzerine yoğun bir şeklide sürün. Cide uygulanan maskeyi 10-15 dakika kadar beklettikten sonra bol su yardımıyla yıkayarak temizleyin. Doğal bal maskesini haftada 2 defa cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca belirtecek olursak bal cilt için gerekli olan vitaminlerin genelini sağlamaktadır. Bu nedenle her gece yatmadan önce cilde yalnızca bal sürülüp yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletilmesi sonucunda sivilce izleri ve deliklerin kapanmasına yardımcı olacaktır.

  Sivilce Delikleri İçin Elma Sirkesi

  Cildin gereksinimi olan vitaminleri bünyesinde barındıran elma sirkesi bu özelliği ile cilt bakım önerilerinde yer alan en önemli ve doğal bitkisel ürünlerinin en önemlilerindendir.

  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 parça pamuk

  Uygulanışı: 1 çorba elma sirkesine batırılan pamuk sürekli olarak her gece c]]> Sivilce Patlatma https://www.sivilce.com.tr/sivilce-patlatma.html Sun, 28 Oct 2018 06:01:42 +0000 Özellikle ergenlik döneminin önemli sorunlarından biri olan sivilce, ne yazık ki çoğu kişi tarafından hemen yok etmek maksadı ile patlatılmak istenmektedir. Oysa ki bu çok yanlıştır ve sizin sivilce patlatma konusunda yapacağın Özellikle ergenlik döneminin önemli sorunlarından biri olan sivilce, ne yazık ki çoğu kişi tarafından hemen yok etmek maksadı ile patlatılmak istenmektedir. Oysa ki bu çok yanlıştır ve sizin sivilce patlatma konusunda yapacağınız en ufak hareket dahi, cildin o bölgesinde daha farklı sorunların oluşmasına neden olacaktır. 


  İnsan yapısı ve cildimizde meydana gelen yüzeysel sorunlar, tamamen bize bağlıdır. Sivilcede, beslenme alışkanlıklarımıza ve hayat koşullarımıza göre oluşan, fiziksel gelişimlere bağlı olarak artma/azalma gösterebilen bir durumdur. Bu nedenle sivilceyi direkt olarak patlatma yolu ile yok etmek ya da bu şekilde bir önlem almak mümkün değildir. 

  Sivilce Patlatma Yerine Yapılabilecekler
  • Öncelikle sivilce olan bölgenin temizliğine dikkat edilmeli. Bol su ile günlük en az 6 kere sivilce bölgesi yıkanmalı.
  • Sivilce olan bölgenin kapalı kalmaması büyük önem taşır. Özellikle de kızlarda alın bölgesinde çıkan sivilceler, asla kakül yardımı ile kapatılmamalıdır.
  • Genel kullanıma müsait olan ve uzmanların tavsiye ettiği giriş seviyesi sivilce kremleri kullanılarak önleyici adımlar atılabilir.
  • Aşırı yağlı ya da tuzlu besinlerden kaçınılmalı, ergenlik süreci başta olmak üzere sivilce sıkıntısının yaşandığı dönemlerde daha hafif bir beslenme yoluna gidilmeli.
  • Eğer var olan sivilce sorunu çok yaygın ve ciddi bir konumda ise, gene sivilce patlatma yerine bir cilt doktoruna gitmek, uzman görüşleri dahilinde hareket etmek en doğrusu olacaktır.
  Sivilce sorunu, sadece ergenlik döneminde değil; yaşam koşullarına ve bulunduğunuz ortama bağlı olarak, tüketim ile entegreli olarak her yaşta görülebilecek bir sorundur. Bu nedenle her zaman dikkatli olmak, en ufak sorunda dahi patlatma gibi bilinçsiz hareketlere başvurmadan daha mantıklı şekilde ilerlemek münâsip olacaktır.

  Sivilce Patlatma
  Sivilce Patlatma Aşamasında Enfeksiyon Riski

  Sivilce patlatma aşamasında,  bölgenin dışarıdan mikrop kapmasına ve hatta ilerleyen süreçte enfeksiyon sorununun dahi bölgede görünmesine sebebiyet vermek mümkündür. Patlayan sivilce, kısa bir sürede olsa ufak bir yara şeklinde açık kalacaktır ve bu açık kalma durumu, bir noktadan sonra dışarıdan gelecek olan mikroplara karşı korunmasız şekilde vücuda zarar verecektir. Bu nedenle bilinçli ve/veya bilinçsiz olarak yapılacak olan sivilce patlatma işlemlerinde, mutlaka bölgenin dezenfekte edilmesi ve patlayan sivilce alanının temizlenmesi büyük önem taşımaktadır.

  Bu tür patlatma durumları çok ufak sivilceler için her ne kadar ciddi bir sorun olarak görünmese de, bazı sivilceler de cilt kanserine neden olacak kadar önemli sonuçların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle hiç bir zaman sivilceleri kapamamalı, patlatma yoluna gitmemeli ve bilinçsiz bir şekilde hareket etmemeliyiz. Sivilcenin boyutu her ne olursa olsun, mutlaka beslenme, temizlik gibi konulara dikkat ederek sivilceleri önlemeye gayret göstermeliyiz. 

  Sivilce Sorunlarında Ürün Desteği

  Sivilce patlatma yerine, ürün desteği almak istemeniz çok daha doğru bir karar olacaktır. Fakat bu noktada her ürün gerçekten faydalı olacak ya da her sivilce sorununda, aynı ürün yeterli olacak diye bir kaide yoktur. Bu sebeple, eğer genel ve basit bir sivilce sorununuz var ise, ancak uzmanların önerdiği genel ürünleri kullanmalısınız. Sivilce sorunu farklı ve daha ciddi bir boyutta ise, doktor tavsiyesi olmadan asla bilmediğiniz ürünleri denemeyiniz. 
  ]]>
  Nemsiz Cilt Bakımı https://www.sivilce.com.tr/nemsiz-cilt-bakimi.html Mon, 29 Oct 2018 02:03:50 +0000 Nemsiz cilt bir çok kadının baş problemidir. Estetik güzelliği korumanın sırrı nemdir. Bir deride bulunan su oranı %10- 15 arasındaysa, cildiniz neme doymuş ve sağlıklıdır. Sağlıklı bir cilt azalan nem oranını dengeler. Ci Nemsiz cilt bir çok kadının baş problemidir. Estetik güzelliği korumanın sırrı nemdir. Bir deride bulunan su oranı %10- 15 arasındaysa, cildiniz neme doymuş ve sağlıklıdır. Sağlıklı bir cilt azalan nem oranını dengeler. Ciltte yaşanan su kaybıyla beraber ciltte nem azalması olur. Bu durumun hem vücut içi hem de vücut dışından olmak üzere iki tür sebebi olabilir. Nemsiz cilt için dışsal nedenlerden bazıları : Hava şartları, ilaç kullanmak, çıplak elle deterjanlara dokunmak dışsal nedenlerin başlıcalarıdır. Yaşlanmak ise içsel nedenlerin en önemlisidir. Nemsiz ciltlerin bakımı yapıldığı taktirde deri kırışıklıklarının oluşumu geciktirilir.
   
  Cildin Nemsiz Kaldığını Nasıl Anlarız

  Cilt nemsiz kaldığında yıpranmalar başlar ve dayanıklılığı azalır. Böylece ciltte ince çizgiler ve yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar başlar. Bunun yanında kuruluktan dolayı çatlama, pullanma ve enfeksiyona dayalı rahatsızlıklar görülebilir.

  Nemlendiriciler Ne İşe Yarar

  Cildin yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak suyun buharlaşmasını önleyen, içeriğinde barındırdığı su tutucu ajanlar vasıtasıyla nem oranını cilt için ideal seviyede tutmayı sağlayan, jel, krem ya da emülsiyon özellikte cilt bakım ürünleridir. Nemlendirici ürünler, özellikle kimyasalın hayatımıza girmesiyle birlikte sıklaşan kuru deri tedavisinde, normal derinin günlük bakımı için kullanılmasında ve bir çok deri hastalıkları tedavisinde kullanılması ile giderek önem kazanmaktadır.

  Nemsiz Cilt BakımıNemsizlik ve Kuruluk Arasında Ne Fark vardır

  Nemsizlik, her ciltte meydana gelebilen ve geçici bir cilt problemidir. Su kaybı yaşandığı dönemlerde ortaya çıkar. Geçici pullanma ve gerilmeye neden olur. Kuruluk ise, genetik faktörlere bağlı olan kalıcı bir cilt özelliğidir. Lipit (yağ) eksikliği sonucu ortaya çıkar. Sürekli pullanma ve geriliğe neden olur. Belirtileri ortaktır. Cilt yüzeyinin sert olması ve gerilme hissinin yaşanmasıdır.

  Yağlı Bir Ciltte Kuruluk Yaşanır mı

  Cilt tipinin kuru olması ile cildin kuru olması aynı şey değildir. Yağlı bir ciltte nemsiz kaldığı dönemlerde kuruluk görülebilir. Cildin yağlı olmasına rağmen pullanmalar oluşabilir.

  Nemsiz Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

  Kuru bir cilt için allerjik riskleri çoğaltan temizleme ve bakım ürünlerini kullanmayı bırakıp nemlendirici bir krem kullanarak cildinizi iyileştirebilirsiniz. Şayet nemlendirici krem veya losyonlarla cildiniz normal sağlığına kavuşmuyorsa bir hekime başvurarak, onun önereceği size özel tedavi edici kremler veya nemlendiriciler kullanmalısınız.

  Nemlendirici Kremler

  Nemsiz cilt bakımı için kullanılan bütün nemlendirici kremlerin bileşeni farklı olduğundan aynı etkiyi yapmazlar. Cildin başlıca nemlenme şekilleri üç çeşittir.
  • Kaplama ile etki :Vazelin tarzı çok yağlı kremlerdir. Epidermis tabakasına kalın bir şerit oluşturan ve suyu epidermisin en üst kabakasında hapseden kremlerdir.
  • Besleme ile etki : Cilde doğal nemlendirme bileşenleri veren üre, gliserin veya laktik asit esaslı bileşenler içeren ürünlerdir.
  • Fizyolojik Etki : Cildin yüzeyini kaplayarak epidermisin yüzey katmanındaki lipidlere benzeyen lipid sağlayarak içeriklerinde steroller, yağlı asitler ve seramitler ihtiva eden ürünlerdir.
  Cilt bakımı ürünleri seçerken bir Dermatoloğa başvurmanız size cildiniz için en uygun nemlendiriciyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Vücutta Sivilce https://www.sivilce.com.tr/vucutta-sivilce.html Mon, 29 Oct 2018 23:59:35 +0000 Vücutta Sivilce, sivilce, insan vücudunda bulunan yağ bezelerinin hastalığıdır.  Latince adı  Akne' dir. Yağ bezeleri el - ayak tabanı ve sırtı dışında tüm vücudumuzda bulunmaktadır. Yüz, sırt , göğüs ve omuz Vücutta Sivilce, sivilce, insan vücudunda bulunan yağ bezelerinin hastalığıdır.  Latince adı  Akne' dir. Yağ bezeleri el - ayak tabanı ve sırtı dışında tüm vücudumuzda bulunmaktadır. Yüz, sırt , göğüs ve omuz bölgelerinde yağ bezeleri daha fazla bulunduğu için bu bölgelerde sivilce çıkma ihtimali daha yüksektir. 

  Vücutta görülen sivilceler genellikle ergenlik yaşı hastalığı olarak bilinir ve önemsenmez. Fakat Akne, ergenlik çağında sık görülmesiyle birlikte her yaşta görülebilecek bir hastalıktır. Sivilceden etkilenen kişilerin % 86'sı 12-24 yaş aralığındadır. Vücutta çıkan sivilce genç kızlarda adet döneminden bir sene önce görülmeye başlayabilir.

  Sivilceler Nasıl Oluşur

  İnsan vücudunda çıkan sivilcelerin oluşum şekilleri dört çeşittir. Tedavisinin yapılabilmesi için de sivilceye neden olan sebeplerin iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

  • Yağ kanalının hücresel artışı.
  • Yağ üretiminin aşırı artması
  • Propionibacterium acnes adındaki mikrobun yağ içinde çoğalması.
  • Artmış iltahapsal yanıt.
  Sivilceli Cildin Temizliği
  Sivilcenin oluşum nedeni kirlilik olmadığı için aşırı ovmak ve keselenmek doğru değildir. Normalden fazla yıkanmak ve keselenmek cildin doğal yapısını bozar, cildi kurutur ve sivilce çıkarmaya elverişli bölgeleri zedeler. Hatta ciltten yağ salgılanmasını artırarak daha fazla sivilce çıkmasına neden olabilir. Tonik kullanılacaksa alkol oranı yüksek olanlar tercih edilmemelidir. Çünki alkol cildi kurutur.  Bu da yağ kanallarından daha fazla yağ salgılanmasını sağlar. Yağlı ciltte sivilce için uygun zemindir.
  Vücutta Sivilce
  Yüz fazla ellenmemelidir. Yüzde doğal olarak zaten Propionibacterium acnes yani sivilce oluşturan mikrop vardır. Bu mikrop yağ kanalına girmediği sürece zararsızdır. Yüzü fazla ellemek bu mikrobun yağ kanallarına girmesini sağlar. Yağ kanallarına giren mikrop sivilcelerin artmasına eden olur. Sivilceler elle veya bir aletle sıkılmamalıdır. Çünki bu tarz hareketlerle ciltte bulunan bakteriler derine gömülerek iltihabı artırır. Ayrıca yaptığı tahribat ile kalıcı izlere neden olur. Egzersiz sonrası veya normal şartlarda terleme sonrası mutlaka duş alınmalıdır. Çünki terleme ile vücut ısısı artacağı için bakterilerin üremesi için semin hazırlanmış olur.
   
  Stres, vücutta çıkan sivilceler için tek başına bir neden değildir. Halk arasında sivilcenin stresten kaynaklandığı bilinir ama aslında stres tek başına sivilcenin çıkması için yeterli bir sebep değildir. Stresli dönemlerde vücudun salgıladığı bazı hormonlar sivilcenin çıkmasına neden olabilir.
  Sivilcenin Tedavisi Nasıl Yapılır
  Sivilce tedavisi yavaş ilerler. Tedaviye başladıktan 2 ay sonra iyileşme belirtileri görülmeye başlar ve 4 ile 8. aylar arasında iyileşme olduğu gözlenir. Hatta tedaviye başlandığı ilk ayda sivilcenin arttığı görülebilir. Eğer 8. aydan sonra tedaviye yanıt alınamadıysa tedavi yöntemi değiştirilir. Vücutta çıkan sivilcelerin tedavileri sivilcenin oluşum nedenine göre verilir. Sivilce tedavisinde A vitamini içeriği bol olan jel veya kremler önerilebilir. Çünki A vitaminli kremler bakterileri azalttığı için sivilcelerin azalmasını sağlamaktadır. Bu tarz ürünler bazen soyulma veya kuruluk meydana getirebilir. Diğer bir tedavi yöntemi de deriye sürülen antibiyotikli kremlerdir. Bunların kullanımı daha hafif olan sivilceler için faydalıdır. Derin, kırmızı ve büyük bir sivilceniz varsa bu tedavi yöntemlerindeki ilaçlara kortizon eklenilerek kullanıldığı taktirde kısa sürede iyileştirilebilir. Vücutta çıkan sivilceleri için kullanılan oral yolla alınan antibiyotiklerde vardır.Doğum kontrol hapları da kadınlarda bulunan sivilceleri azaltır. Bu yüzden sivilce tedavisi için kullanılmaları sakıncalı değildir.
  ]]>
  Akne Maskesi https://www.sivilce.com.tr/akne-maskesi.html Tue, 30 Oct 2018 16:39:39 +0000 Akne maskesi ile cildin görünümü bozan aknelerden kurtulmak mümkün. Akne, çoğunluklar orta yaşlı kişilerde ve gençlerde yaygın olarak görülen bir cilt problemidir. Aknelerin sıkılmaması ve el ile oynanmaması ger Akne maskesi ile cildin görünümü bozan aknelerden kurtulmak mümkün. Akne, çoğunluklar orta yaşlı kişilerde ve gençlerde yaygın olarak görülen bir cilt problemidir. Aknelerin sıkılmaması ve el ile oynanmaması gerekir. Özellikle yüz bölgesi bulunan aknelerin bakımı yapılırken yağlı kremlerden ve yağlı nemlendiricilerden kaçınmakta fayda olacaktır. Aksi halde akneler çoğalıp sorun büyüyebilir.

  Akne tedavisinde erken önlemler alınmaz ise akneler kalcı izlere yol açabileceği gibi bölgede kalıcı delikler oluşmasına neden olabilir. Bu nedenden ötürü size önereceğimiz akne maskesi ile aknelerden hem kurtulup hem de oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  Fesleğen İle Akne Maskesi

  • Yarım litre kaliteli su
  • 1 tutam fesleğen

  Hazırlanışı;

  Yarım litre suyu fazla büyük olmayacak çelik bir kabın içerisine alıp ocağın üzerine yerleştirin. Ardından ocağın altını açın ve su kaynamaya başladığında ocağın altını kapatıp suyun üzerine fesleğenleri ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve bu şekilde 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Su ılıyınca her gün sabah ve akşam bir pamuk ile cilde bu suyu uygulayın.

  Yumurta Akı İle Akne Maskesi

  • 1 tane yumurta akı

  Hazırlanışı;

  Yumurta akı ile hazırlanılan akne maskesi için gerekli olan tek malzeme yumurta akıdır. Bu işlem için yumurta akını bir karıştırma kabının içerisine alıp çatal ile çırpın. Köpük bir kıvam alan yumurta akını cildinizi parmak uçlarınız ile sürüp 5 dakika kadar bekletin. Bu işlemi uyguladığınız cildiniz gerilecektir ve gözenekler açılacaktır. 2 güne bir dek gelecek şekilde yumurta akını akneli cildinize uygulayabilirsiniz.

  Akne Maskesi

  Limon Ve Yulaflı Akne Maskesi

  • 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 çay kaşığı süzme bal
  • Bir kaç damla limon suyu

  Hazırlanışı;

  Yulaf ve limonlu akne maskesini hazırlamak için yulaf ezmesini bir kasenin içerisine alın ve üzerine limon suyu ilave ederek karışımı biraz inceltin. Ardından içerisinde bal ilavesi yapıp karışımı krem haline getirin ve akne sorunu olan cildinize maskeyi sürün. Maske ciltte 10 dakika kadar bekletilip ardından sıcak su ilke temizlenmelidir. Arzu ederseniz bu maske tarifini haftada bir kez cildinize uygulayabilirsiniz.

  Deniz Tuzlu Akne Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu
  • 3 yemek kaşığı soğuk su

  Hazırlanışı

  Öncelikle deniz tuzu tam anlamıyla doğal bir dezenfektandır. Akneler cildin yağ oranının fazla olmasından dolayı meydana gelmektedir ve deniz tuzu da cildin fazla yağ miktarını emer. Maskeyi hazırlamak için deniz tuzunu ve soğuk suyu bir kaseye alıp karıştıralım. Tuz eriyince cilde bir pamuk ile sudan sürüp bekletelim. Bu şekilde cildinizde tuzlu suyu 5 dakika kadar bekletip ardından soğuk su ile yıkayın. Eğer cildinizde yanma ve kaşıntı hissi olursa fazla beklemeden cildinizi hemen yıkamanız gerekir.

  ]]>
  Evde Sivilce Tedavisi https://www.sivilce.com.tr/evde-sivilce-tedavisi.html Wed, 31 Oct 2018 06:07:33 +0000 Evde sivilce tedavisi oldukça basit ve maliyeti az bir tedavi yöntemidir. Özellikle evden dışarı pek çıkmayan ev hanımlarının çok hoşuna gidecek olan bu yöntemler ile sivilcelerden kurtulmak mümkün. Sivilceler yüz Evde sivilce tedavisi oldukça basit ve maliyeti az bir tedavi yöntemidir. Özellikle evden dışarı pek çıkmayan ev hanımlarının çok hoşuna gidecek olan bu yöntemler ile sivilcelerden kurtulmak mümkün. Sivilceler yüz güzelliğine gölge düşüren ve psikolojik sıkıntıya sokan bir cilt sorunudur. Lakin sivilcelerden kurtulmak düşünülenin aksine zor bir işlem değildir. Kötü beslenme ve yetersiz yapılan cilt bakımı da sivilcelerin oluşmasına yol açmaktadır. Bunun için öncelikle fazla yağlı gıdalardan ve abur cubur beslenme alışkanlıklarından vazgeçmek gerekecektir. Ardından sağlıklı beslenme ve uygun maskeler, peelingler sayesinde sivilceler tarih olabilir. Ayrıca sivilcelerin oluşumuna neden olan etkenlerden de olabildiğince kaçınmak gerekir.

  Sivilcelerin Oluşum Nedenleri

  • Ergenlik döneminde değişkenlik gösteren hormonlar
  • Fazla yağlı ve şekerli besinler tüketmek
  • Yağlı bir cilt yapısı
  • Genetik faktörlerin oluşumu
  • Stres ve sinir
  • Sigara ve kullanılan bir takım ilaçlar
  • Uyku düzensizliği ve beslenme bozukluğu
  • Hormon bezlerinde oluşan sorunlar

  Ciltte görülen sivilceler baş edilemeyecek kadar çok ise veya iltihaplı ise bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır. Lakin normal boyutlarda ve sürekli batıp çıkan sivilceleriniz varsa evde yapabileceğiniz basit bakımlar ile giderilebilir. Ancak öncelikle yukarıda maddelediğimiz sorunlardan kurtulmanız gerekecektir. Ardından evinizde rahatlıkla hazırlayacağınız bakımlar ile pırıl, pırıl ve sorunsuz bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

  Evde Sivilce Tedavisi Nasıl Uygulanır

  =Evde Sivilce Tedavisi 1=

  • Taze sıkılmış yarım limon suyu
  • 1 çay kaşığı İngiliz karbonat
  • 3 damla yağsız süt

  Evde Sivilce TedavisiHazırlanışı;

  Karbonatı bir kasenin içerisine dökün ve üzerine süt ilave yapıp karbonatı hafif inceltin. Arından taze sıkılmış limon suyunu kaseye ilave edip karıştırın. Karışım bir kaç dakika sonra köpürecektir. Köpürme işlemi durduktan sonra elde edilen karışı cildinize sürün ve yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletin. Sürenin ardından ılık su ile cildinizi yıkayıp su bazlı krem ile nemlendirin.

  =Evde Sivilce Tedavisi 2=

  • 1 çay kaşığı süzme bal
  • 1 tane yumurta akı
  • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu
  • 1 çay kaşığı yaş maya

  Hazırlanışı;

  Evde sivilce tedavisi 2 için verilen malzemeleri uygun ölçülerde bir karıştırma kabına alıp çırpalım. Homojen yapıda olan karışımı cildin sorunlu bölgesine veya tamamına sürüp 6-7 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından maskeyi yıkarak ciltten çıkartabilirsiniz. Ayrıca bu maske tarifini hazırlarken cam veya tahta malzemeler kullanmanızı tavsiye ederiz.

  =Evde Sivilce Tedavisi 3=

  • 1 Yemek kaşığı taze limon suyu
  • 1 yemek kaşığı toz tarçın

  Hazırlanışı;

  Limon suyu ile toz tarçın krem haline gelene dek karıştırılır ve cilde uygulanır. Ardından sivilcelerin üzerinde kuruması beklenir ve kuruma işlemi gerçekleştikten sonra ılık su ile yıkanıp kurulanır.

  =Evde Sivilce Tedavisi 4=

  • 1 diş iri sarımsak

  Hazırlanışı;

  Sarımsağın kabuğu soyulup boylamasına olacak şekilde bir tahta bıçak ile ikiye kesilir. Ardından sarımsağın iç yüzü yani sulu olan kısmı sivilce olan yerlerin üzerine sürülür. Eğer kokusundan şikayetçi değilseniz bu şekilde 15 dakika kadar bekletilip yıkanır.

  =Evde Sivilce Tedavisi 5=

  • 2 tane olgun organik domates

  Hazırlanışı;

  Domatesin kabukları soyulur ve püre kıvamına gelene dek doğranır. Püre kıvamına gelmesinin ardından cildin üzerine sürülür ve yarım saat kadar ciltte bekletilir. Sürenin ardından cilt önce sıcak su ile ardında so]]> Cilt Sıkılaştırıcı https://www.sivilce.com.tr/cilt-sikilastirici.html Wed, 31 Oct 2018 08:28:37 +0000 Cilt sıkılaştırıcı, peeling, maske ve tonikler ile sağlanabilir. Gözeneklerin geniş ve açık olması zamanla kir, makyaj kalıntısı ve sivilce sorununa yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek mümkün olup bir kaç t Cilt sıkılaştırıcı, peeling, maske ve tonikler ile sağlanabilir. Gözeneklerin geniş ve açık olması zamanla kir, makyaj kalıntısı ve sivilce sorununa yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek mümkün olup bir kaç tarif ile cildi sıkılaştırmak sağlanabilir. Cilt gözeneklerin sıkılaştırmak, cildin parlak, temiz ve ışıl, ışıl görünmesi adına önemlidir. Bunun için evde hazırlayabileceğiniz bir kaç tarif ile cilt sıkılaştırıcı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  Cilt Sıkılaştırmak İçin

  • İlk olarak cildi her sabah ılık ve ardından soğuk su ile yıkamak gerekir. Bu yöntem cildin kan dolaşımını hızlandırır ve daha iyi beslenmesini sağlar.
  • 10 günde bir cilde taze peeling uygulamak gerekir. Peeling gözeneklerin iç kısımlarında biriken kiri temizler ve siyah noktacıkların oluşumunu engeller.
  • Haftada bir veya iki kere cilde saf zeytin yağı ile veya gül suyu ile bakım yapmak gerekir. Bu bakımı yaparken yer çekimine karşı dururcasına parmak uçlarınız ile aşağıdan yukarı doğru bakım yapmanız gerekecektir.
  • Her gün cilde beş dakika boyunca uygun yağlar ile masaj yapılabilir.
  • Ozanlanmış zeytinyağı ile sıkılaştırmak istediğiniz bölgeye bakım serumları uygulayabilirsiniz. Bu serum yöntemini 10 günde bir yapmanız cildinize oldukça iyi gelecektir.

  Cilt SıkılaştırıcıCilt Sıkılaştırıcı Peeling

  • 2 çorba kaşığı mısır unu
  • 2 şeker kaşığı süzme bal
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
  • Bir kaç damla su

  Hazırlanışı;

  Mısır ununu, zeytinyağını, süzme balı ve bir kaç damla suyu bir karıştırma kabının içerisine alıp çırpın. Elde edilen peelingi cildinize dairesel hareketler ile sürüp 5 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından cildinizi sol soğuk su ile yıkayıp kurulayın. Ardından bir kaç dakika sonra maden suyu veya gül suyu ile tonik yapın.

  Cilt Sıkılaştırıcı Tonik

  • 1 şişe saf maden suyu (meyve ve şekersiz)
  • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu
  • 1 çorba kaşığı gül suyu

  Hazırlanışı;

  Verilen malzemeleri bir kasenin içerisine alıp karıştırın ve cilde bir pamuk ile sürün. Bu işlemi akşamları yatmadan önce veya makyajınızı temizledikten sonra uygulayabilirsiniz. Ayrıca hazırladığımız toniği buzdolabında ve ağzı kapalı şekilde saklayabilirsiniz.

  Cilt Sıkılaştırıcı Maske

  • 1 kahve fincanı kil
  • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı
  • Maden suyu (göz kararı)

  Hazırlanışı;

  Verilmiş olan maske tarifindeki malzemeleri bir karıştırma kabına ilave edin. Üzerine azar, azar maden suyu ekleyip karıştırın ve krem haline gelince karışımı cildinize sürün. Yaklaşık 10 dakika kadar maskeyi cildinizde bekletip ardından yıkayın ve verilen bu tarifi iki haftada bir uygulamaya özen gösterin. Aynı zamanda göz çevrenizi maskeden sakının.

  Cilt Sıkılaştırıcı Losyon

  • 1 çorba kaşığı taze elma suyu
  • 1 çorba kaşığı taze limon suyu
  • 1 çorba kaşığı maden suyu (şeker ilavesiz, sade)

  Hazırlanışı;

  Losyon için verilen malzemeleri bir kabı içerisine alıp karıştırın ve buz kalıplarının içerisine yavaş, yavaş dökün. Kullanılacak olan buz kalıplarının küçük olmasında fayda var. Ancak böyle bir imkanımız yok ise kalıpların yarısına kadar doldurmanız yeterli olacaktır. Kalıpları buzluğa kaldırıp dondurun ve her sabah uyanır uyanmaz cildinizin üzerinde oval hareketler yaparak gezdirin. Eğer cildiniz çok hassas veya kılcal damarlarınız da çatlama sorununuz var ise bu losyon size göre olmayabilir.

  ]]>
  Sivilceler İçin Maske https://www.sivilce.com.tr/sivilceler-icin-maske.html Wed, 31 Oct 2018 18:45:36 +0000 Sivilceler İçin Maske, özellikle ergenlik dönemindeki geçlerin korkulu rüyası olan sivilceler pek çok kişide yaş ilerlese de azalmaz. Oldukça can sıkıcı olan ve güzel bir güzü gölgeleyen istenmeyen bu sivilce kab Sivilceler İçin Maske, özellikle ergenlik dönemindeki geçlerin korkulu rüyası olan sivilceler pek çok kişide yaş ilerlese de azalmaz. Oldukça can sıkıcı olan ve güzel bir güzü gölgeleyen istenmeyen bu sivilce kabusundan kurtulmak için aşağıda sizler için derlediğimiz tedavi edici maskeleri uygulayarak kısa sürede rahatsız edici istenmeyen sivilce derdinden kurtulabilirsiniz.

  Esmer Şeker, Çilek Ve Ballı Sivilce Maskesi

  Salisilik asit içeriği doğal olarak çilekte bulunur ve bu nedenle çilek cilt için çok faydalıdır. Ayrıca çileğin yanı sıra limon ve bal da cilt için oldukça yararlıdır. Cilt temizliğinde ise esmer şeker şahane bir temizleyicidir.

  Sivilceler İçin Maske

  Esmer Şeker, Çilek, Ve Ballı Sivilce Maskesi İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
  • 1 çorba kaşığı esmer şeker
  • 7-8 adet taze çilek
  • 1 çorba kaşığı süzme bal

  Hazırlanışı: Sivilce maske yapımına öncelikle 7-8 adet taze çileğin yeşil saplarını ayıkladıktan sonra bir bıçak yardımıyla minik minik doğrayarak uygun bir kabın içine alın. Ardından doğranmış çilek parçacıklarını bir çatal yardımıyla iyice ezerek püre şekline getirin ve üzerine 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1 çorba kaşığı esmer şekeri ilave ederek karışımı iyice karıştırıp harmanlayarak kıvam aldırın. Kıvam alan sivilce maskesini cildinize uygulayın. Yüzünüzde 10-15 dakika kadar bekleyen maskeyi sıcak suda ıslatılmış bir gazlı bez  veya pamuk yardımıyla iyice temizleyin.

  Sivilceler İçin Uygulanan Diğer Bir Maske Tarifi

  Bal, Aspirin Ve Limon Sulu Sivilce Maskesi

  Aspirinin içeriğinde barındırdığı salisilik asit cilt için oldukça yararlıdır. Antibakteriyel özelliğe sahip olan limon suyu ise ciltte yeni oluşmaya başlayan akneler için tedavi edici özelliğe sahip olmasının yanı sıra cilt rengini ayarlayan sitrik asittir. Ballın ise yatıştırıcı bir özelliği vardır ve kabartma tozu ise maskeyi temizleme konusunda yardımcı olur.

  Bal, Aspirin Ve Limon Sulu Sivilce Maskesi İçin Gerekli Malzemeler:

  • 6-7 adet aspirin
  • 1 adet limon suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çorba kaşığı bal
  • Cildi nemlendirmek için zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı veya nemlendirici krem

  Hazırlanışı:

  Sivilce maskesinin yapımına ilk olarak 6-7 adet aspirini bir bardak yardımıyla iyice ezerek toz şekline getirin. Ardından toz şekline getirilmiş aspirinleri uygun kaseye alın ve üzerine üç aspirin için olmak üzeri 1 çorba kaşığı sıkılmış limon suyu yani 6 adet aspirin için 2 çorba kaşığı limon suyu ilave ederek aspirinlerin bekleyerek yoğun bir kıvam almasını sağlayın. Şayet cildiniz kuru ise hazırlanan aspirin karışımının üzerine 1-1,5 çorba kaşığı kadar sıcak bal, nemlendirici krem veya 5-6 damla zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya badem yağından her hangi birini tercih edebilirsiniz. Ardından karışımı iyice karıştırın ve tam aksine cildiniz yağlı ise nemlendirici veya yağ bölümünü atlayıp bunların yerine limon suyundan 1 çay kaşığı limon suyu ilave edebilirsiniz. Daha sonra hazır hale gelen maskeyi yüzünüzün tümüne veya sivilceli bölgelere sürerek yüzünüzde kurumasını sağlayın. Maske cildinizde iyice kuruduktan sonra üzerine karbonat serpiştirilmiş sıcak bir gazlı bez yardımıyla cildinizi iyice temizleyin.

  ]]>
  Sivilce Kurutma https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kurutma.html Thu, 01 Nov 2018 09:49:24 +0000 Sivilce kurutma yöntemi ile yüzde, sırtta ve kol bölümler de oluşan sivilceleri ortadan kaldırmak mümkün. Ergenlik döneminde ve orta yaşlarda çok sık görülen sivilce sorunu genelde yağlı cilde sahip kişilerin ortak problemi o Sivilce kurutma yöntemi ile yüzde, sırtta ve kol bölümler de oluşan sivilceleri ortadan kaldırmak mümkün. Ergenlik döneminde ve orta yaşlarda çok sık görülen sivilce sorunu genelde yağlı cilde sahip kişilerin ortak problemi olmaktadır. Aynı zamanda kuru ciltlerde de görülmesi olağan olan sivilceler vücutta kötü bir görüntüye neden olurken psikolojik olarak da kişileri sağlık sıkıntısına sokmaktadır. 

  Sivilce kurutma hem tedavi yöntemi ile gerçekleşebilirken hem de evde yapılacak bir kaç çözüm yolu ile de hal olabilmektedir.

  Sivilce Kurutmak İçin Yapılması Gerekenler

  Tarçın Ve Limon
  Bir çay kaşığı tarçın ile altı damla kadar taze limon suyunu bir kaseye ilave edip karıştırın. Hazırlanılan karışımı cildin sivilceli olan kısımlarına sürün ve 10-12  dakika kadar bu şekilde bekletin. Eğer cildiniz hassas değil ise karışımı tüm yüzünüze de sürebilirsiniz ama sadece sivilceli kısımlara sürmek daha iyi olacaktır. Sürenin ardından cildinizi ılık su ile yıkayıp ardından havlu peçete ile kurulayın. 

  Portakal Kabuğu ve Kabartma Tozu
  Bir tane portakalın kabuğunu soyup havanın içerisine alın ve püre kıvamına gelene dek havanda ezin. İstediğimiz kıvama gelen portakal kabuğunun içerisine 5 gr kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Hazırladığımız karışımı sivilce olan yerlerin üzerine sürüp 15 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü yıkamadan önce maskeyi ovarak çıkartın ve ardından cildinizi soğuk su ile yıkayın. Sivilce kurutma maskesi cildinizden çıktıktan sonra sivilcelerin yarı yarıya kuruduğuna şahit olacaksınız.

  Ayva Ve Pudra
  Mevsiminde taze olarak aldığımız ayvayı ikiye bölüp bir tencere alalım. Üzerini geçecek kadar su ilavesi yapıp ayvayı pişirelim. Ayva yumuşadıktan sonra tencerenin kapağını kapatalım ve bir gece boyunca bu şekilde bekletelim. Sabah kalktığımız ayvayı tencereden alalım ve etli kısımlarını bir kasenin içerisine kesip ilave edelim. Ayvanın üzerine de 10 gr pudra ekleyip karıştıralım. Elde edilen ayvalı karışımından her gün sivilcelerin üzerine sürüp 10 dakika kadar bekletiyoruz. Ardından cildi vücut ısısında olan su ile yıkayıp kurulayın. Hazırladığımız karışı 10 gün boyunca saklayabilir ve istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

  Sivilce Kurutma
  Limon Ve Maden Suyu
  Sade madem suyunu bir karıştırma kabına alıp üzerine yarım limon suyu sıkıp karıştıralım. Hazırladığımız sulu karışımı buz kalıplarına döküp donduralım. Her gün sabahları kalkar kalkmaz dondurduğumuz karışımı sivilcelerin üzerinde gezdirelim. bir iki deneme sonra sivilceler kendiliğinden kurumaya başlayacaktır.

  Elma Sirkesi
  İki yemek kaşığı elma sirkesini bir litre suyun içerisine alıp karıştıralım. Elde edilen elma sirkeli su ile her gün cildinizi mutlaka temizleyin. Bunun için temiz bir pamuğa sudan batırıp sivilcelerin üstüne pomat tedavisi de uygulayabilirsiniz. 

  Domates Ve Nişasta
  Bir tane olgun domatesi ikiye bölüp rendeleyin ve üzerine 1 yemek kaşığı nişasta ekleyip karıştırın. Nişasta ile domates bir birine yedirildikten sonra hazırladığınız karışımı cilde uygulayın ve bu şekilde 15 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından soğuk su ile cildi yıkayıp ardından da nemlendirin. Kullandığınız nemlendirici krem eğer yağlı ise hemen çöpe atın ve su bazlı nemlendirici krem alın. 
  ]]>
  Burundaki Siyah Noktalar https://www.sivilce.com.tr/burundaki-siyah-noktalar.html Fri, 02 Nov 2018 00:59:07 +0000 Burundaki siyah noktalar bir hastalık belirtisi değildir ve yağ birikintilerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle yağlı ciltlerde daha çok meydana gelen siyah noktalar uygun ve düzenli cilt temizliği ile giderilebilir. Çoğunlu Burundaki siyah noktalar bir hastalık belirtisi değildir ve yağ birikintilerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle yağlı ciltlerde daha çok meydana gelen siyah noktalar uygun ve düzenli cilt temizliği ile giderilebilir. Çoğunlukla ergenlik döneminde oluşmaya başlayan siyah noktaların asıl sebebi sebum adı verilen bir maddedir. Bu maddede ergenlik döneminde salgılanmaya başlayıp burundaki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Gözeneklerin tıkanıp siyah noktacıklara dönüşmesi ile gözenekler genişler ve temizlenmemesi halinde sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

  Burundaki Siyah Noktalar


  Burundaki Siyah Noktalar İçin Öneriler
  • Bir yemek kaşığı kaymaksız yoğurdu bir kaseye alalım ve üzerine 1 tane rendelenmiş limon kabuğu ile 1 yemek kaşığı mısır ununu ilave edip karıştıralım. Belli bir süre karıştırdıktan sonra hazırlanılan karışımdan siyah noktaların bulunduğu yere sürün ve 20 dakika kadar bekletelim. Arzu ederseniz sadece burundaki siyah noktalara ve tüm cilt yapısına uygulayabilirsiniz.
  • Bir yemek kaşığı yulaf ununu bir çay bardağı su ile birlikte pişirelim ve karışım koyu bir kıvam haline geldiğinde içerisine bir tatlı kaşığı badem unu katıp karıştırın. Hazırlanılan karışından burnunuzun üzerine bir miktar alın ev burnun dış yapısını bu karışım ile ovuşturun. Eğer burnunuzda ki siyah noktaların giderilmesinde fayda sağlamış ise her gün 10 dakika boyunca uygulamanızda hiç bir sakınca yoktur.
  • Bir tane yumurta beyazını bir kaseye alıp çırpalım. Köpüklü kıvama gelen yumurta beyazına yarım limon suyu ilave edelim ve ocağın üzerine alıp bir kaç dakika kadar ısıtalım. Akabinde hazırlanılan karışımı bir kavanoz şişeye boşaltıp siyah noktalarınızı bu su ile silebilirsiniz.
  • Bir tatlı kaşığı süzme balı burnun üzerine sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Bal cilt ile temas ettiğin de biraz sulanabilir Ancak siz sürekli parmak uçlarınız ile balı burnunuza yedirin ve sürenin ardından ılık su ile yıkayıp temizleyin.
  • Bir yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp siyah noktaların üzerine sürün. 10-15 dakika kadar bekletip kurumasını sağlayan. Kurumuş olan maskeyi ciltten ovuşturarak çıkartın ve ardından yıkayın.
  •  1 tatlı kaşığı mısır ununu ve 1 tatlı kaşığı süzme yoğurdu bir kasede karıştırıp siyah noktaların bulunduğu bölgeye masaj yapar gibi sürün. 20 dakika kadar bekletip sürenin ardından cildi ılık su yıkayın.
  • 8 tane karnabahar yaprağını ve 2 yemek kaşığı zeytin yağını bir mikser veya robot ile püre kıvamına getirin. Maskeyi siyah noktalarınıza sürmeden önce cildinizi bir güzel temizleyin ve ardından karışımı cildinize sürün. Bu şekilde maskeyi ciltte 10 dakika kadar bekletip ardından yıkayın. Haftada 2 kere uygulamanızda hiç bir sakınca yoktur. 
  • Bir tane domatesi ikiye kesip iç kısımlarını rendeleyin ve bir kaseye alın. Domatesin üzerine bir yemek kaşığı buğday ilavesi yapıp karıştırın ve siyah noktaların çok olduğu burun bölgenize sürün. 5 dakika kadar bekletin ve ardından su ile temizleyin.
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ile 1 tatlı kaşığı ısıtılmış zeytinyağı karıştırılıp burun bölgesine sürülür. Ardından masaj yapılarak cilde sürülür ve ciltte 5 dakika kadar bekletilir. Sürenin ardından cildinizi soğuk su ile temizleyin ve hafta da iki kere bu tarifi uygulamayı unutmayın...
  ]]>
  Ben Tedavisi https://www.sivilce.com.tr/ben-tedavisi.html Fri, 02 Nov 2018 23:03:01 +0000 Ben tedavisi, estetik dokunuşlar arasında en çok ertelenen ve göz ardı edilen bir durumdur. Bu ertelemenin en büyük nedenleri arasında alınacak olan benin kanser olma düşüncesi bulunmaktadır. Toplum olarak vücutta b Ben tedavisi, estetik dokunuşlar arasında en çok ertelenen ve göz ardı edilen bir durumdur. Bu ertelemenin en büyük nedenleri arasında alınacak olan benin kanser olma düşüncesi bulunmaktadır. Toplum olarak vücutta bulunan benlere ellenir veya benler alınır ise ileride kansere yol açar gibi bir düşünce bulunmaktadır. Lakin bu düşünce tamamen yanlış bir inanış olmaktadır. Eğer vücudunuz da sizi rahatsız edecek bir ben var ise ve bu ben bölgeden alınmış ise alınan ben kansere yol açmaz. Fakat alınmadan önce kanserleşmiş bir beniniz var ise bunun tedavisi oldukça kolay olmaktadır. Sadece sizi rahatsız eden beni vücuttan güzel bir operasyon ile almak hem kanseri ortadan kaldıracaktır hem de sizi rahatlatacaktır. Beni alınmamış kişilerin kanser olması ve bu kanserden ölmüş olması yok denecek kadar az bir ihtimaldir.

  Ben tedavisi benin boyutuna, kabarıklığına, renginin açıklık ve koyuluk duruma göre değişmektedir. Tedavi esnasında hangi yöntemin tercih edileceği ilk muayene esnasında belirlenmektedir. Erken teşhis tedavi için her zaman önemlidir. Bu ben tedavisinde oldukça önemli bir kuraldır.

  Ameliyat İle Ben Tedavisi

  Ameliyat ile ben tedavisi günümüzde pek tercih edilmeyen bir yöntemdir ve genelde de gelişmemiş teknolojinin olduğu kliniklerde yapılmaktadır. Ameliyat ile alınan ben, vücutta kötü bir görüntüye neden olacağı gibi iz bırakacağı da kesin bir durumdur. Bu da önceki halinizden daha çirkin görünmenize yol açabilir. Genelde vücutta bulunan benler doğumsal veya güneşe fazla maruz kalma sonucunda gelişmektedir. Vücutta fazla yer kaplayan ve oldukça kabarık olan benler daha az karşılaştığımız bir durum olup yaygınlık derecesi oldukça minimumdur. Bene benzer fakat ben olmayan vücutta bazı lekelenmeler da olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu bir dermatolog uzmanına başvurup muayene olmak gerekecektir.

  Ben Tedavisi

  Lazer İle Ben Tedavisi

  Lazer ile ben tedavisi en çok tercih edilen yöntemlerden biri olup genelde açık renkli ve sönük benlerde uygulanır. Benin büyüklüğüne göre seanslar ayarlanır ve en fazla 2,5 seansta be vücuttan yok edilir. Seanslar 30 gün aralıklarda yapılır ve alınan ben vücuda geri dönmez.

  Radyo Frekans İle Ben Tedavisi

  Genelde bu yöntem koyu renkli ve büyük benler için tercih edilir. Tedavinin sonunda sivilce lekesi gibi hafif izler bırakabilir. Benin buharlaştırılması ile yapılan bir işlem olduğu için vücuda hiçbir zararı ve yan etkileri olmaz.

  Elektroter İle Ben Tedavisi

  Bu yöntemde tıpkı radyo frekasda olduğu gibi bene buharlama işlemi uygulanır. Bir günde seanslara gerek kalmadan ben bölgeden alınır ve %10 gibi vakalarda da rötuş gerektirebilir. Tedavinin ardından alınan benin yerinde hiçbir iz kalmaz.

  Dondurma Yöntemi İle Ben Tedavisi

  Kullanılan en eski yöntemlerden biridir ve benin üzerine bir cihaz yerleştirip dondurulur. Donan ben daha sonda kendiliğinden çürüyüp dökülmeye başlar. Lakin dondurma yöntemi biraz uzatılır ise benin bulunduğu yerde derin bir iz bırakabilir.  

  Ben Tedavisi Sonrası

  Ben aldırma yönteminin ardından iyileşme süreci oldukça kısadır. Operasyonun ardından kişinin doktor tavsiyesi üzerine gitmesi ve önerilen talimatların uygulanması gerekir. Ben tedavisinde tercih edilen yöntemde leşter kullanılacak ise bir iz bırakma söz konusu olabilir. Ancak yeni yöntemlerden biri tercih edilecek ise iz kalma durumu söz konusu değildir. Özellikle de lazer ve yeni yöntemler tercih edilecek ise iz bırakmayacaktır. Estetik ameliyatlar ve operasyonlar sonucunda dikiş kullanılacak ise bu bölgede iz bırakabilir. Ancak ben tedavisinde dikiş yöntemi pek uygulanmadığı için ve en yeni operasyonlar tercih edildiği için kişilerde iz kalacak korkusu olmamalıdır.

  ]]>
  Karbonat Maskesi https://www.sivilce.com.tr/karbonat-maskesi.html Sat, 03 Nov 2018 06:00:08 +0000 Karbonat maskesi, cildini tazelemek veya sıkışmış gözenekleri açmak için kullanılan önemli maske tariflerinden biridir. Yağlı cilt ve normal cilt tipleri için karbonat hem cildi yenileyecektir hem de cilde ferahlık Karbonat maskesi, cildini tazelemek veya sıkışmış gözenekleri açmak için kullanılan önemli maske tariflerinden biridir. Yağlı cilt ve normal cilt tipleri için karbonat hem cildi yenileyecektir hem de cilde ferahlık verip işinizi görecektir. Cildiniz de güneş lekeleri, sivilce izleri veya is dediğimiz doğum izleri varsa karbonatın iyileştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bilhassa karbonatın cilt rengini açıcı özelliği sayesinde cildinizde bulunan koyu lekeler bir kaç maske tarifi sayesinde yok olacaktır. Ancak öncelikle cildinizin tipini ve hassas olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Kuru cilt tipleri için karbonat maskeleri pek tavsiye edilmemektedir. Eğer ki cildinizde bulunan yağ oranı çok fazla ise veya sivilceleşmeye müsait bir cilt tipiniz varsa karbonat maskesini haftada bir kere kullanmanızı tavsiye ederin. Böylelikle sivilce oluşumunuzu durduracağı gibi cildinizin yağ oranını da dengeleyecektir.

  Sağlıklı bir cilde sahip olmak o kadar zor olmasa gerek. Bir kaç tonik, maske ve makyaj sonrası bakım ile pırıl, pırıl bir cilde sizde sahip olabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle cildinizde kötü görünmenize neden olan veya sizi rahatsız eden lekeler, sivilceler,  kırışıklıklar, morluklar ve izler varsa işe tüm bu sorunlardan kurtularak işe başlamanız gerekir. Cilt tipleri için karbonat maskesi tarifine geçmeden önce karbonatın ne gibi faydaları varmış hep beraber bir göz atalım...

  Karbonatın Faydaları

  • Güneşe fazla maruz kalma sonucunda oluşan kızarmalara ve sonrasında oluşacak lekeleri önler. Bunun için karbonatı sulandırıp cilde tabaka halinde sürmek yeterli olacaktır.
  • Koltuk altı kokuları için karbonatı toz halinde bölgeye serpiştirin.
  • Haftada bir kaç kere evinizde bulunan halıların üzerine karbonat serpiştirip bir saat sonra da elektrikli süpürge ile çekerseniz hem halınızda ki bakterilerden hem de süpürgenizde ki mikroplardan kurtuluşmuş olursunuz.
  • Dişlerde bulunan lekeleri giderecektir. Bunun için diş fırçasına az miktarda karbonat serpiştirin ve dişlerini bu şekilde fırçalayın
  • Saçlarda çok miktarda yağ varsa saç diplerinize karbonat serpiştirip beş dakika sonra yıkayın.
  • Karbonata su ilave edip kıvamını açın ve peeling gibi cilde uygulayın. Ciltte ki tüm gözenekleri açacaktır ve cildi ferahlatacaktır.

  Karbonat Maskesi (Lekeler İçin)

  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çorba kaşığı kaymaksız yoğurt
  • 1 çay kaşığı saf zeytinyağı
  • 2-3 damla taze limon suyu

  Hazırlanışı;

  Fazla derin olmayacak bir kase alın ve içerisine yoğurt ile birlikte karbonata ilave edip karıştırın. Karbonat yoğurdun içerisinde eriyince zeytinyağı ve limon suyunu ilave edip tekrar karıştırıp cildinize sürün. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki maskenin ciltte en fazla 5 dakika beklemesi gerekiyor. Sürenin ardından cildinizi ılık su ile yıkayıp ardından da yumuşak bir peçete ile kurulayın.

  Karbonat Maskesi

  Karbonat Maskesi (Kırışıklıklar için)

  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı yaş maya
  • 1 yemek kaşığı su

  Hazırlanışı;

  Maya ile birlikte karbonatı bir kaseyi alıp parmak uçlarınız ile yediriniz. Karışımın içerisine bir yemek kaşığı su ilave edip krem haline gelene dek karıştırmaya devam edin. Elde edilen karışımı kırışıklık olan bölgenize sürün ve 10 dakika kadar bekletip sürenin ardından cildinizi yıkayınız.

  Karbonat Maskesi (Sivilceler İçin)

  • 4 çay kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı su (kıvamı koyu olursa su ilavesi yapabilirsiniz)

  Hazırlanışı;

  Karbonatı maske kabınıza ilave edin ve üzerine azar, azar su ilavesi yapıp krem kıvamına gelene dek karıştırın. Hazırlanılan kremi cilde sürün ve 7-8 dakika kadar bekletip sürenin ardından vücut sıcaklığında su ile yıkayıp bölgeyi kurulayın.<]]> Kil Maskesi https://www.sivilce.com.tr/kil-maskesi.html Sat, 03 Nov 2018 15:05:45 +0000 Kil Maskesi, maske tarifleri arasında geçmişi çok eskiye dayanan ve etkin sonuçlar veren bir maske çeşididir. Kilin cilt için çok faydalı bir madde olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Özellikle de cilt üzerinde bulunan leke Kil Maskesi, maske tarifleri arasında geçmişi çok eskiye dayanan ve etkin sonuçlar veren bir maske çeşididir. Kilin cilt için çok faydalı bir madde olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Özellikle de cilt üzerinde bulunan lekelerin giderilmesi ve karmaşık cilt renklerini tek bir ton üzerine bağlamak gibi önemli etkileri vardır. Pek çok ünlü maske tariflerinin ambalajına konu olmuş kil maskesinin de bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Özellikle toz kil ve beyaz kil cilde tazelik verdiği gibi ölü deriyi de yenilemektedir.

  Kozmetik ürünlerinin olmazsa olmazı kil, cilt problemlerine olumlu sonuçlar verdiği gibi hasar görmüş ciltleri de maksimum düzeyde onarıyor. Cildin ferah, parlak, güzel ve genç görünmesi için haftada bir kere kil maskesi yapmanız yeterli olacaktır. Kilin cilt için çok fazla faydası varmış deyip de her gün kil maskesi uygularsanız eğer kilin faydasından yararlanamazsınız. Aksi halde cildin daha fazla hasar görmesine yol açarsanız. Her hangi bir uğraşa girmeden evinizde kolaylıkla kil maskesi yapıp cildinizi temizleyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan en önemli şey cilt için ihtiyacınız olan kili almak olacaktır.

  Kil Maskesi

  Kil Maskesi Tarifi

  • Kil (1 çay kaşığı)
  • limon suyu 81 çay kaşığı)
  • Aspirin (2 tane)

  Hazırlanışı;

  Öncelikle 2 tane aspirini toz haline getirelim ve bir kasenin içerisine alalım. Bu aşamada aspirinleri metal olmayan bir aparat ile toz haline getirmenizi tavsiye ederiz. Kili ve limon suyunu da aspirinlerin üzerine ilave edip karıştıralım. Bu aşamada karışımın krem kıvamına gelmiş olması lazım. Elde ettiğimiz kremi cildimize uygulayalım ve bu şekilde 15 dakika kadar bekleyelim. Eğer maske cildinizdeyken yanma hissederseniz süreyi beklemeden yıkayıp kurulayın.15 dakikanın ardından cildi ılık su ile yumuşak dokunuşlar eşliğinde yıkayalım ve cildi kurulayalım. Arzu ederseniz maskenin ardındna düzenli kullandığınız bir nemlendirici varsa uygulayabilirsiniz.

  Kil Maskesi (Yağlı Ciltler İçin)

  • Beyaz kil (1 yemek kaşığı)
  • Portakal Suyu (1 tatlı kaşığı)
  • Vazelin (1 şeker kaşığı)
  • Limon suyu (1/5 oranında)
  • Elma suyu (1,5 tatlı kaşığı)

  Hazırlanışı;

  Yağlı cilt tipleri için verilen kil maskesi malzemelerini bir karıştırma kabına alalım ve tahta kaşık ile sürekli karıştırarak krem kıvamına getirelim. Elde ettiğimiz maskeyi parmak uçlarımız ile tek tabaka halinde olacak şekilde cilde uygulayalım ve 8-9 dakika bu şekilde kadar bekletelim. Sürenin ardından maskeyi ciltten ılık su yardımıyla çıkartalım. Yağlı ciltler için önerilen bu maskeyi cilde haftada bir kere uygulayalım ve cildin yağ oranını dengeleyelim.

  ]]>
  Kahve Maskesi https://www.sivilce.com.tr/kahve-maskesi.html Sun, 04 Nov 2018 09:56:28 +0000 Kahve Maskesi, genelde yüz ve bacak bölgesi için kullanılan bir maske çeşididir. Eski zamanlardan bu yana kadar kahve maskesi hanımların adeta kurtarıcısı olmuş ve yumuşak bir cilt için maske şeklinde kullanılmış Kahve Maskesi, genelde yüz ve bacak bölgesi için kullanılan bir maske çeşididir. Eski zamanlardan bu yana kadar kahve maskesi hanımların adeta kurtarıcısı olmuş ve yumuşak bir cilt için maske şeklinde kullanılmıştır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein cildin yumuşamasını sağlarken diğer yandan da cildi sıkılaştırmaktadır. Aynı zamanda kahvenin kendine özgü yağı hasar görmüş cilt yapısını onarıp yenilik kazandırırken bir yanda da cildi daha parmak görünmesini sağlamaktadır.

  Hem maliyeti ucuz hem de hazırlanışı pratik olan kahve maskesi siyah noktaların oluşumuna dur derken bir yandan da var olan siyah noktaları giderecektir. Özellikle fazla kuru cilt tipleri için kahve maskesi cildin pul, pul dökülmesini engelleyip, cildin yağ ihtiyacını karşılayacaktır.

  Kahve Maskesi

  Kahve Maskesinin Cilt İçin Faydaları

  • Cildi tazeliyor ve ölü hücrelerden arındırıyor.
  • Sıkılaştırıcı özelliği sayesinde sarkmış olan cildi toparlıyor.
  • Cilde parlaklık veriyor ve gün içerisinde ışıl, ışıl bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.
  • Cilt lekelerini giderdiği gibi oluşacak lekelenmelerinde önüne geçiyor.
  • Ciltte bulunan siyah noktaları temizliyor.
  • Selülitli bölgeye düzenli şekilde kahve maskesi uygulanılır ise selülitleri gözle görünür şekilde giderecektir.
  • Cildin daha dinç ve güzel görünmesini sağlıyor.
  • Alerjenden kaynaklı veya çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklı kızarıklıkların giderilmesini sağlıyor.
  • Stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenmeden kaynaklı göz altı morluklarını geçiyor.
  • Düzenli bir şekilde cilde kahve maskesi uygulanılır ise cildin eskisinden daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  Kahve Maskesi

  • Kahve telvesi (1 tatlı kaşığı)
  • Kaymaksız yoğurt (1 çay kaşığı)
  • Zeytinyağı (1 çay kaşığı)

  Hazırlanışı;

  Kahve maskesi için verilen malzemelerin hepsini bir kasenin içerisine alıp karıştıralım. Akabinde elde edilen maskeyi dairesel hareketler ile cilde sürelim ve 10-15 dakika kadar bekletelim. Sürenin ardından maskeyi ciltten temiz su yardımıyla yıkayalım. Kahve ciltte bulunan ölü deriyi atacaktır ve cilde parlak bir görüntü verecektir. Bu maske tarifini 10 günde bir veya haftada bir kere olmak kaydıyla cildinize uygulayabilirsiniz.

  Kahve Maskesi ( Cilt Sıkılaştırıcı)

  • Kahve (1 çorba kaşığı)
  • Zeytinyağı (1 tatlı kaşığı)
  • Bademyağı (1 tatlı kaşığı)

  Hazırlanışı;

  Öncelikle kahveyi bit karıştırma kabına alıp üzerine bademyağı ile zeytinyağını ilavesi edip karıştıralım. Macun kıvamına gelen karışımı cilde sürüp 5-7 dakika kadar bekletelim. Sürenin ardın cildi ılık su ile yıkayıp maskeyi arındıralım. Eğer hassas bir cilt tipine sahip iseniz maskeyi cildinizde fazla bekletmeden yıkamalısınız. Aksi halde kızarıklık ve kaşıntı yapabilir.

  Kahve Maskesi (Cilt Canlandırıcı Ve Ölü Deriden Arındırıcı)

  • Kahve telvesi (1 tatlı kaşığı)
  • Limon suyu (1 tatlı kaşığı)
  • Su (1 tatlı kaşığı)

  Hazırlanışı;

  Kahve telvesini, suyu ve limon suyunu verilen ölçülerde bir kabın içerisine alıp tatlı kaşığı ile güzel bir şekilde karıştıralım. Ardından el ettiğimiz maskeyi cilde masaj yaparak uygulayalım. Maskeyi cildin üzerinde 10 dakika kadar bekletip ardından yıkayalım. Ancak maskeyi ciltten temizlerken öncelikle sıcak su ile ardından da soğuk su ile yıkamak gerekiyor. Maskenin ardından uygulanılan yıkama talimatı ile cildiniz daha berrak bir yapıya sahip olacaktır.

  ]]>
  Cilt Beyazlatma https://www.sivilce.com.tr/cilt-beyazlatma.html Sun, 04 Nov 2018 16:12:50 +0000 Cilt Beyazlatma; Cilt beyazlatma adına yapılan tüm bakımlar aslında beyaz bir cilde kavuşma isteği ile bir çok kişinin hayal ettiği bir trend haline gelmiştir. Çünkü cildi beyaz olan kadınların eski yıllardan be Cilt Beyazlatma; Cilt beyazlatma adına yapılan tüm bakımlar aslında beyaz bir cilde kavuşma isteği ile bir çok kişinin hayal ettiği bir trend haline gelmiştir. Çünkü cildi beyaz olan kadınların eski yıllardan beri olağan bir saygınlık görmüşlerdir. Böylece beyaz bir cilt güzelliğin ve asilliğin simgesi haline gelmiştir. Osmanlı döneminde saraydaki kadınların güzellik sırlarından biri olan gül suyunu kullanırlarmış. Gül suyundan cilt temizleme, kırışık önleme ve tonik yapan saray kadınları güzellik yöntemini daima sır olarak saklamışlardır. Osmanlı kadınlarının güzellik sırrı kurşun karbonat ile yüzü gerginleştirmek ve daha beyaz göstermek için yapılırmış.

   Osmanlı kadınlarının sır gibi sakladığı güzellik yöntemini hanımlar için sunuyoruz. Kurşun karbonat 4-5 dakika bekletilerek gül suyu yardımı ile cilt temizleniyor. Esmerlerin gül yağını tercih edip sarışınların ise, sütü tercih ettikleri biliniyor. Beyaz tene sahip olan saray kadınlarının süt, bakla ve kavun çekirdeğini tercih ederken esmer tenli kadınlar gül, zeytinyağı ve menekşe yağını tercih ediyorlardı. Ten rengi insana bir lütuf olsa da güneş ışınları deride hiperpigmentasyona neden olabilir. Cilt yüzeyinde melaninden dolayı koyu renkli alanlar lekeli gözükmesine, sivilce izlerine yada renk değişimlerine kadar ortadan kaldırmak için cilt beyazlatma en iyi yoldur. Sizlere vereceğimiz doğal çeşitli cilt beyazlatma kürleri ile ten rengini koyu bulanlar için fayda sağlayacaktır. Cilt beyazlatma yöntemleri şöyledir;

  Portakalla cilt beyazlatma;

  Portakal cilt beyazlatmada kullanılan en etkili malzemeler arasında yer alır. Portakal dilimlenir ve güneşte kurutulur. Ve blender ile çekerek toz haline getirilir ve üzerine biraz süt eklenir. Bundan sonra bir hamur meydana getireceksiniz. Bunu beyazlatmak istediğiniz bölgeye sürebilirsiniz. Her gün bu bakımı uyguladığınızda bir süre sonra cildinizin rengi açılmaya başlayacaktır.

  Cilt Beyazlatma

  Domates ve limon suyu ile cilt beyazlatma;

  Domates ve limon suyu ile yapılan bir macun kıvamından cildinizi beyazlatabilirsiniz. Daha iyi sonuç için taze domatesi sıkmaktır ve istenirse hazır domates suyundan yapabilirsiniz. Domates suyuna birkaç damla limon suyu sıkılır. Bu karışım yüz bölgesine uygulanır. 15 ila 20 dakika sonra yıkanır.

  Maydanozla cilt beyazlatma;

  Kaynar suyun içine bir miktar maydanoz kesilerek atılır. Yarım saat kadar dinlendirip soğuduktan sonra günde 2 veya 3 defa bu su ile yüzünüzü silin. Her gün su kaynatılmasına gerek yoktur. Buzdolabında 1 hafta kadar saklayabilirsiniz.

  Ayran ve süt ile cilt beyazlatma;

  Ayran ve süt bitkisel bakım ürünleri için hazırlanan ve sık kullanılan malzemelerdir. Ayran ve süt laktik asit içerir. Laktik asit cildin gençleşmesine ve yeni cilt oluşumuna yardımcı olur.

  Nane yaprakları ile cilt beyazlatma;

  Nane yaprakları blender da öğütülerek toz haline getirilir. Üzerine su eklenerek hamur kıvamı alması sağlanır. Yüz bölgesine sürüldükten sonra 20 dakika beklenir ve iyice durulanır.

  Badem ve süt ile cilt beyazlatma;

  4 badem geceden suda ıslatılır. Ertesi gün blender da öğütülerek toz haline gelmesi sağlanır. Üzerine de süt eklenir. Gece yatmadan önce cilde sürülür ve sabah temizlenebilir. Bu bakım 15 gün boyunca sürekli uygulanır.

  ]]>
  Sivilce Kremi https://www.sivilce.com.tr/sivilce-kremi.html Mon, 05 Nov 2018 13:57:05 +0000 Sivilce kremi, çeşitleri piyasada oldukça fazladır. Bu sivilce kremlerinin herkese etkisi aynı olmaz. Öncelikle sivilcenin oluşum nedeni bilinmeli ona uygun sivilce kremi ile tedavi edilmelidir. Sivil Sivilce kremi, çeşitleri piyasada oldukça fazladır. Bu sivilce kremlerinin herkese etkisi aynı olmaz. Öncelikle sivilcenin oluşum nedeni bilinmeli ona uygun sivilce kremi ile tedavi edilmelidir. Sivilce, genellikle ergenlik çağında başlar ve tedavisinin yapılmadığı sürece kalıcı izler yapabilir. Bu yüzden sivilceyi sıkıp içindeki iltihabı boşaltmak yerine sivilce kremleriyle tedavi etmek yüzünüzün pürüzlü bir hal almasının önüne geçmek olacaktır. Tabi ki tek başına sivilce kremleri kullanmak yeterli olmayabilir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi de uygulanması gerekebilir. Bu yüzden sivilceler için önce bir dermatolog doktora muayene olmak ve onun önereceği şekilde tedavi etmek uygun olur. Şimdi piyasada satılan en etkili sivilce kremlerinden bazılarının listesine geçelim.

  Sivilce Kremlerinin Faydaları

  • Sivilce, tedavi edilmediği sürece sırtta, boyunda ve özellikle yüzde kalıcı izlere ve cilt bozukluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden sivilce kremlerinin kullanımıyla pürüzsüz bir cildinizin olmasına neden olmaktadır.
  • Sivilce kremlerinin birçoğu fondöten özelliği göstererek çukurlaşan cildi pürüzsüz hale getirir.
  • Bazı sivilce kremlerinde nemlendirici özelliği olduğu için cildin derisini havalandırarak sağlıklı bir cilt haline getirir.

  Sivilce Kremleri Nasıl Kullanılmalıdır

  • Sivilce kremlerinin içeriğinden dolayı deriyi kuruttuğu için sivilce kreminde nemlendirici özellik yoksa yanında bir nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Sivilce kremi kullanıldığı dönemde güneşe çıkmamak gerekir. Mümkün olduğunca evde kalınacağı zamanlar kremi kullanılmalı veya kış dönemlerinde kullanılmalıdır.
  • Sivilce kremi kullanılacaksa sivilceler bittikten sonra tedavi kesilmelidir. Gereksiz yere kullanılmamalıdır.
  • Tekleme sivilceniz varsa tüm yüze değil sadece sivilcenin üzerine krem sürülmelidir.

  Kaliteli Sivilce Kremleri

  • Acnelya sivilce kremi: Sivilceleri soyarak iyileştiren bir sivilce kremidir. Özelliği itibariyle önce sivilcelerin içeriğini cilt dışına çıkarır. Sonra kurutarak soyar ve iyileştirir. Bu krem yaz mevsiminde kullanılmamalıdır. Çünkü aşırı derecede soyduğu için sıcaklarda kullanmak doğru olmaz. Kışın yanında bir nemlendirici ile birlikte kullanmak gerekir.
  • Clindoxyl jel sivilce kremi: Deri altındaki yüzeye çıkamayan sivilceleri cilt altında yüzeye çıkarmadan kurutuyor. Cilde ilk sürüldüğünde hafif bir yanma kızarıklık oluşabilir. Bu yüzden bu sivilce kremini kullandığınızda güneşe çıkmayın, evde zaman geçireceğiniz dönemlerde kulanın. Kullandıktan sonra illaki dışarı çıkmanız gerekiyorsa güneşten koruma kremi kullanarak çıkabilirsiniz.
  • Benzamycin sivilce kremi: Sivilceniz çoksa en az üç ay süreyle devam ettiğiniz taktirde sivilceyi kurutarak iyileştirir. Şayet tekleme sivilceniz varsa gece yatarken üzerine çalıp yatmanız yeterli olacaktır.
  • Azalderm sivilce kremi: Bu sivilce kremi sivilcenin oluşumuna etki eden etmenlerin etkileriniz azaltarak sivilcenin körleşmesine neden olmaktadır. Kremi kullandığınız taktirde güneşe çıkmamalısınız.
  • Imex sivilce kremi: Imex krem fondöten özelliği gösteren bir sivilce kremidir. Hem sivilcenizi kuruturken hem de çukurları kapatarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
  • Fuciden sivilce kremi: İltihaplı sivilcelerin iltihaplarına etki ederek kurumasını sağlar. Etkisini çok kısa bir sürede gösteren bu krem aynı zamanda antibiyotik etkisi yapmaktadır.
  • Eritretin krem: Sivilceleri soyarak iyileştiren bir sivilce kremidir. Cilt üst tabakadan soyuldukça alt tabakadan yeni deri çıkar. Böylece sivilceli deri yok olmuş olur.
  ]]>
  Güneş Lekeleri https://www.sivilce.com.tr/gunes-lekeleri.html Tue, 06 Nov 2018 00:56:34 +0000 Güneş lekeleri, genellikle koyu ten rengine sahip olan kişilerde oluşan kahverengi renkteki lekelerdir. Bunlar genellikle yanaklarda, alında, üst dudak bölgesinde, çene, burun, kollar ve boyun gibi güneşe maruz kalan ala Güneş lekeleri, genellikle koyu ten rengine sahip olan kişilerde oluşan kahverengi renkteki lekelerdir. Bunlar genellikle yanaklarda, alında, üst dudak bölgesinde, çene, burun, kollar ve boyun gibi güneşe maruz kalan alanlarda çıkar. Bu lekeler kişilerde estetik açıdan sorun haline gelir. Güneş lekelerinin oluşumunda çok sayıda etken rol alır. Ancak en önemlileri kişilerdeki genetik yatkınlık ile ultraviyole ışınlara maruz kalmaktır. Bu etkenlerin dışında gebelik, kozmetik uygulamalar, doğum kontrol hapları, bazı ilaçları ve guatr hastalığı sayılabilir. Güneş ışınları ciltte sadece lekeleri oluşturmakta etkili olmaz. Aynı zamanda ciltteki lekelerin daha fazla kararmasına sebep olabilir. Gebelik döneminde oluşan lekeler pigmentasyon olarak tanımlanır. Bunlar tedavi edilmediğinde, kalıcı hale gelir. Bunların kendiliğinden iyileşme özelliği yoktur. Bunların güneşten kaynaklanan lekeler olup olmadığını dermatologlar tarafından belirlenebilir.

  Güneş cilde nasıl etki eder

  Güneş yanığı cilt yaşlanması ve  kanser gibi ciltteki değişimlerin nedenlerinden biridir. UV ışınlarının ciltte bulunan melanin, DNA ve hemoglobin gibi etkenler tarafından emilmesi nedeniyle kromoforlarda hasar meydana gelir. UV-B üst ciltteki melanin ve DNA ile emilerek güneş yanığına neden olur. UV-A alt ciltteki damarlarda olan hemoglobine bağlanır. Buradaki kimyasallar kolajen ve elastik liflere zarar verip, cildin yaşlanmasına sebep olur. Ciltte su toplaması ve soyulması olduğunda, güneş daha fazla hasar oluşturmaktadır. 

  Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir

  Öncelikle doktor tarafından wood ışığı denen özel bir ışıkla ciltteki lekelerin incelenmesi yapılır. Bu incelemede lekelerin cildin hangi tabakasında bulunduğu ve derecesi belirlenir. Buna göre kişiye uygulanacak tedavi yolları tespit edilir. Bu lekeler genellikle uzun bir süreçte tedavi edilir. Kişinin gebe olması ya da emzirme döneminde olması halinde, buna uygun kremler kullanılır. Bu dönemde hastaların güneşten sakınması, güneşe duyarlılık yapacak ilaçları kullanmaması, kozmetik ürünlerde dikkatli olması gerekir. Güneşten korunmak için en az 15 faktörlü olan, hem UV-A, hem de UV-B korumalı dört mevsim kremler kullanılmalıdır. 

  Güneş Lekeleri

  Tedavi için kullanılan kimyasal soyucular içinde, hidrokonon, azeleik asit, tretinoin ve kojik asit içeriğindeki ürünler kullanılır. Bunların kullanılması sırasında tedavi uzun süre alabilir. Kimyasal peeling güneş lekelerinde etkilidir. Bunun sebebi cildin üst tabakasının soyulmasıyla lekeye neden olan melanin pigmenti kaybedilir. Bu tedavide derin peeling yapacak ürünler yan etkileri nedeniyle tercih edilmezler. Bunun yerine alfa hidroksi asitler, beta hidroksi asitler, fenol ve salisilik asitler kullanılır. Kimyasal peelinglerle birlikte tropikal kimyasal soyucular kullanılabilir. Bunlar 3-8 seansta uygulanarak, tedavi tamamlanır. Kişilerdeki yan etkiler arasında ciltte kızarıklık, hassasiyet ve kabuklanma gelir. Bunlar 3-10 gün içinde kendiliğinden geriler. 

  Dondurma tedavisi olarak bilinen kriyoterapi yönteminde, likit nitrojen ya da karbondioksitle tedavi yapılır. Yapılan seans sayısı lekelerin derecesine göre değişir. Bu tedavi pigmentasyonları azaltır. Lazer tedavisi ise, dirençli lekelere karşı faydalı olmaktadır. Bu tedavinin yan etkileri ise ağrı, kaşıntı, yanma, morarma ve kabuklanmadır. Bu tedaviyle tek seansta bile sonuç alınabilir.

  Güneş lekeleri için kullanılan kremler

  Güneş lekelerinin tedavisinde genellikle ilaçlar krem olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçlar tedavide farklı mekanizmalarla etki etmektedir. Bu etkiler;

  • Renk maddesinin yani melanin oluşumunda görevli olan tyrosinase enzimini baskılama
  • Renk maddesinin yani melanin melanositlerden diğer hücrelere geçişi engellenme
  • Renk hücreleri melanositlere zarar verir
  • Cildi yenilerler  

  Güneş lekelerinden korunma yollar]]> Akne https://www.sivilce.com.tr/akne.html Tue, 06 Nov 2018 02:52:47 +0000 Akne, ciltte gözenekler üzerinde yerleşmiş, kırmızı renkli, ciltten daha kabarık olan, belli dönemlerde içi iltihaplı olan sivilcelerdir. Bunlar genellikle yüz, sırt, omuz başı ve göğsün V bölgesinde görülmekt Akne, ciltte gözenekler üzerinde yerleşmiş, kırmızı renkli, ciltten daha kabarık olan, belli dönemlerde içi iltihaplı olan sivilcelerdir. Bunlar genellikle yüz, sırt, omuz başı ve göğsün V bölgesinde görülmektedir. Fakat her sivilce akne olarak kabul edilmez. Bazı bakteriyel ya da mantar hastalığı gibi nedenlerle oluşan folikülit denilen sivilceler akne oluşumlarıyla benzerlik gösterebilir. Bu sorun genellikle 12-25 yaş arasında görüldüğünden, ergenlik döneminin sorunları arasında kabul edilir. Bazı kişilerde 9-10 yaşlarında bile akne görülebilir. Akne görülen kişilerde genellikle kan hormon düzeylerinde anormallik görülmez. Fakat androjen hormon denilen baskın hormonlar ciltte sebum üretimini arttırıp, cildin daha parlak, yağlı ve gözenekleri genişleyen, içleri siyah nokta dolu hale getirebilir. Cildin geçici olarak tüylenmesine bile neden olabilirler. Kızlarda aynı zamanda aşırı tüylenme ile birlikte adet düzensizliği olduğunda, polikistik over açısından değerlendirilmesinde fayda vardır. Yağlanmış olan cildin gözeneklerinde tıkanma kolay bir şekilde olur. Tıkanmış gözenekler bakteriler için iyi bir yaşam alanıdır. Bu deliklerin içindeki bakteriler, burasını şişirip akneye sebep olmaktadır.

  Akne tedavisi nasıl yapılır

  Akne tedavisinde cildin düzenli bir şekilde sabah ve akşam ılık suyla yıkanması, akneli ve yağlı ciltlere uygun olan jellerle temizliği yapılmalıdır. Daha sonra tonik kullanılarak, ciltte kalan yağın uzaklaştırılması ve gözeneklerin içini temizlemek gerekir. Bunun sağlamak için hazırlanan hafif salisilik asit içerikli solüsyonlar, iyileştirici etki yapmaktadır. Cildin temizlenmesinden sonra, akneli ciltlere uygun olan nemlendiriciler kullanılabilir. Cildin nem dengesi iyiyse, buna gerek yoktur. Doktorun önerdiği akne ilaçları sabah ve akşam düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Cildin döngülerini atlatması ve tedaviye olumlu yanıt vermesi için, en az 2-3 ay geçmesi gerekir. Bazı durumlarda kişilere kısa süreli antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bu tedaviler başarılı olsa da, aknelerin tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. Çünkü bunların oluşumunda androjen hormonları etkili olmaktadır. Bu yüzden uzun süreli tedavilere devam edilmelidir.

  Akne

  Kistik akne nedir

  Bazı akne oluşumları gözeneğin çıkışlarını tuttuğundan, daha büyük olabilir. Bunlar sert, ortası hafif yumuşak, pembeden mora doğru renklenmiş, genellikle ağrılı, büyük nodül ya da kist şeklinde olur. Bu tür aknelerin tedavisinde ciltten sürülen ilaçlar kullanılmaz. Bunlar ağızdan alınan retinoidler yani A vitamini türevi ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedavilerine erken dönemde başlanmazsa, geç iyileşeceklerinden ciltte iz bırakırlar. İzler cilt seviyesinden daha çukur şekilde, bazıları fibröz yapıda ya da büzülmüş halde olabilir. Bu izlerin kalıcı olması yüzünden, tedavisi yapılamaz. 

  Retinoid asitlerle akne tedavisi

  A vitamini hücre büyümesinde, farklılaşmasında etkili olduğu gibi, görmede, üreme ve diğer sistemlerde ihtiyaç duyulan önemli bir vitamindir. A vitamininden doğal şekilde oluşan retinoidler ve türevleri, A vitaminine benzer. Bunlar A vitamininin görevlerini yerine getirir. Ciltte ikinci tabakada ve gençliğin anahtarı olan dermiş ve bazal tabakada aktif hale gelir. Buradaki kalojen, hyalüronik asit ve Elastin denen şeffaf bağ dokusunu arttırmak için, cildin hücrelerini uyarır. Ciltte elastin ve kalojen üretimini arttırarak, cildin kaybetmiş olduğu elastikiyeti yeniden kazandırır. Ciltte damar yapımını düzenleyip, cildin tamir edilmesine yardımcı olur. Akne tedavisinde kullanılan retinoid asitlerle kişiler her ay takip altına alınır. Uygulanan tedavi 6-8 ay kadar devam eder. Tedavide cilt içeriden peeling etkisi gösterir. Dışarıdan bakıldığında, bu ciltte kuruma olarak algılanabilir. Ancak başarılı bir sonuç alınır. Genelde akne yeniden tekrar etse de, bu daha hızlı iyileştirilir. Bu ilaçların kullanımı sadece cilt uzmanı tarafından tavsiye edilebi]]> Yüz Lekeleri https://www.sivilce.com.tr/yuz-lekeleri.html Tue, 06 Nov 2018 16:52:50 +0000 Yüz lekeleri, genellikle güneş ışınlarının etkisiyle oluşan lekelerdir. Özellikle yaz aylarında bronzlaşmak için güneşte fazla kalanlar, sonbaharın gelmesiyle yüzlerinde oluşan lekelerle baş başa kalabilirler. Yüz lekeleri, genellikle güneş ışınlarının etkisiyle oluşan lekelerdir. Özellikle yaz aylarında bronzlaşmak için güneşte fazla kalanlar, sonbaharın gelmesiyle yüzlerinde oluşan lekelerle baş başa kalabilirler. Ciltte renk değişimi olarak yansıyan lekelerle birlikte kırışıklıklarda etkili olmaya başlar. Sonbaharda bronzlaşmanın etkisinin geçmeye başlamasıyla, lekeler daha belirgin hale gelmeye başlar. Bu nedenle yazın sonunda cilde bakım uygulanması gerekir.

  Yüzde leke neden olur

  Lekelerin meydana gelmesi ciltte olan melanosit hücrelerinin salgılamış olduğu melanin pigmentinin ciltte birikmesiyle olur. Cildin güneşe maruz kalma süresi, genetik yapı, kimyasal maddelerin kullanımı, hormonal tabletler ile doğumsal etkenler leke oluşmasında etkili olur.

  Yüz lekeleri nasıl giderilebilir

  Peeling: Yüzdeki lekeleri gidermede etkili olan uygulama anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Soyucu gücü yüksek olan ve leke gidermede etkili TCA maddesi, trikarboksilik asit denen özel bir asittir. Lekelerin tedavisinde kullanılan bu madde özellikle yüzde, boyunda ya da dekolte bölgesinde oldukça başarılı sonuçlar alınmasına neden olmaktadır. TCA uygulanmadan önce cilt iyice temizlenmektedir. Daha önceki uygulamalar daha zahmetli olurken, günümüzde TCA 1-3 dakikalık bir uygulamayla kullanılır. Daha sonra cilde özel bir krem uygulanır. Bu krem yüzde 12 saat süreyle kalmaktadır. Bu süreden sonra cilt yıkanır. Hafif bir kızarıklık ve pullanmayla birlikte ciltte soyulma olur. Bu etki 4-5 gün süreyle devam eder. Bu süreçte güneş koruyucuları düzenli olarak uygulanmalı ve 4-6 saatte bir tekrar edilmeleri gerekir.

  Mezolift: Yüzdeki lekelerin tedavi edilmesinden sonra, lekelerin belli süre sonra yeniden geri gelmesi büyük sorundur. Aslında lekelerin tedavisi ciltte içten dışa doğru yapılmalıdır. Böyle yapıldığında, lekelerin tedaviden sonra geri gelmesi engellenmiş olur. Mezolift tedavisinde renk açıcı maddelerle yapılan uygulamada, cilt hücrelerinde melanin aktivitesi azaltılmaktadır. Kullanılan malzemenin içindeki hyalüronik asit, mineral ve vitaminler cilt sağlığı açısından olumlu etkiler yapar. Ardından spot peel adı verilen peeling uygulaması yapılmaktadır. Bundan sonra cilde 12 saat kalacak özel bir krem sürülmektedir. 

  Yüz Lekeleri

  Mezoterapi: Cansız, donuk ve nem oranı düşük ciltlere etkili olacak vitamin ve mineral içerikli kokteyl ince uçlu iğnelerle cildin altına verilir. Bunun içine büyüme faktörünün ilave edilmesiyle, hücrelerin aktivitesini sağlayan protein sentezi gerçekleşmektedir. Mezoterapi bir ay arayla 2 seans olarak yapıldığında, cildin parlaklığı ve sıkılığı sağlanmaktadır.

  Clear Lif: Güneşin neden olduğu zararlı etkilerin giderilmesi için, uygulanan bir tedavidir. Cildin iyileşmesini sağlam epidermis altında gerçekleştirir. Bu sayede epidermise zarar vermeden, cildin tedavisini sağlar. Cilt dokusunu pürüzsüzleştiren, gözle görülecek iyileşme sağlayan, yüzdeki lekeleri gideren bir lazer tedavisidir.

  Gebelik nedeniyle oluşan lekeler nasıl silinir

  Gebelik döneminde hormon ilaçlarından ya da doğum kontrol hapları nedeniyle kadınların yüzlerinde olan kahverengi ve tonlarındaki lekelerdir. Bunlar en çok esmer tenlilerde olur. Bu lekeler için daha çok lazerle soyma tedavisi uygulanır. Bu kimyasal peeling yapılarak desteklenebilir. Buna yatkın olan kişilerin gebelik döneminde yüzlerini en az 50 faktörlü kremlerle güneşe karşı korumaları gerekir.

  Doğumdan kaynaklı yüz lekeleri nasıl silinir

  Pigment lekeleri için, kimyasal peeling ve lazer kullanılmaktadır. Damarsal olan doğum lekelerinde ise endiyak lazer başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Fakat bu uygulamanın bir kaç seans uygulanması gerekir. Lekenin büyüklüğü, karakteri ve yerine göre bir tedavi planı yapılmalıdır.

  ]]>
  Doğum Lekesi https://www.sivilce.com.tr/dogum-lekesi.html Tue, 06 Nov 2018 21:20:41 +0000 Doğum lekesi, yeni doğan bebeklerin cildinde olan damarsal sorunlardan kaynaklanan anomalidir. Bunlar daha çok boyun ya da yüz bölgesinde görülür. Fakat vücutta bile görülebilir. Renkleri daha çok pembeden mora kadar f Doğum lekesi, yeni doğan bebeklerin cildinde olan damarsal sorunlardan kaynaklanan anomalidir. Bunlar daha çok boyun ya da yüz bölgesinde görülür. Fakat vücutta bile görülebilir. Renkleri daha çok pembeden mora kadar farklı tonlarda cilt lekesi şeklinde olur. Bunlar bebeklerde görünüm dışında zararlı etkilere neden olmaz. Ancak yine de doktorun bunları değerlendirmesinde fayda vardır.

  Doğum lekeleri türleri

  Hemanjiom: Bunlar ciltte kırmızı lekelenme ya da kabartı şeklinde oluşur. Daha çok çilek görünümünde olurlar. Damarları çevreleyen hücrelerde gereğinden fazla büyüme olduğunda, bu lekeler meydana gelir. Doğumdan hemen sonra görülebileceği gibi, bebeğin bir kaç haftalık olmasıyla da ortaya çıkabilir. Bu tür lekeler kız çocuklarında erkeklere göre 5 kat daha fazla oluşur. Lekelerin % 90'ı 10 yaşına kadar kaybolur. Bazıları ciltte sarkma, kızarıklık ve fazla deri gibi hasar bırakabilir. Kafa ve boyun bölgesinde olanlar, çocuklarda duyma, görme ya da nefes alma gibi duyularda hasara neden olabilir. Bu tür doğum lekelerine yakın takip yapılması gerekir. Geçmeyen lekeler ilaçlarla, lazer tedavisi ya da ameliyatla tedavi edilebilir.

  Somon lekeleri, leylek ısırığı: Bu tür lekeler çoğunlukla ensede, alın ve kirpiklerde meydana gelir. Somon lekeleri genellikle 18 aylıkken kaybolsa da, leylek ısırıkları yetişkinliğe kadar devam edebilir. Bu tür lekeler tamamen zararsızdır. İlerleyen yaşlarda geçmediğinde, lekelerin renginin açılmasıyla tedavi edilebilir.

  Porto şarabı lekeleri: Yüzde, kafa veya boyun bölgesinde oluşan bu lekeler başta pembe ya da kırmızı renktedir. Daha sonra renklerinde koyulaşma olur. Bunlar genellikle kalıcı olur ve sert şişlikler meydana getirebilir. Bu lekelerin olduğu bebeklerin küçük bir kısmında, sturge weber sendromu olabilir. Bu rahatsızlık çocukta nöbetlere, gelişim geriliğine ve tek taraflı felce neden olabilir. Alında ve göz çevresinde oluşan lekelerde, glokom değerlendirmeye alınmalıdır. Bu lekeler bir göz doktoru tarafından incelenmelidir. Tedavisinde lazer ile renkleri açılabilir ve ortadan kaldırılabilir. Fakat bu uygulama bebeğin ilk yaşına kadar yapılmalıdır.

  Sütlü kahve (cafe au lait) lekeleri: Bu tür lekeler vücudun her tarafında görülebilir. Bunlar bir benekten, bir kaç santim büyüklüğüne kadar olabilir. Genellikle bebeklerin % 10 unda bu lekelerden bulunur. İlk başta belirsiz olan lekeler, daha sonra koyulaşmaya başlarlar. Bebeklerde 3-4 tane bu lekelerden olması halinde, genetik hastalıklar açısından bebeklerin değerlendirilmesinde fayda vardır. Kalıcı olan bu lekelerin lazer tedavisiyle ortadan kaldırılması sağlanabilir.

  Benler: Bebeklerde küçük ve kahverengi siyah renkteki lekelerdir. Genellikle bebekle birlikte büyürler ve kaybolmazlar. Küçük olanların kansere dönüşmesi ihtimali çok düşüktür. Ancak büyük olanların cerrahi girişimle alınması gerekir.

  Mongol lekesi: Ciltteki çıkıntısız, kahverengi, gri mavi renkteki lekelerdir. Çoğunlukla kalça, sırt ve popo bölgesinde olur. Koyu tenli olan bebeklerde daha fazla görülür. Genellikle 1-2 yılda kaybolur. Tedavisi için herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur.

  Doğum lekeleri nasıl geçer

  Doğum lekelerinin tedaviye verdiği cevap, anatomik olarak yerleşimine, damarların genişliğine ve yakınmanın boyutuna göre değişir. Baş ve boyun bölgesinde olan doğum lekelerinin içinden, alın ve yanak çevresinde olanlar tedaviye daha iyi yanıt verir. Orta tarafta olan lekelerin iyileşme yanıtı yavaş olur. Kol ve bacaklardaki lekelerde, gövdede olanlara göre daha geç iyileşir. Küçük olan lekeler daha hızlı iyileşir. Bunların dışında doğum lekelerinin rengi de iyileşmesine etki eder. Mor renkte olan lekeler büyük damarlardan, pembe renkli olan lekeler ise küçük damarlardan dolayı oluşur. Kırmızı renkteki lekeler ise, yüzeye yakın damarlardan kaynaklandığından, tedaviyle daha kolay iyileşir.

  Doğum lekesi tedavisine ne zaman başlanmalıdır Sivilce İlaçları https://www.sivilce.com.tr/sivilce-ilaclari.html Wed, 07 Nov 2018 02:19:34 +0000 Sivilce, çok sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Tıbbi adı Akne Vulgaris olan sivilceler genellikle ergenlik yaşıyla birlikte özellikle yüz, sırt ve kollarda yoğun olarak çıkar. Özellikle vücuttaki yağ o Sivilce, çok sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Tıbbi adı Akne Vulgaris olan sivilceler genellikle ergenlik yaşıyla birlikte özellikle yüz, sırt ve kollarda yoğun olarak çıkar. Özellikle vücuttaki yağ oranının fazla olduğu bölgelerde çıkar ve  bir siyah nokta şeklinde belirir. Sivilceler tedavi edilmedikleri taktirde  kişinin hayatı boyunca bedeninden atamayacağı iz olarak kalır .


  Bir iltihaplanma sonucu meydana gelen sivilce, sadece ergenlik dönemi cilt hastalığı değildir. Farklı sebeplerden dolayı erişkin kişilerde de görülebilir. Yağ bezelerinin iltihaplanması sonucu gözeneklerin kapanmasıyla bir bakterinin olgunlaşarak ortam bulması sonucu da meydana geldiği için cilt temizliğine dikkat etmeyenlerde ve özellikle çok yağlı ciltlerde görülebilir. Sivilce ilaçları sayesinde sivilcelerin tedavilerinin mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Sivilcelerin yayılması konusunda en fazla yapılan hatalardan birisi tedaviye geç kalınmasıdır. " Ergenlik sivilcesi  ne de olsa gelip geçer " diye düşünmeden bir uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

  Sivilce İlaçları


  Akne tedavisinde en az dermatologların verdikleri sivilce ilaçları kadar estetik ve plastik cerrahi uzmanlarının uyguladığı peeling tedavilerinin de faydası olmaktadır.

  Peeling tedavisi, bir uzman hekim gözetiminde ve tavsiyesi üzerine cilt yapısına, sivilcenin derinliğine ve derecesine göre sivilce ilaçlarının kullanımından sonra izlerin giderilmesi için uygulanan yöntemdir.    

  Az ve Orta Şiddetteki Sivilcelerin Tedavileri İçin Kullanılan İlaçlar ;

  • İmex Sabun : İçeriğinde bulunan sebumlar vasıtasıyla derinin gözeneklerini açar ve nazikçe temizleyerek sivilcelerin oluşum hızını azaltır. Hastanın isteği doğrultusunda istenildiği kadar İmex sivilce sabunu kullanılabilir ve aşırı kullanımında yan etki göstermemektedir.
  • Monodoks Kapsül : Metabolizmayı düzenleyerek vücuttaki fazla yağların eritilmesinde etkili olur. Fazla yağı idrar yoluyla dışarı atar. Böylece sivilcelerin oluşum hızını azaltır. Her sabah kahvaltıdan sonra bir adet alınır. Günde tek tablet Monodoks sivilce kapsülü almak  yeterlidir.
  • Benzamycin: En etkili sivilce ilaçlarından biri olan benzamycin, gözenek içindeki yağların sıvılaşarak kaybolmasını sağlar.
  • Cleocin- T : Sıkılmış sivilceler kızarır. Kızaran cildin kızarıklığını giderir. Fayda göstermesi için düzenli kullanılmalıdır.
  • SiveX Losyon : Düzenli kullanımında gözenekleri temizleyerek sivilce çıkmasını azaltır. Sabah ve akşam günde iki defa sivilce losyonu  yüze uygulanır ve 20-30 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Doktor başka bir tavsiyede bulunmadığı sürece günde iki defadan fazla uygulanmamalıdır.
  • İsotrexin Jel : Deri içindeki yıpranmış dokuları sıkıştırarak daha çabuk yenilenmesini sağlar. Böylece kırmızı sivilcelerin ilaç uygulandıkça azalmasını sağlar. Temizlenmiş sivilceli cilt üzerine uygulanır ve 10-20 dakika bekletildikten sonra yıkanır.
  • Tretin Krem veya Acnelyse : Cilde uygulanan  krem cildin bir hafta içinde soyulmasını sağlar ve alttan pürüzsüz bir cilt gelmesinde etkilidir. Sivilce izlerinin kaybedilmesi için kullanılır
  Bu İlaçların Kullanım Sırası ;

  İlk olarak yüzümüzü derinlemesine temizleyelim. İlk kullanılacak sivilce  ilacı  İmex sabundur. İmex sabunla yüzümüzü yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile kurulayalım. Sonra Sivex veya Benzamycin losyonumuzu sivilceli bölgeye veya yüzümüzün tamamına sürüp 20-30 dakika bekledikten sonra yıkayarak kurulayalım. Ardından İsotrexin veya Cleocin - T ince tabaka halinde sürelim ve 10-20 dakika bekledikten sonra yıkayarak kurulayalım.

  Yüksek Şiddetteki Sivilcelerin Tedavileri İçin Kullanı]]> Sırttaki Sivilceler https://www.sivilce.com.tr/sirttaki-sivilceler.html Wed, 07 Nov 2018 17:31:21 +0000 Sırttaki sivilceler sırtımızda, koltuk altımızda, boyun bölgemizde ve yüzümüze doğru kendini gösterebilir. Sivilcelerin nerede olduğu kadar, nedeni ve çözüm yollarının bilinmesi de oldukça önemlidir. Çünkü sivilceler bel Sırttaki sivilceler sırtımızda, koltuk altımızda, boyun bölgemizde ve yüzümüze doğru kendini gösterebilir. Sivilcelerin nerede olduğu kadar, nedeni ve çözüm yollarının bilinmesi de oldukça önemlidir. Çünkü sivilceler belirli dönemlerde vücudun farklı bölgelerinde kendini gösteren oldukça can sıkıcı durumlardır. Sırttaki sivilcelerin nedeninin bilinmesi ve tedavi edilmesi önemlidir. Sırttaki sivilceler için çözüm yolları aramadan önce bu sivilcelerin çıkma nedeninin bilinmesi önemlidir. Sırtta oluşan sivilcelerin öncelikli nedeni vücutta bulunan sebum adı verilen maddenin gereğinden fazla oluşmasıdır. Bunun yanı sıra hepimizin bildiği gibi ergenlik döneminde ise bu sivilcelerin artış göstererek daha fazla çıktığı bir gerçektir. Ayrıca bu sivilcelerin çoğalmasına neden olan ise vücuttaki gözeneklerin tıkanmasıdır. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte artış gösteren sivilceler için mutlaka peeling uygulaması yapılması gerekir. Çünkü sırttaki sivilceler mutlaka bakım gerektiren ve tıkanan gözenekler de ölü hücrelerin artmasına neden olan istenmeyen bir durumdur. Sırttaki sivilceler en çok sorun yaratan ve can sıkıcı olan durumdur. Bunun nedeni ise kişinin sırttaki sivilcelere ulaşmasının zor olmasıdır. Sivilcelerin oluşumunu engel olmak için mutlaka duş esnasında sırtınızı yumuşak bir lif ile sabunlama işlemini uygulamanız şart. Yumuşak bir lif olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sert lif ile ovalamak sivilcelerin daha da yayılmasına neden olacaktır. Sırttaki sivilceler için her duşta lif yapmayı ihmal etmemeli, bunu kendiniz yapamayacağınız için mutlaka birinden yardım almayı denemelisiniz. Bunun dışında sivilceleriniz için duş sonrasında peeling uygulaması da yaparak azalmasını sağlayabilirsiniz.

  Sırttaki Sivilcelerin Nedenleri
  • Sırttaki sivilceler kişilerde hormonal ve genetik nedenlerden oluşabilir.
  • Özellikle adet dönemlerinde bu sivilceler görülebilir.
  • Aşırı dar ve sert kıyafetlerin tercih edilmesi de ciltte tahrişe ve sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Özellikle spor yapıldığında aşırı terleme sonrası duş alınmaması sivilce oluşumuna neden olur. Bunun nedeni ise terlemenin yağlanmaya neden olmasıdır.
  • Birçok rahatsızlığın nedeni olan stres sivilcelerin de baş düşmanı. Birçok araştırma kişilerde stresli dönemlerde sivilcelerin artış gösterdiğini ortaya koymuştur.
  • Tüm bu nedenlerin dışında sivilce oluşumuna neden olan bazı yiyeceklerde bulunur. Özellikle halk arasında akşam toplanmalarında yenilen çekirdeğin sivilceye neden olduğu yaygın bilinen bir gerçektir. Sivilce oluşumuna neden olan yağlar çekirdekte bol miktarda bulunur.
  Sırttaki SivilcelerSırttaki Sivilceler Nasıl Geçer
  Sırttaki sivilceler özellikle de ergenlik dönemlerinde gençlerin kabusu gibidir. Bunun dışında kişi için hem rahatsız edici hem de istenmeyen bir görünüme neden olur. Sırttaki sivilceler nasıl geçer sorusunun elbette ki bilindik cevapları vardır. Öncelikli olarak her duşta kese yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bunun dışında cildinizin temizliğine dikkat etmeli, cildi nemlendirmeli ve peeling uygulamasını da haftada bir kez uygulamalısınız. Ayrıca sivilceler için evinizde kolayca bitkisel maskeler de hazırlayabilirsiniz. Sivilce maskeleri sayesinde sırtınızda bulunan rahatsız edici görünümden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Sırttaki sivilceler için aktarlarda bulunan çay ağacı yağı oldukça etkili bir çözümdür. Aktarlardan alarak evinizde çay ağacı özü içeren bir yağı sırtınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu çözüm yolları dışında sizlere önerebileceğimiz bitkisel maskeler sayesinde de sırtınızdaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

  Sırttaki Sivilceler İçin Maske
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 adet portakal
  Sırttaki sivilceleriniz için maske yapımına portakalın kabuklarını soyarak başlayın. Ardından portakalın kabu]]>